Paranormal Activity ile gerilime farklı bir boyut

İlk başta kalabalık bir ortamda izleyenleri sıkabilecek ağır bir konu. El kamerasıyla bir çiftin hayatına girip yaşadıklarına tanık olmak farklı bir tecrübe. Blair Cadısı deneyiminden sonra kimileri baştan burun kıvırdı kimileri de yüksek dozda aksiyon beklentisinden dolayı aradığını bulamadı belki. Uygun ortamda izlendikten sonra son derece gerilim dolu bir film Paranormal Activity.

Gerçekçilik teması üzerinden yola çıkılarak çekilen mütevazi bütçeli bu film uygun ortamda izlendiğinde yerinden fırlatmasa bile yeterince gerilim yüklüyor izleyenlere. Ne olduğu belli olmayan bir şeyin evde garip sesler çıkararak genç adamla (Micah) sevgilisini (Katie) korkutmasıyla Micah'ın aklına kamera ile olan biteni anlama fikri gelir ve gizemli olaylar takip altına alınır... 

2007 yılında çekilen serinin ilk yapımında kız arkadaşı evde sıradışı olaylar olduğunu söyler fakat  Micah buna inanmamaktadır. Aslında kameralı yaşam da bu sebepten dolayı başlar. Çiftimiz evinde yaşantısını sürerken izleyici de evi gözetler gibi kameradan yaşananları takip eder. İlk başlarda küçük olaylarla kendini gösteren muamma, son bölümlerde pudralı zemine bıraktığı ayak izi, çift uyurken yorganı kaldırması ve akabinde ruh çağırmaya yaradığına inanılan Ouija tahtasına birşeyler yazmasıyla sır perdesi yavaş yavaş aralanır. Finalde ise yatağından zorla çekilip koridora doğru sürüklenen Katie'yi kurtarmak için peşinden koşan sevgilisinin hazin sonu gerilimi doruklara çıkarıyor. 

Hele bir sahne var ki: Kızın gecenin bir yarısı yatağından doğrulup ayakta sevgilisine bakarak saatlerce öyle kalması aha da şimdi bişey olacak diye geçen o süre gerim gerim gerdirecek  İzlerken vah garibim ışıkları açın aydınlıkta durun yaa, eve çağırın hısım akrabayı kalabalık yaşayın be kuzum, üç ihlas bir fatiha yada ayet el kürsi bilseydin böyle olurmuydu diyebilirsiniz

2010'da çekilen devam filminde ise çcouklu bie ailenin babası evde  yaşanan olaylara inanmıyor, ilşk başta evin küçük oğlu hunter ve abby adlı köpek olayların farkındadır hizmetçi ise bildiği halde elinden birşey gelmez. Ta ki korku tüm evi kaplayana kadar... İlkinde yaşananlara ışık tutacak. O gizemli yaratık, artık neyse kim ve neden bu çifte musallat oldu? Gizemin yanıtını öğrenmek için son filmi izlemek gerekiyor. Öğrendiğinizde birilerine sayıp sövebilirsiniz. Neden mi? Katie ve Micah en yakınları tarafından satılmış da haberimiz yokmuş.

Her neyse...

Yukarıda değindiğim gibi bu filmden keyif alabilmek için uygun ortam şart. Nasıl bir ortam? İlkini evde ikincisini sinemada izlerken bile bariz farkı anlamak zor olmadı. Sinemada dikkatinizi bozacak, filmden tat almanızı egelleyebilecek  ön koltuktaki koca kafalı biri, Şansal ile Erman misali film hakkında bıdı bıdı yorum yapan arka koltuktaki gençler, zırt bırt telefonunun ışıklarıyla rahatsız eden yan taraftaki mesaj manyağı bir kız veyahut filmin temasını bile bilmeden salona girmiş birinin, el kamerası veya evin değişik açılarında bulunan kameralardaki görüntü geçişine - Üfff filmi amma da kesmişler... yorumunun bile yapılabileceği  sinema kültüründen yoksun canlıların yaşam sürdüğü bir atmosferde anca boşa vakit geçirirsiniz.

Evinizde yalnız ya da eşiniz dostunuz arkadaşınızla sessiz bir ortamda filmin sesini biraz açarak mümkünse ışıkları da kapatarak izler iseniz asıl tadı o  zaman alabilirsiniz. Bu tarz filmlerden hoşlanıyor ve gerçekten korkuyorsanız bir de yalnız izlemiş hele evde kimsecikler de yoksa yusuf yusuf dolu saatler sizleri bekliyor. Ha film çok yavaş, temposuz, aksiyon yok ... Son bölüm hariç yok böyle bir beklenti olmayacak, olmamalı...

Paranormal Activity senaristleri Micah ile Katie'nin evlerinde yaşadıkları dehşet anlarına sanki pencerenin öte yanından çaresizce tanık olmanızı istiyorlar. Korkudan hoplatıp zıplatmıyor belki ama gerilim mi evet, gizem mi evetheyecan mı falzasıyla. Filmde, eğer izlediyseniz Fourth Kind filmi de aklınıza gelebilir. Gerçek bir olaydan birebir canlandırma  yöntemi şeklinde çekilen filmler gerilime farklı bir boyut getirmeyi başarmışlar.
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.