Askerlik kısalıyor mu uzuyor mu?

Tek tip askerlik ile ilgili hazırlanan yasa tasarısı bir kısım vatandaşı sevindirirken üniversite mezunu binlerce vatandaş için sıkıntıya neden olacak gibi gözüküyor. Okulu bitirip KPSS sınavına mı girecek yoksa direk askere mi gidecek 5 ay olan uygulama kısa olduğu için yeni mezunları hayata atılma sürecinde çok fazla etkilemiyordu. 

Genelkurmayın hazırladığı taslak nihayetinde hala bakanlar kuruluna gelmemiş olsa bile basında ve kamuoyunda bilinçli mi yoksa sadece kulislere yansıyanlar ışığında mı tek tip askerlik herkesçe konuşulan bir mesele. Ekim ayında bakanların önüne geleceğine kesin gözüyle bakılıyor. Artık dedikodudan ziyade tek tip askerliğin gökten zembille inmesi an meselesi.

Eskiden 18 ay olan askerlik sonra 15 aya ve nihayetinde 12 veya 9 aya düşüyor. Uzun dönem askerlik yapan/yapacak er ve erbaşların elbette tasarıya sevinecekler. Bu, onların en doğal hakkı. Yeni uygulama erbaşlara müjdeli haberler, lisans mezunlarına kara kara düşündürecek sonuçları beraberinde getiriyor. Kısa dönem askerlik yapan 4 yıllık üniversite mezunları ise izin kullanmadan geçirdikleri askerliklerini 5 ayda yerine getirip vatani görevlerini ifa ediyorlardı. Askerlik dönüşü memurluk sınavlarına hazırlanıyordı. Peki tecil süresini uzatmış, ve iş hayatına atılanlar ne yapacak?

Türk gençliği önce öss, sonra üniversite ardından diplomayla ne yapacağım derken şimdi de askerliği dert edecek. Vatan görevi kutsal olsa bile askerden 9 veya 12 ayda dönenler ekonomik durumu iyiyse oturup kpss'ye çalışacak. Ya maddi durumu iyi olmayanlar ne yapacak? Daha öğrenciliği yeni bitmiş, bilgileri taze olan milyonlarca genç uzun bir askerlik ile istikbalini, geleceğini garantiye almak arasında zor bir seçim yapmak zorunda bırakılıyor. Diğer yandan evlenip yuva kuran, ya da evlenme hazırlığı içerisinde olan, gurbette hayata tutunmaya çalışan, ekmek kavgasında binlerce değil, milyonlarca vatandaşa sen işini gücünü bırak, işinden çıkarılma riskin önemli değil yeterki gel nöbet tut mu demek istiyorlar?

Düşünün yeni mezun bir üniversite öğrencisi özel sektörde iş bulmak için cv dolduracak ya da kpss sınavlarında ter dökecek. Ya sınavlarda başarılı olamaz ise? Doğru askere... Döndüğünde herşey sil baştan tekrar başlayacak. Aksi durumda askere gidecek, döndüğünde oturup evde sınavlara hazırlanacak. Dersane masrafları da cabası. Okul harçlarını bile zar zor ödeyen binlerce gencin olduğu ülkemizde genç neslin hayat sınavında yep yeni zorluklara göğüs gerecek.

Artık soğuk savaş tehlikesi yokken, komşularla vizeler kaldırılıyorken sadece dağdaki eşkiya için üniversite mezunlarına mı bel bağlandı? Genelkurmay makamından yıllardır profesyonel ordu denilerek konusunda uzmanlaşmış, askerliği meslek haline getirmiş bir yapılanma  derken askerlik çağına gelmiş herkesi kışlada tutmak mı kastediliyordu? Bumuydu profesyonel ordu projesi?

Kısa dönem askerlik uygulamasına göre planlarını yapmış ve eşi çalışmayan ve sadece kocanın maaşıyla geçinmek durumunda olanlar ne yapacak 9 yada 12 ay? Devlet onlara sosyal bir güvence mi verecek?

Yedek subay olarak 15 ay askerlik yapanları aldıkları maaş bir nebze teselli ediyor, hayattan kopmalarını, ekonomik olarak aile kuran ya da kurmayı planlayanları sarsmıyordu. Şimdi öyle bir alternatif de yok. Okumuş bir yere gelmişleri devlet sanki cezalandırıyor.

Ekim 2010 ile yasalaşması demek görevde olan askerlerin erken terhisi ve askere gideceklerin kısa dönem yerine tek tip askerlik yapması, aceleye getirilmiş, sosyolojik sonuçları göz ardı edilen bir uygulama.Tek tip askerliğe geçilmesi illa zorunluysa hedef bir yıl belirllenip (Örneğin: 2012) ona göre yeni mezunlar ve mezun olacaklar hayat planlarını ona göre planlasalar, iş mi bulacaklar, evlenip yuva mı kuracaklar yoksa sınavlara mı hazırlanacaklar...

Üniversitelerden mezun olacakları çok fazla tedirgin etmese de şu anki uygulamaya göre planlarını yapan binlerce vatandaş çok tedirgin. Somut örnek vermek gerekirse kredi çekip iş kuran, düğün yapan, ev-araba alan onca kişi 5 aylık kısa dönem askerlik süresine göre kendilerini ayarlamışken şimdi ne olacak diye sıkıntıya girdikleri aşikar

Başbakanın ve muhalefetin halkın birden tek tip askerlik uygulamasına sokulması ve doğuracağı sıkıntılara duyarsız kalıp kalmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Yani kısaca uzun dönem askerliğe tabi erlere askerlik kısalıyor, üniversite mezunlarına askerlik uzuyor...

Konu ile alakalı konular : 
Google+ paylaş

Benzer Konular :

  Yorumlar
  Facebook Yorumları

11 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

 1. Yandı gülüm keten helvam... :)

  Valla yeni dükkan açtık kısmetse seneye askerim diyordum. Kısa dönem gitti iş güç yarım kalacak. Referandumda bunu da halka sorsalardı ya

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. BENDE KISA DÖNEM BİR ASKER EŞİYİM EŞİM İZİNLERİNİDE KULLANMAYIP ÇABUK GELSİN DİYE SABREDİYORUZ MADDİ MANEVİ SIKINTI ÇEKİYORUZ 8 AYLIK BİR KIZIMIZ VAR HAYIRLISIYLA BİR AN ÖNCE KISA DÖNEM ASKERLİĞİNİ YAPSIN GELSİN DİYE ONCA SIKINTIYLA UĞRASIRKEN YAZIK DEĞİL Mİ KISA DÖNEM ASKERLİK YAPMA HAKKINI ELDE ETMİŞ BİR İNSANIN PSİKOLOJİSİNİDE DÜŞÜNÜRSENİZ HEM EŞİN HEM ÇOCUĞUN HAYATINI MAHVETMENIZ OLUR BU ALLAH RIZASI İÇİN AKILLI DÜŞÜNÜN BU ASKERLİK UZAMASI ŞU ANI KAPSARSA VERİLEN HAKKIN GERİ ALINMASI VE AHIMIZIDA ALMANIZI BERABERİNDE GETİRİR.ARADAKİ ÖZLEMİ VE SIKINTIYI YAŞAMAYANLAR BU YASAYI ÇIKARTMAYA ÇALISIYORLAR MADEM ÖYLE REFERANDUM KONUSU OLSUN BUNADA HALK KARAR VERSİN.

  YanıtlaSil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. Tek tip Askerlik olursa bu ülke de okul okuyan insan sayısı oldukça düşer. Bu düşünce belki subjektif bir düşünce ancak mantık çerçevesinde bakıldığı zaman Üniversite bitirmek kolay değil bunu herkes biliyor, ikincisi Mezun olduktan sonra iş bulma imkanları zaten yok gibi, üçüncüsü üniversite mezunlarının iş hayatına atılmaları ve işlerinin rayına oturması için en az üç sene harcıyorlar bu da zaten düşük maaşlar almalarına yol açıyor. Bugün Minibüs veya Bir Tır Şöförü aylık 1500-2000 Tl maaş alabilirken Üniversite mezunu Aylık 1000 Tl iş bulsa dönüp şükür secdesine yatıyor. Tek elindeki Hak kısa askerlik idi o da giderse hayata atılıp tecrübe sahibi olup çalışmak mı daha mantıklı gelir yoksa 4-5 sene sürünerek bir dünya masraf ederek beyin patlatarak 5-6 sene kayıp ederek 27-30 yaşlarında hayata atılmak mı daha mantıklı gelir? 20 Yaşında askere gitmiş bir genç en az bin gün sigorta sahibi ya üniv. Okuyan genç? Alakası yok diyenlere sesleniyorum işte alaka. Uzatın süreyi okuma oranlarındaki düşüşü kendiniz görün. Bu da Ülkeyi geriye götürmekten başka hiçbir işe yaramaz.

  YanıtlaSil
 6. MEVCUT KISA DÖNEM ASKERLERİN, ÇIKARILMASI DÜŞÜNÜLEN TEK TİP ASKERLİKTEN ETKİLENMELERİ ETİK OLARAK ÇOK YANLIŞ OLUR.ÇÜNKÜ ONLAR, ASKERE, MEVCUT YASA VE UYGULAMALAR ÇERÇEVESİNDE(NE KADAR SÜRE ASKERLİK YAPACAKLARINI BİLEREK) BAŞLAMIŞLARDIR.YENİ YASA,DAHA ÖNCEDEN BİLDİRİLEN, MAKUL VE UYGUN BİR SÜRE SONUNDA YÜRÜRLÜĞE GİRMELİDİR.

  YanıtlaSil
 7. LÜTFEN İNSANLARIN PSİKOLOJİSİ DÜŞÜNÜLSÜN!!!SIRF ASKERLİK İÇİN ÜNVERSİTE OKUYAN İNSANLAR VAR OZAMAN OKUMASALARDI YAZIK DEĞİLMİ YA BİRAZ VİCDAN KISA DÖNEM ASKERLİĞİ HAKETMİŞ ARTIK OKUMUŞ YA OKUMUŞ

  YanıtlaSil
 8. yazık çok yazık bende ünv mezunuyum 29 yaşındayım evliyim ev aldım ve borca girdim 5 ay askerlik yapacak gibi planlar yaptım biz okuduk ama yan gelip yatarak okumadık sefalet içinde aç kalarak yemeyerek okuduk maddi ve manevi yıprandık ayrıca işimdende ayrılacağım 5 aylık süre de geldiğimde işime geri dönebilirim ama bu 12 aya çıkarsa muhakkak ki işveren başka birisini işe alacak ve işsiz kalacağız ünv.mezunlarına çok büyük eşitsizlik yapılan ve 50 yıldır hakları olan bu kısa donem askerliğin kalmasına sebebe olan TEK TİP ASKERLİK ADALETSİZLİĞİNE HÜKÜMETİN ve muhalefetin karşı çıkacağına inanıyorum....

  YanıtlaSil
 9. ben de kısa dönem askere gitmiş bir asker eşi ve 2 yaşında bir kız çocuğu annesi ayrıca atanamamış bir öğretmen olarak zaten maddi ve manevi olarak yıprandığımız bu günlerde bir de böyle kaygıları düşünerek daha fazla üzülmekteyiz. eşim ve ben çok zor şartlarda okuyup bu zamanlara geldik. atanamamış olmamızın verdiği sıkıntı bir tarafa bir de askerlik süresinin üniversite mezunlarına uzatılacak olması bizler durumunda olan pek çok kişiye yapılan büyük haksızlık. böylesi bir adaletsizliğe yetkililerimizin karşı çıkacaklarını umuyorum.

  YanıtlaSil
 10. Genelkurmay napacakmış binlerce kişiyi aylarca kışlada tutarak, cevabını söyleyeyim...

  Orduevinde garson, temizlikçi, çöpçü, kapıcı, bilmemne dağına bilmem ne kadar büyüklükte resim, bayrak yapmak için resmi için inşaat işçisi...

  Napacaksın arkadaş binlerce genci aylarca kışlada tutup? Savaş çıkıyor da bizim mi haberimiz yok?

  YanıtlaSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.