LimeWire ile güvende değilsiniz !


Bilindiği gibi artık birçok kişi yasal olmamasına rağmen müzik, mp3, resim, film, ve video kliplere hiçbir masraf ödemeden internet üzerinden erişebiliyor. Neredeyse her 10 internet kullanıcısından 9'u bu yönteme başvurarak ücretsiz olarak bir çok bilgi, belge ve dökümana internet vasıtasıyla ulaşabilmekte. İnternet kullanıcılarının download yani veri indirmede kullandığı yöntemlerin başında rapidshare gibi paylaşım siteleri yer almakta. Fakat kullanıcıların büyük bir bölümü de p2p paylaşımı sunan yazılımları kullanarak istediği müzik yada filmleri limewire, ares gibi programları kullanarak elde etmekte. Bu programlar her ne kadar yasal olmamasına rağmen kullanıcılara kolaylık sağlasa da aynı zamanda çok büyük bir tehlikeye de neden olmakta.

İnternetten dosya arama bulma ve indirme sağlayan bu programlar aslında size aradığınızı bulup getirmekten ziyade kendi mahremini amma bilerek amma bilmeyerek paylaşıma açmış bilgisayarlardan download etmenizi sağlamaktadır. Yani bu programlar mantık olarak yüklendiği bilgisayarı p2p adında açtığı ağ vasıtasıyla paylaşıma açarak önce sizin bilgisayarınızı sebil, hayrat yani hayır çeşmesi gibi afişe eder. Bilgisayarınız ve içerisindeki kişisel bilgileriniz tüm limewire kullanıcılarının hizmetinde olur.

Limewire gibi paylaşım programları ile kullanıcıların bilgisayarlarındaki resimler, müzikler, video dosyaları, dökumanlar yani word, excel belgelerine başkaları kolayca ulaşabilmektedir. Daha açık konuşmak gerekirse herkese göstermek istemeyeceğiniz aile, arkadaş, düğün vs resimlerinize başkaları hiç bir zorluk çekmeden ulaşabilmektedir. Üstelik sorun bununla da kalmamakta. Mesela arkadaş, dostlar yada sevdiklerinizle görüştüğünüz msn massenger konuşmalarınız bile başkaları tarafından gene masum bildiğimiz bu programlar ile paylaşıma açılabilmekte en önemlisi msn listesindeki siz dahil kişileriniz de açıkca başkalarınca görülebilmekte. Söz konusu olay da şu şekilde gerçekleşmekte. Sizin msn kayıtlarınızı windows live otomatik olarak log dosyasında kayıt altına alır yani arşivler. Bunlar msn kişileriniz, bağlantı bilgileriniz ve konuşmalarınızdır. Bunlar da genel olarak .cct , html gibi uzantılı dosyalarda yer alır. Bu dosyaları korsan misafiriniz indirdiğinde sizin yada arkadaşlarınızın konuşmalarını öğrenebilir, mail, msn adreslerinize ulaşabilir. Peki bundan sonra ne olabilir?

Ulaştığı konuşmalarınız artık sizin başkalarının okumasına izin verebileceğiniz mahremiyetle alakalı. Ayrıca bu bilgilerle söz konusu kişi profesyonel hack bilgisine sahip ise msn, mail gibi adreslerinizi ele geçirmek için bir şans yakalamıştır. Yani ulaştığı ip numarası ile hırsız artık adresinizi biliyor ve geriye artık kapıdan mı bacadan mı girebilirim düşüncesi onun insafına kalıyor. Ayrıca bir çok kullanıcı banka bilgilerini, tc kimlik bilgilerini, ikametgah adreslerini bilgisayarlarında belki de unutmamak için saklıyor.

Bir diğer tehlike de cookies bilgileri denilen internet sitelerinin giriş ve bağlantı dosyaları olan verilerin çalınması. Mesela bir sitede veya bir forumda yöneticisiniz belki de üyesiniz. O siteye girerken internet browser yani tarayıcınız giriş bilgilerini otomatik olarak cache, temp klasörlerine kaydeder. Bu bilgiler de hackerların üyeliğinizi ele geçirmede kullandığı yöntemlerin başında gelir. Bir bilgisayar korsanı, ele geçireceği bir sistem için aslında iki yolu dener. Birincisi site, sistem ve program açıklarından yararlanıp bulduğu bir kapıdan içeri dalarak. İkincisi ise gizli bilgilere ve adreslere ulaşıp sizi taklit ederek yani sisteme sizmişsiniz gibi kendini tanıtarak bu amacına ulaşır. Bu da sizin internet nonuz olan yani bir nevi internetin TC kimlik nosu olan IP adresi ile olur.

Limewire açığı ve mantığına gelirsek; İlk başta programı kurarken limewire sizden paylaşıma açmak istediğiniz dosya var mı diye sorar. Bu noktada ingilizce bilmeyen kullanıcılar next, next yani ilerle diyerek bir an önce programın kurulmasını isteyerek büyük bir hataya düşer. Program, evimizde işyerimizde kullandığımız ağ bağlantısı mantığına göre işlemekte. Bu ağ bağlantısını küresel olarak bütün dünya için p2p bağlantısı ile isteyen herkese ulaştırmaktadır. Örnek verecek olursak "resim, mp3, tarkan, titanic," gibi bir arama yapan bir kullancı indirmeyi yaptıktan sonra o bağlantıdan "sunucuya git/browse host" linkine tıkladığında kullanıcının bilgisayarına ulaşıp ne bulduysa indirmeye başlama olanağına sahip olur.

Mesela evde arkadaşlarınızla ev haliyle bir fotoğraf çektiniz, belki de düğün videolarınız ya da kendinize özel resimler, tez hazırlıyorsunuz tez taslağı, öğretmenseniz sorularınız yada öğrenci notlarınız. Kilit bir konumda çalışıyorsunuz ve sahip olduğunuz giriş şifreleri bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Her kullanıcının kendisine özel dosyaları bulunmakta ve kimse kendi özelinin umuma açık olmasını istemez.

Önce paylaşıma açılmasını istediğiniz veya istemediğiniz dosyalarınızı seçenekler kısmından sınırlamanız gerekli. Bu programın seçeneği, bizim ölçümlerimizde bu seçeneğin çok da işe yaramadığını gördük. Yani paylaşıma ulaşılmasını seçmediğiniz dosyaların hatta geri dönüşüm kutusundaki sildiğiniz verilerin bile ulaşılabilir olduğunu gördükten sonra güvenlik zafiyetinin büyüklüğünü varın siz hesap edin. Yani kısacası limewire, ares gibi program yüklü bilgisayarlar profesyonel, bilinçli kullanıcılar tarafından yönetilmiyorsa kişisel bilgi, belge ve dökümanlar herkese açık.

PEKİ NE YAPMALI ?

Böyle bir durumdan korunmak için klasör, dosya şifreleme programları kullanmanızı tavsiye ederiz.

Şahsınıza ait özel dosyalarınızın mutlaka yedeğini almalı, mümkünse harici bir disk, cd-dvd gibi depolama kaynaklarına aktarmalısınız.

Limewire programının altında aşağıya ve yukarıya doğru olan iki ok göreceksiniz. Bunlardan biri aşağıya olanı, download, indirme diğeri ise; yani yukarıya olan ok upload, dosya göndermeyi temsil eder. Orada bilgisayarınıza birşeyler indiği, bilgisayarınızdan birşeyler yüklendiği yazar. Ben illa bu programları kullanacağım diyenler en azından o bölgeyi takip etmeli. Upload panelinden varsa bir dosya gönderme durdurup iptal etme mümkündür.

Bilgisayarınızdan birşeyler gitmemesi upload olması söz konusu değilse bile güvende değilsiniz. IP adresiniz hale ulaşılabilir konumda ve limewire'nin açtığı port; surlarınızda hala bir gedik konumundadır.

Unutmamalı ki bir çok ünlünün özel videoları ve fotoğrafları bu gibi yöntemler kullanılarak skandal görüntüler yayılmıştır. Bazı uygunsuz sitelerde özelinin çalındığından habersiz bayanların ve çiftlerin fotoğrafları amatör yerli başlığıyla ahlaksızca yayılmakta.limewire indir limewire dowload ares download scandal picture pc hack limewire beta limewire pro resim indirme müzik indirme mp3 indirme full albüm

Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.