Şanlıurfa Arena Stadyumu...

Şanlıurfaspor 17 yıldır bitmeyen inşaatı nihayet bitti ve İskenderun Demirçelikspor maçı ile Türkiye yeni bir stadyuma daha kavuştu. Ülkemizin doğusunda büyük stadyumların futbol şöleni adıana güzel ortamların meydana getirilmesi elbette sporumuz, futbolumuz adına sevindirici bir gelişme. Herşey güzel bir stadyumun inşaasına ve maçın başlama düdüğüne kadar muhteşem idi. Fakat sonrasındaki yaşanan olaylar tam bir rezillik tam bir hilkat garibesi şeklinde hafızalarda kaldı.

Urfaspor'un maçında yeni stadyuma çok seyirci ve cehennem gibi bir ortam yaşatma niyetiyle tribünlere nuhun gemisi gibi kim varsa dolduruldu. Kapasite 30 bin seyirci iken en az 2 bin fazladan seyirci alındı. Zaten bilmiyormuyuz özellikle anadolu kulüplerinin maçlarında stadyum gişelerindeki konuşmaları gerek yöneticiler, gerek kapıdaki görevliler, gerekse polisler -ya girsin fakir -girsin çocuk, bu gençler maça yazık değil mi o coşkuyu o da yaşasın... Ya da maç başlar kapılar kapanır bir süre sonra birileri kapıları açar dışarda kim varsa içeri dalar. Özellikle de kapıların açılmasını bekleyen kalabalıklar dışarıda bekler. Her neyse gelelim
Urfadaki maça...

Tribünlerde yaşanabilecek bir olayda olası bir arbede, panik durumunda onbinlerce can, insanımızın güvenliği hiçe sayıldı. Öyle bir cahillik öyle bir aymazlık ki bu yöneticiyim diye ortada dolaşan o biçareler şeref! tribünlerinde bu durumu keyifle izleyip havalarını attılar.

Malum hassas bir dönemdeyiz. Başta terör örgütü pkk ve bu gibi çapulcuları kullanan ruhunu şeytana ve batılı üstadlarına satmış içimizdeki derin hainler kaos, panik çıkarmak ve gündemi değiştirmek için fırsat kollarken Allah muhafaza tribünde değil bir bomba birisi havaya iki el ateş atsa çıkan gürültü ve panikten binlerce insan birbirini ezip büyük bir faciaya sebebiyet verebilirdi.

Tehlikenin büyüklüğü ve yetkililerin aptallığı, cahilliği eblehliği bu kadar da olsa iyi. Sonrasındaki gelişmeler daha da vahim. Neğil nasihatten musibetten bile ders çıkarmaktan acizlerPFDK'nın kapasite üstü seyirciden dolayı kestiği 1.500 TL'lik cezaya teşekkür edeceklermiş. Neden mi? Yaptıkları hatadan, stadyumdaki insanların canlarını riske atmaktan dolayı uyarılmadan değil! Neymiş? Bu ceza onlar ve şanlıurfaspor için bir gururmuş!

Şanlıurfaspor kulübü basın sözcüsü diye ortalıkta dolaşan şahıs, neyse adını da verelim; Ömer Kapaklı, verdiği demeçte: bu cezanın Türkiye 2. Lig tarihinde ilk kez bir takımın 30 bin kişilik statta kapasitenin üzerinde seyirciyle maç oynadığının teyidi olduğunu ifade ederek, ''PFDK'ya bir teşekkür yazısı gönderme kararı aldık'' dedi.

Yahu be adam tribünler, çağdaş futbolda takımların 12. adamı olması yanında en büyük mali gelirleridir. Senin kulübün açılış maçından ziyade, aylık-yıllık 15-20 bin ve daha üstü seyirci ortalaması ile ona ve yıllık kombinelerinle adından söz ettir ondan sonra taraftarının cakasını sat.

Kulüplerin yöneticileri bu kafada olursa birbirini yiyen taraftarlarda pek de suç aramamak lazım. İşin diğer bir garip yanı medyada durumu farkeden böyle bir düşüncesizliğe isyan eden doğru düzgün bir kalem de çıkmadı. Yukarıdaki fotoğrafa dikkat edin merdiven boşluklarını görebiliyormusunuz? İlla facialar olduktan sonra mı ders alınacak. İlla evlere kor gibi acı düşünce mi insdanlar emniyetsizliğe, dikkatsizliğe, tedbirsizliğe isyan edecek? Şampiyonlar liginde neden kulüplerimizi hisaya sokuyor uefa? Neden merdivenlerde tek bir insan bile olmayacak diyor uefa yönetmeliği? Çünkü batılı anlayışta skordan önce can gücenliği, emniyeti birinci planda ya bizde...?

tribün olayları stad kavgaları doğuda maç diyabakır spor yönetim istifa bank asya birinci lig uefa ceza profesyonel futbol disiplin kurumu ikinci lig maçları maç skorları maç görüntüleri gap stat stadyum terör maç kavgası tribün liderleri urfaspor siverek güneydoğu
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.