Bunları Kim Durduracak?

Bir tarafta bankalar diğer tarafta petrol şirketleri... Krizin simsarı olan bu iki kesim yaşanan süreçte ülke menfaatine göre hareket etmeyi kendilerine abes görmekte. Bir yanda piyasalarda yaşanan ve son bir yılda belirgin bir şekilde düşen petrol fiyatlarına karşı ülkemizde artan benzin ve mazot fiyatları. Diğer yanda merkez bankasının yaptığı faiz indirimine karşı yüksek düzeydeki faiz oranlarıyla likidite ihtiyacının zirvede olduğu şu dönemde tefecilik yapmaktan bırakın utanmayı adeta haz duyan bankacılık sektörü.

İlk olarak petrol piyasasını ele alalım. 2008 yılının ortalarında 150$ civarinda seyreden petrol fiyatları yaşanan finans krizi ile bir anda gerileyerek 50$ seviyesine kadar indi. Yaşanan bu düşüşu ne talep daralması ile ne de fazladan üretim yani talebi aşan arz ile açıklamak mümkün. Yaşanan gelişmeler sistemi kontrol eden kapitalist sermaye odaklarının spekülatif araçları kullanarak sadece ülkelerini değil bütün dünyayı nasıl soyup soğana çevirdiğini bize tekrar gösterdi. Liberal ekonomide "bırakınız yapsınlar" anlayışı ile insanların bir tek yatak odalarına girip becermedikleri kaldı bu serbest piyasa güçlerinin. 50$ varil fiyatı ile bil kar yapabilen bu asalak güçlerin 150$ ile nasıl bir rant sağlayabileceğini varın siz düşünün. Böyle bir kar bundan rant sağlayanlar için yeni bir demokrasi vaadiyle açılan savaş, diğeri için vadedilen topraklar için yapılan mücadeleye lojistik destek bir başkası için nükleer güç olma yolunda parasal kaynak.

Bunlar soygunun kürsel ayağı. Türkiye ayağında ise bir diğer soygun söz konusu. Onca indirimlere rağmen aşağıda rakamlarını verdiğimiz zamları küstahça yapan türk petrol firmalarına ne yargı ne de hükümet nedense dur diyemiyor. Yapılan, zaten durgun olan piyasanın daha da zora girmesine ve birilerinin de cebini biraz daha doldurmasından öteye gitmeyen bir olgu.

Tarih Ham 95 Oktan petrol kurşunsuz benzin

* 22 Nisan 49.6 3.00 (4 kuruş zam)
* 1 Mayıs 52.8 2.95 (5 kuruş indirim)
* 7 Mayıs 56.7 3.02 (7 kuruş zam)
* 14 Mayıs 56.9 3.07 (5 kuruş zam)
* 19 Mayıs 59.6 3.12 (6 kuruş zam)
* 31 Mayıs 66.0 3.18 (6 kuruş zam)

(H) Varil fiyatı (H) Litre fiyatı

Yukarıdaki zamlar sadece geçtiğimiz aylarda yapılan fiyatlandırmalar. Avrupada vergilerden arındırılmış petrol fiyatı 0,25 £ Cent iken ülkemizde 0,42 £ Cent olması düşündürücü olduğu kadar da trajikomik bir mesele. Avrupa petrolünü ülkemizden geçen boru hatlarından ve transit taşımacılıktan sağlamakta. Biz ise (büyük bir bölümünü) burnumuzun dibinden komisyon aldığımız petrol boru hatlarından sağlamaktayız . Maliyetlerin daha düşük olması ve daha ucuz elde edilmesi gereken petrol nedense avrupanın iki katı seviyesinde. Yukarıdaki yapılan zamlara bakıldığında ülemizde petrolün varil fiyatında artan fiyatlara hemen reaksiyon gösterildiğini görmek mümkün fakat 1/3 oranında gerileyen fiyatlara her ne hikmetse aynı reaksiyonu gösteremiyor bizim petrol firmalarımız.

EPDK'nın yaşanan bu süreçte geçtiğimiz günlerde yaptığı araştırmalarına dayanarak firmaları fiyatları makul düzeye çekin uyarısına karşı kapitalizmin teröristleri zamla karşılık verip EPDK'nın fiyat belirleme yetkisinin olmadığını kaldı ki fiyatların zaten piyasa tarafından belirlendiğini beyan ettiler. Yani şunu demek istediler. EPDK kim oluyormuş biz piyasayı belirler, istediğimiz karı yapar, kimse de bize karışamaz. Şu piyasa dedikleri ağızlarındaki besmele zaten en büyük dayanakları. Serbest piyasa kılıfı altında istedikleri gibi at koşturuyorlar olan vergisini ödeyen petrole muhtaç bırakılan tüketiciye oluyor.

Yukarıdaki soygunun bir benzeri de finans piyasalarına hükmeden bankacılık sektöründe yaşanmakta. Merkez bankası şubat ayında %13'ten %11'e düşürmesinin ardından borçlanma faiz oranını da %9 sevilyelerine çekmesiyle birlikte bankalarımız kör, sağır ve dilsizi oynamayı tercih etmekte. Bazı göstermeik indirimlerin dışında yaşanan sürece olumlu yönde tepki veren çıkmadı. Bazı devlet bankalarında biraz kıpırdanma olurken televizyonlarda mutlu aile güleryüzlü hizmet iyi günde kötü günde hep yanındayız mesajı veren şık giyimli bankalar ve bankacılarımız tüketicilerin ihtiyaçlarına anca kıçlarını dönmekte. Canın isterse diyerek yüksek faizle tefecilik yapmaktalar. Devlet bakanı Ali Babacan'ın dün yaptığı krdi kartı borçularına yönelik faiz indirimi ve yeniden yapılandırma paketi gibi geç almış uygulamalar bir an önce harekete geçirilerek bu piyasa vurdumduymazlarının ağzına gem takılmalıdır. Kontrol ve müdahale edilmeyen piyasalar, ancak sermayenin tekelleşmesine ve birbirilerini yiyen kapiyalist güçlerin çıkardığı krizler dolayısıyla işsizlik, fakirlik ve gelir adaletsizliği üçlemesinin kısır bir döngüyle tekrarlanmasından öteye gitmeyen bir sistemi ortaya çıkarmaktadır.

Kriz varsa çözüm var diyerek afiş asıp hadi cebinizde ne varsa çıkıp harcayın ki esnaf kazansın mantığıyla harekete geçen eblehlerden ziyade köklü çözüm firsatını bu krizde de elinden kaçırırsa ülkemiz daha kötülerini görmesi mühtemel değil kat'idir.

faiz oranı konut kredisi fazi oranlarıpetrol nedir türkiyede petrol petrol ürünleri doğal gaz kömür demir opet tübitak Petrol fiyatları düşüşe geçti EKONOMİ haberler haberleri Ham petrol ucuzluyor, ama benzin fiyatı düşmüyor Benzin ve tüpgaza ham petrol zammı banka konut kredisi faizleri bankaların kredi faiz oranları banka faiz hesaplama ziraat bankası faizleri
denizbank kredi faizleri tüketici kredileri faizleri banka mevduat faizleri Yok böyle bir soygun calyon banka abn amro banka akbank banka albaraka türk banka T.C. ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMU hsbc banka banka faiz oranları banka krediler deutsche banka bsmv oranları konut kredileri oranları faiz oranları PETROL PİYASASI TARİFELERİ
akaryakıt epdk epdk lpg epdk doğalgaz
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.