Hz. Muhammed'in Son mesajı

Bindörtyüz yıl önce geldi bu mesaj. 

Kadın hakları, ticaret hukuku, kan davaları, cinayet, intikam hırsı, emanete hıyanet, yetim hakkı, veraset hakları... 

Hukukun üstünlüğünün daha kavram haline bile gelmediği bir yüzyılda yaşam hakkından tutun da kadın haklarına kadar bir çok önemli unsura açıkça hükümler getiren bir konuşma. Bir manifesto belki de.


iİslam peygamberi Hz. Muhammed 632 yılında mekke'nin fethinde yaptığı son konuşma ile müslümanlara son hutbesini gerçekleştirdi. Veda hutbesi de denilen bu konuşmada erdemli insan ve ideal devlet/toplum düzenini çağlar boyunca arayan filozoflara belki de yol gösterecek içerikte çağının ötesinde bir konuşma.

Eşitlik; siyahın veyzdan beyazın siyahtan üstün olmadığını "arabın arab olmayana takva ölçüsünden başka bir üstünlüğü yoktur" diyerek anlattıktan yüzyıllar sonra özgürlükler ülkesi amerikada bir siyahın otobüste beyazlarla oturarak gitmesi, gene zenci bir amerikan vatandaşının beyazların okuduğu bir üniversitede öğrenim görmesi olay idi. Zenciler, yahudiler ve köpekler giremez yazan işyerlerinin sayısı oldukça fazla iken avrupada ise durum farklı değildi. Hitler ve Mussolini gibileri malum üstün ırk, üstün millet diyerek ortalığı kasıp kavuruyorlardı.

1948 yılında imzalanan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nden 1.316 yıl önce, bu beyannamenin babası sayılan ve İngilterede ilan edilen Magna Carta'dan 583 yıl önce tüm insanlığa gitti evrensel değer, hak ve özgürlükler... Medeniyet, insanca yaşam ve temel hak özgürlükler; teknolojide, çağlarda mı gizli yoksa akıllarda, düşüncelerde anlayışlarda mı saklı ?..

İşte O Konuşma : 

Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.