Etiketlere göre rastgele yazılar eklentisi

Blogger kullanıcıları için başlı başına bir sorun olan bağımsız script desteği veya wordpress gibi zengin altyapı eksikliği  kullanıcıları alternatif çözümler üretmeye itiyor. Son zamanlarda getirdiği yeniliklerle daha kullanışlı hale gelen blogger yine de bazı konularda çok yol katetmesi gerektiği aşikar bir durum.

Bu makalemizde blogger rastgele yazılar eklentisi'nin etiketlere, kategorilere göre nasıl yapılacağını anlatacağım.

Rastgele yazılar eklentisini etiketlere göre entegre edilirse nasıl bir faydası olacak?

Şu şekilde; blogger sidebar ya da diğer kısımlara koyacağınız bu eklentiyle Örneğin: Blogger templates - blogger şablonları - spor- sinema gibi etiketlerinize bağlı olan yazılarınız her sayfa açılışında farklı bir liste ile okuyuculara görünür. Kısacası blogunuza giren ziyaretçilerin karşısına her defasında farklı yazılar görünerek daha hoş ve zengin bir önizlemeyle onları karşılayacaksınız. Bu size site hiti, sayfada kalma süresinin uzunluğu ve sadık ziyaretçi desteği sunabilir.

Şöyle ifade edersek; bildiğimiz "Blogger Rastgele Yazılar" eklentisinin etiketlere, popüler, göstermek istediğiniz favori başlıklara ilişkin entegrasyonu kısaca yapılan işlem.

Nasıl yapılır?

Bunun için site haritanıza ufak müdahalede bulunacağız. Önce aşağıdaki gibi bir site haritanız olacak.

Atom : http://SiteAdı.blogspot.com/feeds/posts/default
RSS  : http://SiteAdı.blogspot./feeds/posts/default?alt=rss

Biz burada etiketlere göre geçmiş yazılarınızı göstermeniz için Atom uzantısının veya Rss uzantısının sonuna  sonuna [/-/] karakterlerini ardından etiketi, ekliyoruz. Aslında bilinmeyen birşey değil bu belki ama işimize yarayacak her bilgi yenidir diyerek işe başlıyoruz...

Etiket eklediğimiz site haritaları sonuç olarak aşağıdaki hale geliyor.

Atom : http://www.SiteAdı.blogspot.com/feeds/posts/default/-/Etiketiniz Buraya
RSS : http://www.SiteAdı.blogspot.com/feeds/posts/default?alt=rss/-/Etiketiniz Buraya

Şimdi iserastgele yazılar eklentisinde neler yapacağız ona bakalım.


Sonuç olarak karikatür, siyaset, internet, gibi etiketleriniz içinde sayısı çok ve özellikle favoriniz olan başlıkları seçip her defasında ayrı widget ekleyerek web sayfanıza gelen ziyaretçileri her defasında farklı konularla yönlendirebilirsiniz...

Eklentiyi yukarıdaki bilgilere göre düzenledikten sonra aşağıdaki kodları kopyalayıp, tasarım/sayfa öğeleri/gadget ekle/HTML JavaScript Ekle  seçeneğine kopyalayıp kaydedin. Ardından ister sidebar, ister foter isterseniz diğer sayfa bölümlerinizde rasgele konuları yayınlayın.

Eklentiyi şurdan veya burdan indirip değişiklikleri yapabilirsiniz.

Nasıl çalışıyor derseniz sitemizde sidebar (yan sütun)'da yer alan konu başlıklarına göz atabilirsiniz. Ayrıca takipteyiz.blogspot.com'da yer alan makeleden faydalanarak eklentiyi farklı yerlerde de çalıştırabilirsiniz. İster sadece anasayfada isterseniz kayıt sayfalarında isterseniz başka yerlerde...
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.