Pagerank mantığı ve PageRank Ligi

İnternet dünyasında hangi amaçla kurulmuş olursa olsun web site sahiplerinin birinci amacı çok sayıda kişinin sitesini ziyaret etmesidir. Bunun için sitenin ya kendisinin, ya sahibinin insanlar tarafından biliniyor olması gerekli ya da değişik internet sitelerine, dış dünyaya, tv, radyo, gazete, sinema, bilboard reklamlarıyla kendini duyurması gerekir. En son yöntem ise de arama motorları diye tabir edilen google, yahoo, ask, bingAlta Vista, Windows Live,  gibi araçlardır.

En garantili ve en ucuz yöntem bunlardır. Arama motorlarının içinde biri var ki onsuz iş yapmak zordur. Google dizinlerine kaydı olmayan, google aramalarında üst sıralarda yer bulamayan siteler ne yazık ki pek fazla ziyaretçi bulma şansları yok. Artık binlerce internet kullanıcısının anasayfa tarayıcı ekranı bile açıldığında ilk sayfa google. Bu kadar takip edilen onsuz yapılamayan bir site ile kuşkusuz dost olması gerekiyor diğer site sahiplerinin.

Nasıl dost olunacak...
Google ile dost olmak ne demek ? 

Google ile dost olmak demek, onun prensiplerine uygun hareket etmek demektir. Google yasalarına gelince:

1- Spam site olarak algılar ise,

Google temel olarak spam sitelerden yani sahte içerikli, taklit web sayfalarından hoşlanmaz. Yani özgün içeriğe sahip olmayan siteleri banlayarak, arama listelerinde alt sıralara atar. Bazen de hiç yer vermeyebilir. Bu nasıl oluyor derseniz, google botları diye tabir edilen yazılımlar web sayfalarını önemlerine göre (ki asıl konumuz bu az sonra detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.) tarar. Yani yeni eklenen yazı, resim, video, link gibi güncellemeleri takip eder. Sitelerin yeni güncellemeleri, haber, resim foto vs. hemen google hafızasına atılır. Böylelikle aramalarda anlık ziyaretçi tepkilerini almakta gecikmez webmaster. Mesela bir haber sitesi flaş haber olarak geçtiği bir gelişmeyi, öneğin terör olayını; olayı yeni duyan kişilerin google'da arama yapmalarıyla daha dakikalar geçmesine rağmen google dostu sitenin haberi görünür.

Google'ın kriterleri aslında hem basit, hem de önemli kriterlerdir. Bunlardan ilki ve en önemlisi, spam site diye tabir edilen kopya içerikli siteler kategorisinde olmamalıdır bir internet sitesi. Yani işin özünde özgün ol kardeşim kes-kopyala-yapıştır yapma! Diyor, google amca bize. Daha önce taradığı bir içeriği başka bir sitede de rastlarsa alıntıya aktif link de verilmemişse önce şüpheli, sonra da kara listeye alır google. Böylece spam site hangi şekilde aranırsa aransın onunla ilgili link bulmak zorlaşır googla aramalarında. Google Ban ile

2- Etiket, kod hileleri yapılırsa

Diğer bir kural da yazım şekliyle alakalı. Google, yazı, haber, makale ve diğer resim video başlıklarının altına etiket (tag) diye tabir edilen anahtar kelimeler girilmesini, bunun dışında yazıyla alakalı alakasız kelimelerin liste yapılarak site içine konulmasından hoşlanmaz. Google amca der ki; site içeriğindeki yazın başlığı, konusu ve etiketiyle benim için önemli. Benim dikkatimi çekmek için  yapacağın her ekstra iş benşm hoşuma gitmeyecektir. Bazı sitelerde sık sık rastlanılan olay ise siteye ziyaretçi çekmek için google aramalarında popüler olan kelimeleri derleyip yaz, makale altına, anasayfaya gömüyorlar. Anasayfa arkaplan rengiyle aynı renkte fontları ayarladıktan sonra sanki o kelşmeler yokmuş gibi her google aramasında yollar o siteye çıksın istiyorlar.

3- Site içi anahtar kelimeleri site içeriğiyle alakalı olmak zorundadır. 

4- Site başlıkları ile konu içerikleri birbiriyle alakalı olmalıdır.

5- Arama motoru örümceklerinin siteyi tanıması ve dizinlerine kaydetmesi için site haritası bulundurmak.

6- Alan adı ve domain'in sağlam bir altyapıda olmalı,

Alan adının uzun zamandan beri satın alınmış olması ve satın alınma süresinin bir yıldan uzun olması (kalan süre)

Burada google, prensip olarak satın alınmış alan adı ve sitenin altyapısının sağlamlığına bakarken bu site ve sahibinin gecekondu gibi mi yoksa sanal alemde ciddi ve kalıcı mı diye sorgulamasından ibarettir. Bilmek gerekir ki kalite standartalrında süreklilik ve kalıcılık önemli bir unsurdur.


7- Site adı ile site içeriğinin bağlantılı olması. 

Burada diğer bağlantılı sitelerden ayırd etmek ister google balantısız siteyi. Mesela futbolla alakalı bir ismi olan site kurdunuz, fakat yemek tarifi veriyorsunuz. Bu beki ilginç gelebilir, fakat google mantığına aykırı bir durumdur.

8- Backlink alan veren bir siteye sahip olmalısınız. 

Backlink demek sitenize doğrudan link verilmiş bir içeriğe sahip olmanız demektir. Yani birileri yazınızı, içeriğinizi beğenmiş, -efendim böyle bir site var şöyle güzel yazısı, resimleri, videoları, dökümanları var diye link vererek sizin sayfaya yönlendirmesini google amca sever. Bu demektir ki onun için yazıların, içeriğin paylaşılıyor, senin siten beğeniliyor. Seni seveni ben de severim diyor google amca.

Yanlız önemli olan husus, link veren site google tarafından ban yememiş, çabuk indexlenen, google dostu bir site olmak zorundadır. Yani seni seven, sana link veren kaliteli  adam gibi olsun demek istiyor.

Kaliteli sitelere link vermek de önemlidir. Sitenizden saygın, çok ziyaretçisi olan bir siteye link gidiyor. Bunu şöyle düşünmek gerekir: Sevilen biriyle öyle ya da böyle bir bağınız, ilişkiniz var. Bu da sizi nispeten önemli biri yapar.

İnsanların günlük ihtiyaçlarını gideren yagane çözümler sunmuyorsanız, geniş bir üye, abone fan klüp potansiyeline sahip değilseniz google ile iyi  geçinmek zorundasınız. Bunun için  mesela backlink elde etmek için kendisine blog veya  içeriği olmayan site açıp ordan link alanları da banlayabiliyor google botları.

Diğer yandan, site açtınız açalı kaç gün oldu google hala sizi görmüyor, belki sitenizin adı bile yok sıralamalarda. Bu kalitesiz, kötü bir siteye sahip olduğunuz anlamına gelmez.
  • arama motorlarına kayıt yaptırmış,
  • meta tag kodlarını uygun biçimde siteye eklemiş,
  • sitenizi doğrulatmış iseniz,
  • site haritası oluşturdunuz ve hala google tarfından arama listelerinde yoksunuz... O zaman siteniz google tarafından beklemeye alınmıştır.
Beklemeye alınmak ne demek?

Google Sandbox sistemi olarak adlandırılan bu sistemle google yeni açılan bir siteyi tanımlayıp dizinlerine eklemesi için bir süre siteyi inceler. Bu site kalıcı mı, yoksa eşyalarını toplayıp gidecek bir hali var mı, spam (sahte) içerikli bir site mi, yoksa kaliteli, özgün altyapı üzerinde kurulmuş, kurulacak bir gidişatı mı var diye bakar. Günden güne gelişen, gelişecek diye düşündüğü an dizinlerine, listelerine eklemeye başlar siteyi. Bu süre birkaç gün de sürebilir birkaç ay da ama genelde 1-2 ayda gerçekleşir bu güven duyma çekingenliği gogle amcada.

PageRank olayı...

Pagerank, kendi oluşturduğu algoritmaya göre web sitelerine verilen değerdir. Puanlama da diyebileceğimiz bu pagerank değerlendirmesinde google özgün bir içeriğe, bu içeriğe başlantı veren linklere ve bu linklerin kalitelerini bir arada değerlendirip puanlayan bir google aracıdır.

Google burada özgün, kaliteli içeriğe sahip siteleri korumak, onları üst sıralarda çıkarmak için sitelere pagerank değeri (Sayfa sırası değeri) vererek arama yapılan kelimeye en uygun yönlendirmeyi bu şekilde gerçekleştirir.

Google mantığında karşılıklı verilen linklerin aslında fazla bir değeri yoktur. Yani karşılıklı link değişimi sadece ziyaretçileri iteden siteye yollayarak nispeten arttırıp sitelerin tanınırlıklarını arttırsa da pagerank değerlerini arttırmazlar. Arttırmayabilir demiyoruz arttırmayacağı kesindir.

Dmoz gibi web indeksi yapan güçlü sitelere kayıt yaptırabilenler ancak google tarfından sağlam link almış diye kabul edilerek pagerank değerlerine olumlu bir referans elde edebilirler. Dmoz'a site kaydını kabul ettirebilenleri zaten google tarafından da  ayrı olarak kalite tescili yaptırılmış kabul edilir. Dmoz yöneticileri kayıt başvurusundan sonra site içeriği, özgünlüğü ve yapısını kontrol edip birçok kriteri aştıktan sonra anca kayıt yapıyorlar. Fakat kayıt yaptırmak zor, olumlu ya da olumsuz yanıt almak bazen aylar sürebiliyor. Link elde etme ve backlink bu gibi kaliteli alanlara isim yazdırabilmekle önem kazanıyor.


Peki pagerank değeri düşük demek ne demek?

Aslında pagerank değerinin düşük olması bir site için ölümcül bir hata, olay, eksiklik değildir. Pagerank değeri düşük olan siteler de bir çok ziyaretçiye sahip olabilir. Pagerank değeri düşük olanları google aramalarda göstermiyor mu? Elbette gösteriyor. Bir çok kez en üst sırada bile gösterebilir.

Burada önemli olan noktanın daha iyi anlaşılması için; A sitesinin Pr değeri 1 olsun B Sitesinin ise Pr değeri 6. Şimdi içeriği özgün olduktan sonra iki site de aramalarda en üst sırada yer alabilir. Yalnız, PageRank değeri yüksek olan site bir çok merhaleyi, aşamayı geçmiştir. Geçmişi sağlam ve sanal dünyada söz sahibidir. Kitlesi geniş tanınırlığı yüksektir. Yazıları makaleleri saygı gören bir web sayfasıdır. Bundan dolayı almıştır o puanı. Ama ona olumlu etkisi yok mu tabi ki olacaktır. Sayfasına eklediği bir makale, video veya diğer paylaşımlar dakikalar belki de saniyeler içinde google tarafından indekslenecektir. Pr değeri 1 olan sitenin ise biraz daha uzun sürebilir güncellemelerinin arama sonuçlarına eklenmesi ve üst sıralarda gözükmesi.

Pagerank Değerini Arttırma yolları

En baştan söyleyelim milyonlara ulaşmak gibi ticari bir kaygınız yok ise eğer bu konuda fazla zorlamanın manası yok. Burada yapılacak en önemli şey belli başlı adımları atıp beklemektir. Nedir bunlar?

A-  Arama motorlarına kayıt
Seo uyumlu, yani arama motorlarının sitenizi taramasına zorluk çıkarmayacak yapıda olmalı. Bilmeyenlere seo nedir?

B- SEO Uyumu

 “Search Engine Optimization” yani  “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelmektedir. Seo'yu öğrendik, nasıl bir mantıktır derseniz:

Google SEO Web sitelerinden ne ister ?

Bunlara aslında yukarıda belirtildi ama tekrar liste yapmak gerekirse:

- Meta tag sitelerde olmalıdır. (Site ismi, site açıklaması, sitenin anakonusunu içeren anahtar kelimelerden oluşan kodlanmış künye bilgileri). Burada blogger sahiplerinin meta tag kullanması zorunlu değildir. Blogger kullanıcıları google'ın kendi hizmeti olmaçsından birazcık torpillidir.

- Google asp, php'den ziyade html'yi tercih eder. Mümkünse site altyapıları html kodlaması ile yapılandırılmalıdır.

-  Site içerisinde olmazsa olmazlardan biri site haritası kullanımıdır. Atom, feedburner ile hazırlanıp indekslenmiş haritalar ile siteler hazırlanmalıdır. Örnek : http://feeds.feedburner.com/mutlakbutlan/gxEg

- Anahtar kelimelerinizi düzgün seçin. Sitenize uygun kelimeleri seçmek önemlidir.  Aksi halde google spam olarak algılarsa ayıla pirincin taşını drumuna düşmek kaçınılmazdır.

- Sitenin kolay, anlaşılır olması da önemlidir. Aşırı büyük resimler, yanıp sönen efektler, karanlık arkaplana koyu fontlar google bot dediğimiz yazılımlar tarafından pek hoş karşılanmaz.

- Google Web Yöneticisi Araçları-Google Webmaster Tools 'u duymayan webmaster, blog sahipleri yoktur herhalde. Blog olayına yeni başlayan ya da yeni  site açanların google'a bak ben böyle bir site kurdum sana tanıştırayım bak bu benim site bu da google amca diyerek sitenizi tanıtmayı ihmal etmeyin.


- Linki ölmüş, çalışmayan, patlamış artık ne derseniz deyin uzantısı çalışmayan linkler de seo uyumluluğu açısından arama motorlarının eksi değer olarak not aldıkları olumsuzluklardandır.

- Site tanınırlığını arttırmak gerekir. Bu nasıl olacak? Şöyle ki Digg, facebook, twitter, blogline, blogcatalog, feed, myspace, delicious gibi sosyal paylaşım ve içerik dağıtımı hizmeti veren sitelerde yapılan paylaşımlar da bir süre sonra backlink olarak geri dönecektir.

 - Akılda kalacak bir site logosu ile, site içeriğine uygun slogan da kalite açısından önemlidir.

PageRank olayında en önemli 4 şey

1- Özgün, çalıntı olmayan içerik, 2- Seo uyumu, 3- Backlink,....... En önemlisi 4- Sabır

Tekrar  altını çizerek söylemekte fayda var. Pagerank değeri ne kadar düşük ise site o kadar kalitesizdir demek yanlış! Çok kaliteli binlerce ziyaretçisi olan sitelerin bile dönem dönem Pr değerleri 1,2 olabiliyor. Pagerank değeri 0 olmasın yeterli. Bu demek ki site kayda değer bir gelişme göstermemiş.

Ayrıca Pr değerleri zamanla değişebilir, artabilir, azalabilir. Bundan korkmamak, eyvah noldu dememekde fayda var. İstisnai durum ise pagerank değeri 5 olan bir sitenin birden 0 olmuş ise sıkıntı var demektir. Yüksek bir olasılıkla site spam olarak algılanmış, ban listesine alınmış olabilir.


Zaten altta verien listede de görülecektir ki binlerce hatta milyonlarca ziyaretçisi olan sitelerin pagerank değerleri 5 ile 8 arasında gidip geliyor.

Dünyanın önde gelen firma ve markalarının PageRank değerleri :


Herşeyi geçtik, bilişim dünyasının devi , bilgisayar sahibi olsun olmasın milyonlarca insanın tanıdığı, ister istemez ömründe bir kez olsun sitesine girdiği microsoft'un bile PageRank değeri değişkenlik gösterip 9 olabilir iken web sahiplerinin gözünü yükseklerde tutmamaları gerekmez mi?

Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi Pagerank değeri 10 üzerinden 10 olan nadir sitelerden biri cnn.com. Yukarıdaki tablolarda seçme markaların aynı kategorideki rakipleriyle sanal ortamda google karneleri yer alıyor. Bu listenin oluşmasında firmaların kendi web sayfalarının url'lerinin prrank.net sitesinden çıkan analizler ile meydana geldi. Pagerank değeri değişkenlik gösterebileceğinden 1-5 Eylül tarihleri arasındaki değerden oluşan Pr puanları an itibariyle faklılık gösterebilir.

Pagerank ligi diye aslında bir lig yoktur. Pagerank, pr değeri hangi sitelerin yüksek diye bir kategoriyi bu değerlerin ne anlama geldiği, site optimizasyonunun önemini vurgulama açısından gösterdik. Yoksa marka, firma kalitesinin puanlamayla çok da ilgisi yok. Nasıl var dersek, firmaların sanal alemin gücüne ne kadar değer verip bu alana yoğunlaştıklarını görmek açısından blki refrans olabilir.
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.