Kasım - 2010 Filmleri

Kasım ayı filmleri sanki sinema dünyasından sinema severlere bayram hediyesi gibi oldu. Maceradan komediye aksiyondan gerilime kadar konu bakımından bizlere geniş bir yelpaze sunuyor bu ayın gösterime giren filmleri. 

Testere ve Harry Potter serileri, yerli komedi yapımları ve Çağan Irmak'ın dram filmiyle birlikte Mahsun Kırmızıgül'ün beklenen filmi New York'ta 5 Minare yapımı sinema tutkunlarına görsel şölen sunuyorlar.

   YABANCI  Filmler

Saw 7 3D (2010) - Tesetere 7 (3 Boyut)
Tür: Korku, Gerilim
Konusu: Jigsaw olmüştür ama onun laneti devam etmektedir. Serinin başından beri süregelen kusursuz plan işlerken ondan kurtulan Bobby Dagen laneti hissedenlerin kurtuluş ümididir. Fakat Boby'nin sahip olduğu sırlar Jigsaw'ın kara listesindeki kurbanların hayatını daha fazla cehenneme taşıyacak.

Efsane filmin 7.si 3 Boyut olarak karşımızda. Kuşkusuz 1-2 ve 3. serinin senaryo ve kurgu özgünlüğü bir çok sinema severe göre bu filmde yok...Skyline (2010) - Yukarıdaki Tehlike
Tür: Bilimkurgu, Gerilim
Konusu: Güney Kaliforniya'da sabaha karşı gök kubbeyi kaplayan garip ışıkların gizemi gün ağardıktan sonra ortaya çıkmıştır. Uzaylılar dünyaya gelmiş ayan beyan kendilerini göstermişlerdir. Filmde Jarrod ve Elaine ve Terry'nin bir doğumgünü kutlaması için bir araya gelmesi ve kahramanlarımız üzerinden gizemli dünya dışı misafirlerin maceralarını konu ediniliyor.

Dostça bir ziyaret mi yoksa dünyayı istila için mi geldiler? Teknolojisi zamanımızın çok ötesinde olan uzaylıların çok güçlü süper sonic silahları karşısında kahraman amerikan halkı ne yapacaklar? Görsel efektin fazlasıyla kullanıldığı filmde bilimkurgu tutkunları güzel vakit geçirebilirdler. Bu yapımı izleyenler zaman zaman 1996'da çekilen Independence Day ve District 9 filmlerini anımsayacaklardır.

Chain Letter (2010) - Ölüm Zinciri
Tür: Gerilim, Aksiyon, Gizem
Konusu: Avusturya yapımı 3 Gün İçinde Öleceksin (Dead in 3 Days) filmini izlemiş, ve bu filmden hoşlananların kaçırmaması gereken bir macera. Testere filminin konusuna benzer öğeleri de taşıyan Ölüm Zinciri'nde e-postalara ve cep mesajlarına gelen ölüm notlarından çok korkan kahramanlarımızı korku dolu bir bekleyiş içinde ne yapacaklarına karar verememektedirler. Katilin vahşice öldürüleceklerini anlatttığı mesajlar önceden kurgulanmış ölümcül bir oyundur aslında. 

Jessie Campbell bu mesajı kimin attığını araştırmaya dursun, gelişen olaylar onu ve arkadaşlarını oyunun içine çekmiş ve tam bir ölüm kalım mücadelesi başlamıştır. Aksiyonun hiç durmadığı filmde kan ve şiddet dolu görüntülerin bolca kullanıldığını da belirtmekte fayda var. Bu arada film bir çok ülkede ağustos ayında vizyona girmesine karşın ülkemizde ancak bu dönemde gösterime girebildi.

Unstoppable (2010) -Durdurulamaz
Tür: Aksiyon, Macera
Konusu: Frank Barnes (Denzel Washington), kontrolden çıkıp son hızla insanların yoğun olarak yaşadığı şehir merkezine doğru gitmekte olan bir treni kurtarmaya çalışmaktadır. Üstelik şehir merkezine varacak olan tren yepyeni felakatlerin de tetikleyicisi olacaktır. Bir yandan treni durdurmaya çalışan Frank, diğer yandan buna neden olan kişilerle de uğraşmaktadır. 

Denzel Washington'u bu filmde izlerken konusu gene tren kaçırılması, patlaması şeklinde geçen The Taking of Pelham 123 filminden sanki çok tat almışki gene benzer bir yapımda oynamayı kabul etmiş.

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010) - Harry Potter Ve Ölüm Yadigarları Bölüm 1 
Tür: Fantastik, Macera
Konusu:
Sihir dünyası savaşta! Karanlık Lord iyice güç kazanırken iyiler de boş durmuyor. Yedinci yılında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'na dönmeyen Harry Potter, Dumblerdore'un ona bıraktığı görevi tamamlamaya çalışıyor. Yanında -her zamanki- gibi Ron ve Hermione'yle, bir yandan Voldemort'tan ve onun Ölüm Yiyen'lerinden kaçarken bir yandan da Hortkuluklar'ı yok etmek, Ölüm Yadigarları'nın sırrını keşfetmek zorunda olan Harry, kendi geçmişiyle ilgili de pek çok şey öğreniyor.[1]


   YERLİ Filmler

Prensesin Uykusu - (2010)
Tür: Komedi, Dram
Konusu:  Bir kütüphanede memur olarak çalışan Aziz, kendi küçük dünyasında sakin ve huzurlu bir hayat sürdürmektedir. Bir gün, mahalleye yeni açılan kuaförün sahibi Seçil ve 10 yaşındaki kızı Gizem, Aziz’in oturduğu apartmana taşınır. Aziz’in yeni komşularıyla renklenen hayatı, küçük kızın daldığı uzun uykuyla gölgelenir. Gizem’in daldığı uykunun tetiklediği bambaşka olaylarla, sıradan görünen ama aslında rengarenk karakterlere sahip bu insanlar birlik olup, kaderi değiştirmeye çalışırlar. [2]

Komedi ile dramı iç içe birleştiren bu türün tutkunlarını fazlasıyla memnun edecek bir çalışma prensesin Uykusu. Bir grup insanın monoton yaşamında sıradan, basit gibi görünen yaşamlarının ardında günlük sosyal hayatın gizlediği belki de bastırılmış rengarenk kişiliklerin bir araya gelerek yep yeni dostluklar içinde farklı deneyimlerini konu alan bir film. Filmin müziklerini kaliteli çalışmalara imza atmış olan "Redd" grubu yapmış.


New York'ta Beş Minare - (2010)
Tür: Macera, Aksiyon, Gerilim
Konusu: Aslında yakın dönem Türkiye gerçekleri üzerine yoğunlaşan filmde, interpol tarafından kırmızı bültenle aranan, bazı kesimlerce efsaneleşmiş bir teröristin yakalandığı haberini alan 2 Türk ajanının (Acar: Mustafa Sandal - Fırat: Mahsun Kırmızıgül) New York, İstanbul ve Bitlis üçgeninde başlarından geçenleri anlatıyor. Amerika'ya giden özel ajanların  radikal dinci bir örgütün lideri olan Deccal kod adlı zanlıyı teslim almaları hiç de o kadar kolay değildir. Patlayan bombalar, suikastler ve amaçları uğruna katliam yapmaktan çekinmeyen karanlık odaklar...

Deccal'i yakalamaya yönelik yapılan operasyon tam anlamıyla bir faciaya dönüşür. Liderlerini polisin elinden kurtarmak isteyen militanlarla özel kuvvetrlerin çatışması ile ortalık savaş alanına döner ve Deccal kaçmayı başarır. Artık kovalamaca başlamıştır. Daha fazla bilgi için tıklayın


Vay Arkadaş - (2010)
Tür: Komedi, Dram, Macera
Konusu: Biri belayı mıgnatıs gibi çeken saf serseri, diğeri imam hatip mezunu, içine kapanık yurdumun insanı, diğeri ise ağzı laf yapan kadın avcısı üç karakterimiz Manik, Tik, Dildo bir gün Dildo’nun babası Efendi'nin hastalanmasıyla birlikte; lazım olan tedavi masraflarını bulmak için soygun yapmaya karar verirler. Acemi hırsızlarımızın çaldıkları araba onları mafyanın kucağına düşürecektir. Artık kahkaha dolu macera başlamıştır.

Kurtlar Vadisi'ndeki Muro karakterli Mustafa Üstündağ, Nefes filminin unutulmaz oyuncusu Mete Horozoğlu ve Geniş Aile dizisinin Koyu Bilal'i Fırat Tanış'ın bir arada oynadığı yapım 2010 yılının en iyi komedi filmlerinden biri olmaya aday.
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.