İyi ki Dünya Kupasında yokuz !

Belki de dünyada en son bir dünya kupası düzenlenecek ülkeymiş Güney Afrika. Böyle bir şampiyonada Türk Milli takımının olmaması başlarda ülke futbolu adına hayal kırıklığı gibi görünse de  şimdi anlaşılıyor ki bu şampiyonada iyi ki bizler yokmuşuz...

Neden iyi ki Dünya kupasında katılamamışız?

Bunun iki nedeni var. Birincisi; Türkler'in arı kovanında psikolojisi bozulacağı aşikar. İğrenç bir gürültü ve iğrenç bir atmosfer. O, vuvuzela dedikleri tuhaf çalgıyı ısrarla neden çalar bu insanlar? Fil sesinin mazoşistliği nerden gelir? O sesle amaçlanan nedir? Bu sorular bu şekilde daha da çoğaltılabilir. Taraftar psikoljisi, stadyum kültürü adına tez konusu bile olabilecek bir olgu bu vuvuzela çalgısı. 

Kendi ülkelerinin ulusal takımının maçı olsa ve rakip takım ve taraftarının sinirlerini bozmak, rakibin oyun konsantrasyonunu etkilemek maksadıyla yapılsa kabul edilebilecek bir durum. Fakat fil sesini çağrıştırıyor diye kendi yerel çalgıları diye hem stadyumdakileri hem de ekran başındakilerinin ashabının bozulmasına FIFA'nın izin verdiği akılla izah edilebilecek bir şey değil. Arı kovanının uğultusu gibi bir uğultuyla 90 dakika maç yapan futbolcuların geceleri kabuslar görüp görmediğini de merak ediyorum. 

Bu dertten yakınan futbolseverler vuvuzelanın yasaklanması için kampanyalar bile başlattı kupanın ilk günlerinde. banvuvuzela adı altında site kurarak anket düzenleyen girişimciler futbolseverlerin de aynı sorundan muzdarip olduğunu göstermiş oldu. Ankette katılımcıların %90'ı yasaklanmasını istemiş.

Şampiyona Türkeye'de yapılsa, biz de yerel çalgılarımızla tribünleri doldursak nasıl olur? Örneğin Zurna ! Tribünlerde binlerce kişi zurna çalıyor... Hayal edin...

Bu dünya kupasında olmamamızın en büyük artısı da TRT ile saç baş yolmayacak olmamız.  TRT'nin ve yayıncı kuruluş ihalesinin şartnamesinde olan uydu yayını konusu binleri değil milyonları olumsuz etkileyen bir durum. Uydu anteni olanlar dünya kupası maçlarını izleyemiyor. Neymiş efendim, TRT Türkiye için maç ihalesini kazanmış. Fakat uydudaki TRT birçok ülkeye yayın yapıyormuş ondan dolayı uydudan dünya kupası maçları verilemezmiş. Evinde karasal yayın çekmeyenler, köylerde uydu ile televizyon izleyenlere maç yasak yani sonuçta.


Baştan da dediğimiz gibi kültürlerin zenginliği, kara kıtaya medeniyet parolası ile yola çıkan FIFA sinir bozucu vuvuzela çalgısı yüzünden Dünya starlarını izleme işkenceye dönüştü. Kendi milli takımımızı bu işkencenin ortasında olmaması bizler için belki de bir teselli olabilir. Yoksa sesi açılmış, önemli maçlarda vuvuzelanin baş ağrısı yapan gürültüsü maç keyfimizin içine edecekti.
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.