2010 yılının en kaliteli filmlerinden seçmeler.

2010'da yıla damgasını vuracak filmler açısından son derece kısır geçse de çok konuşulan filmlerin yanında gerek  konusu, gerek senaryosu gerekse görsel efektleriyle ilgi çekici filmlerden bir liste karşınızda. Bu filmlerden izlemedikleriniz hala var ise kaçırmamanız tavsiye edilir. Sansasyonel gişe filmlerinden ziyade içi dolu tabiri caizse "sağlam" filmleri seçmeye çalıştım. Listeye bakan bir çok film var onlar niye yok diye düşünebilir. Öncelikle 2010 yılının ilk 6 ayı baz alınarak sinema severlerin film seçimine katkıda olabilir bu liste. Bakalım 2010 yılının diğer yarısında bu seneye damgasını vuracak filmler vizyona girecek mi?...
My Name Is Khan (2010)
Tür : Romantik - Dram
Yönetmen : Karan Johar
Ülke : Hindistan
MutlakButlan.com Puanı : 8,1
Konusu : Kim demiş Hindistan'dan (Bollywood) güzel film çıkmaz diye... 2010 yılında tam bir baş yapıt denilebilecek kadar oyunculuk ve senaryo ile karşımıza çıkıyor Rizwan Khan'ın hikayesi. 11 Eylül (9/11) saldırılarından önce mutlu bir hayat süren bir adamın ikiz kulelere yapılan saldırı ile birlikte sırf islam dinini benimsediği için yaşadığı işkence dolu günleri anlatan yer yer duygulanacağınız sürükleyici bir film. Rizwan Khan; 11 Eylül öncesi amerikan vatandaşı, sonrasında ise potansiyel bir teröristtir güvenlik uzmanlarının gözünde. Batılıların gözünde müslümanların, paranoya ile güvenlik endişesinin kıskacında kaldığı sarmalda temel prensibin iyi insanla kötü insanı ayırmak mı yoksa haçlı zihniyetinin vücud bulduğu ırkçılık mı yaşanan endişe?

Film gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır. Şöyle ki: Bollywood’un ünlü simacılarından olan Shah Rukh Khan, ABD seyahati esnasında hiçbir gerekçe olmadığı halde terör suçlusu gibi bir odaya alınp saatlerce sorgulanarak, psikolojik işkenceye maruz kalmış ve sonrasında Hindistan devlet yetkililerinin bizzat araya girip kefil olmalarıyla ancak serbest kalabilmiştir. Türk sinema endüstrisinin ticari kaygılarındanmıdır, yoksa Holywood sektörünün tekelleşmesinin bir sonucumudur bilinmez ama film Türkiye'de gösterime giremedi. Fakat filmi bir şekilde edinip izlerseniz Hint filmlerine artık daha sempatik olacağınız aşıkar.


Winter's Bone (2010)
Tür : Dram
Yönetmen : Debra Granik
Ülke : ABD
MutlakButlan.com Puanı : 8,0
Konusu : Duygu yüklü hayata tutunma hikayesi... Henüz ergenlik çağında olan Ree Dolly, bu genç yaşında hayatın acı yüzleriyle karşı karşıya gelmiştir. Alabama'nın küçük bir kasabasında yaşayan Dolly, iki kardeşi ve hasta annesine bakmakla yükümlüdür. Fakat sorunlar bunlarla kalmaz. Anne psikolojik çöküntüdedir. Kendisini anlayan kimsesi olmayan çaresiz Dolly, yaşanan bu acıların sebebi olan; bir tür sakinleştirici-uyuşturucu Methamphetamin bağımlısı evi terk eden babasını bulmalıdır. Ailenin toparlanması ve tekrar o eski günlere avuşmasının anahtarı babasını bulmaktan geçmektedir. Ree Dolly babasının izini sürerken evde de huzursuzluk git gide artmaktadır.

Prince Of Persia: Sands Of Time
Tür : Aksiyon, Fantastik, Macera, Romantik
Yönetmen : Mike Newell
Ülke : ABD
MutlakButlan.com Puanı : 7,7
Konusu : Film, geçtiği çağ itibariyle Troy (Truva) filmini andırsa, konusu yönünden de Yürzüklerin Efendisi'ni çağrıştırsa da kendine has bir senaryoyu ve konuyu özgün bir biçimde işleyerek kaliteli film kıtlığı çekilen 2010 yılını şenlendirmeyi başardı. Bazıları, tamam giyisiler ve dekor Truva filmini andırsa da Yüzüklerin Efendisi  de nereden çıktı diyebilir. İki filmin kesiştiği nokta kursal bir objenin iyiler ve kötüler arasında ele geçirilme ve korunma savaşı dersek pek de yanılmış olmayız. Jake Gyllenhaal'ın  Dastan karakteri ile oynadığı filmde zamana ve kutsal kumlara hükmedecek güce sahip bir hançeri korumak için gizemli bir prenses ile ittifak edip kötü güçlerle amansız bir savaşın ve mücadelenin öyküsünü fantastik bir kurguyla izleyeceksiniz. Doğunun gizemini harika sahne dekorları ve görsel efektlerle bir anda izleyenler, yüzyıllar öncesinde bulacak kendilerini.

The Day After Tomorrow ile yıldızı iyice parlayan Jake Gyllenhaal'ı artık kahraman savaşçı rolüyle esas oğlan karakterini daha da öteye taşımış oldu. Hollywood'un şaşkın bakışlı üniversite delikanlısı rollerinden tanıdığımız çaylak jönün sıkı çalışıp kas yapması ile beraber performansıyla da beklentileri aştığı söylenebilir.

Green Zone (2010)
Tür : Politik, Aksiyon,  Dram,  Gerilim, Savaş
Yönetmen :  Paul Greengrass
Ülke : ABD
MutlakButlan.com Puanı : 7,5
Konusu : Amerikan işgali sonrasında Irak'da devrik lider Saddam Hüseyin'in  sakladığı idda edilen biyolojik ve kimyasal silahların bulunması için yapılan operasyonlarda gösterilen yerlerin hep boş çıkmasıyla birlikte Çavuş Roy Miller (Matt Damon) 'ın kafası iyice karışmıştır. Ortada ya bir istihbarat zaafiyeti ya da sebebini bilmediği birşeyler dönmektedir. Bu sırada bir CIA ajanının kendisine burada birşeyler dönüyor, birileri Amerikan halkını kandırıyor, eğer kayda değer birşeyler görür yada duyarsan bana ulaş demesi ile birlikte Çavuş Miller kendini derin devletin düşmanı olarak bulmaktadır.

Film ilk başlarda amerika'nın işgal filmlerinin bir propogandası gibi görünse de ilerleyen dakikalarda bu savaşın biridlerinin menfaati için çıkarıldığını, yalanlarla uyutulmuş bir ülkenin gene yalanlarla savaşa sokulduğunu irdeleyen güzel bir film. Başrolde de zaten Hollywood'un usta aktörü olunca geriye sadece izlemek kalıyor.

Kick Ass (2010)
Tür :  Aksiyon, Komedi
Yönetmen :  Matthew Vaughn
Ülke : İngiltere
MutlakButlan.com Puanı : 7,4
Konusu : Kimilerine göre ucube bir karakterin hayalgücünde yarattığı kahramanlık öyküsü, kimine göre de gerek görsel efektleri gerekse bitmeyen aksiyonuyla zamanın nasıl geçtiğini anlamadan hoşça vakit geçiren bir aksiyon. Fim aslında sinemanın iki usta oyuncusunu buluşturmuş bir proje olması özelliği ile de dikkat çekiyor. Brad Pitt'in yapımcıları arasında olduğu filmde Nicolas Cage kısa da olsa yer alarak zenginlik katıyor.
Dave Lizewski, çizgi roman meraklısı bir çocuk ve kayal dünyasında onları kişiselleştiren bir karakterdir. 

Nnerd-teenage vigilante gibi akımların etkisinin fazlasıyla hissedildiği yapımda, süper kahramanımızın kötülerle mücadelesine ve dünyanın bu ucubelerin karanlığından küçük yeşil kostümlü çocuğun maceralarını bol şiddet, aksiyon ve dövüş sahneleriyle izleyeceksiniz. Yanlız filmde dövüşün ve şiddetin dozunun ayarını çizgi roman sadeliğinde ve maumiyetinde olduğunu da hissedecektir izleyenler. Bu ne yaa çocuk filmi mi izleyeceğim diye ekranın karşısına geçenleri büyük bir sürpriz bekliyor.

The A-Team (2010)
Tür :   Aksiyon,  Gerilim,  Komedi,  Macera
Yönetmen :  Joe Carnahan
Ülke : ABD
MutlakButlan.com Puanı : 7,8
Konusu : A Takımı dizisinin hayranlarını ilk başta üzdü bu film. Alışılagelmiş, sevilen A Takımı karakterleri yerine başka oyuncular... Tıpkı Hababam sınıfı filmini yeniden çekenlerin nostaljik bir şaheserin üzerinden nasıl sanatsal bir katliam gerçekleştirdiği gibi... Yanlız bu filmde korkulan olmadı. Film , tüm önyargıları kırarak izleyenleri bir dakika bile olsun durmayan aksiyon içinde unutulmaz anlar yaşatıyor. Yeni karakterler oldukça başarılı olmanın yanında sempatik de olmayı başarabilmişler. 

B Planı olmayan A Takımı'nın bu macerasında ise kendilerinin ilgisi olmadıkları bir suç isnat edilmesi üzerine harekete geçen takım üyeleri kumpasın üzerine gitmek için birleşerek kendilerini temize çıkarmayı ve asıl gizemli suçluyu bulmak için amansız bir takibe başlarlar.


Snabba Cash (2010) - 
Tür : Aksiyon,  Dram,  Gerilim,  Suç
Yönetmen :  Daniel Espinosa
Ülke : İsveç
MutlakButlan.com Puanı : 7,3
Konusu : Bir tarafta paraya ihtiyacı olan taksi şoförü diğer tarafta sırp mafyası ve  sürükleyici bir hapishaneden kaçış hikayesi. Ardından mafyanın soğuk ve acımasız yüzü. Paranın tatlı yüzüyle birlikte bulaştığı kirli dünyadan ya ölü yada katil  olarak çıkmak zorundadır Johan 'JW' Westlund. Kokain satıcısı olup kanun kaçağı olmak ve hayalindeki parayı kazanmak  bunun başka bir çıkış yolu da yok! Sırplardan oluşan mafyanın ya içinde ya da hedefinde zor seçimlerin girdabında yaşanan gelgitlerle amansız bir kovalamaca. Nasıl bir işe bulaştığının çaresizliğiyle kıvranan bir genç, sonrasında kaybettiği yakınları. İntikam mı? Kaçış mı?...

İsveç sinemasından güzel bir yapıt olan filmde polisiye macera ve mafya filmlerinden hoşlananları Holywood'un alışılagelmiş tarzından çıkıp avrupalı he de İsveç sinemasından farklı bir bakışa ne dersiniz? 
Tags: en güzel filmler, 2010 korku gerilim komedi yabancı ödüllü filmleri en çok gişe hazılat yapanlar 
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.