Kurtlar Vadisi'mi Ezel'mi ?

Devlet içerisindeki derin çeteleri ve bunlara karşı mücadele veren birkaç iyi adamın yaşadıklarını ekrana getiren, kaliteli kamera çekimleri ve yüksek bütçeli sahneleriyle günümüze kadar hep gündemde kalmasını bilen bir dizi oldu Kurtlar Vadisi. Yayınlandığı günden bu yana izlenme rekorları kıran adeta bir fenomen haline gelen Kurtlar Vadisi'nde, 80. bölümde skandal üzerine skandal yaşandı. Her haftaya bir buçuk saatlik bir hikayeyi sığdırma çabası, ve bundan doğan zaman kısıtlılığı gibi nedenleri öne sürmek yapılan hataları sümen altı etmeye yetecek bahaneler olmaması gerekir.

Kurtlar Vadisi gibi her bölümünde prime-time denilen herkesin izlediği saatlerde birinciliği hedefleyen bir dizinin yönetmenin kolaya kaçıp onlarca adamın kalaşnikoflarla taradığı esas oğlan ve saz arkadaşlarının burnunun bile kanamamasını geçtik, kendilerini siper ettikleri çöp konteynırlarında bir çizik bile oluşmaması izleyenlerin canını sıkmaktan öte güldürecek hale getirdi. Belki 100, belki de 1.000 mermi sıkılan bir sahnede yönetmen galiba o kadar rahat ki kimsenin -ya arkadaş bu elemanlar bırakın esas oğlan ve arkadaşlarını vurmayı çöp konteynırlarını da mı isabet ettiremiyor diyeceği ya aklına gelmeyecek kadar amatör ya da izleyiciyle dalgasını geçiyor. Mermiler vızıl vızıl geçerken ne arkadaki evde hasar var ne de siper ettikleri yerlerde...(Bknz: Resim 1-2)

Kahramanımız, Polat Alemdar; senaryoya göre özel askeri eğitimlerden geçmiş, birçok operasyona katılmış, yani tabiri caizse altyapıdan yetişmiş bir ajan. Böyle birisi nasıl olurda saniyede onlarca merminin sıkıldığı bir çatışmada yarı beline kadar vücudunu ortaya koyup ateş edebiliyor ve vurulmuyor?(Bknz: Resim 4) Az önce değindiğimiz gibi ateş edenler şarjörlerini boşaltırken başrol oyuncuları cılız tabanca atışlarıyla kafalarını çıkartıp hedeflerini 12'den vuruyorlar.(Bknz: Resim 3)Flash Forward, Lost, Heroes gibi diziler 40-45 dakikaya sinema tadında bölümler sığdırıp tüm dünyada izlenme rekorları kırarken Türk dizilerinin kalbur üstü yapımları kaliteyi günden güne ayaklar altına alıyorlar.

Bütün bunların yanında son döneme damgasını vuran Ezel dizisini es geçmeden olmaz. Her bölümünde izleyiciyi klişe sahnlerden çıkarıp şaşırtan, Ramiz Dayı'nın etkileyici replikleriyle kimi zaman güldürüp kimi zaman da düşündüren sözleri fazlasıyla doyuruyor sevenlerini. Öyle vurdulu kırdılı sahneleri bolca kullanmadan, kaliteli bir senaryoyla milyonları peşinden sürüklemeyi başardı. Kalite bakımından Kurtlar Vadisi Pusu Ezel dizisinin gerisinde kaldığı aşikar. Mantık hatalarının minimuma indirildiği bu diziyi kutlamak gerek...
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.