Aralık - 2010 Filmleri

Aralık ayında yabancı filmlere nazaran yerli filmler dolduracak sinema salonlarını. Kışkusuz bu ayın en iddalı yapımı Şener Şen ile Cem yılmaz'ı bir araya getiren Av Mevsimi filmi oldu. Biri yeşilçamın unutulmaz komedyeni diğeri günümüzün belki de bir numarası. Fakat bu kez güldürmüyorlar fazlasıyla geriyorlar. Türk sinemasında kaliteli polisiye gerilim filmleri bulmak çok zorken bir boşluğu dolduracak belki de bu yapım...

Yabancı filmerden ilk göze çarpanı ise tartışmasız Turist adlı film. Hollywood'un en karizmatik oyuncularından Johnny Depp'in bulunması bile bu filmi dikkate değer kılmakta. Üstelik başrollerini paylaştığı filmde ona  Angelina Jolie eşlik ederse elbettebu film izlenir dedirtiyor... Konusu da zaten gizem ve  entrikayı barındırıyor böyle olunca bu yılı güzel bir film ile kapattıracak bizlere sinema salonları. 

Diğer yandan dikkat çeken filmlerden biri de ML'autre Monde (2010) - Karanlık Cennet. Konusu, türü işleyişi tamamen diğerlerinden ayırıyor kendini. Sanatsal olması bir kısım izleyiciyi tatmin etse de bir kısım izleyeni de memnun etmeyebilir. Kısacası bu ay fantastik (Narnia Günlükleri), Polisiye (Av mevsimi, Ateşle Oynayan Kız) Komedi (Başımıza Gelenler, Şenlikname), Gerilim (Çakal) gibi birçok türden hem yerli hem de yabancı filmler bizleri bekliyor... [Yazarın Notu]


   YABANCI  Filmler

The Tourist (2010) - Turist
Tür: Aksiyon, Gerilim, Dram
Konusu: Frank (Johnny Depp), yaşadığı aşk acısını unutmak için amerikalı bir turist olarak İtalya'ya herşeyi unutmak için gelmiştir.Başından geçen acı, onu içine kapanık, çekingen birisi yapmıştır. Artık yeni bir aşka tövbeli kahramanımız  Elise'yi (Angelina Jolie) görünce aklı başından gitmiştir. İç dünyasında doğru kadını bulmanın sevinciyle geçmişi çatışırken gelişen olaylar onları birbirlerine yakınlaştırırken peri masalı Frank'in burnuna pis kokular gelince bozulmuştur.

Kendini yeni bir aşk deneyiminin içinden bir anda hayatını tehlikeye atan bir entrikanın içinde bulur. Aslında yaşanan olaylar tesadüf değil, aslında tamamen önceden planlanmış kötü bir oyundur...

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (2010) - Narnia Günlükleri
Tür: Fantastik, Macera, Savaş, 3 Boyutlu, Aile, Çocuk,
Konusu: Lucy ve Edmund ve istenmeyen yoldaş Eustace, kayıp Narnia Lordlarının izini sürmek için Prens Kaspiyan'ın gemisi "şafak yıldızı" ile yola çıkarlar. Yolculuk esnasında tüccarlar tarafından kaçırılmaları, ejderha adasında büyülerle mücadele ile devam edip ta ki dünyanın sonunun aslında yeni bir başlangıç olduğu gerçeğiyle kahramanlarımızın yüz yüze gelmesine kadar... Fantastik sinema unsurlarının birçoğunu başarıyla barındıran film, ailecek izlenebilen bir görsel şölen sunuyor sinemaseverlere; üstelik 3 boyutlu...


Flickan som lekte med elden (2009) - Ateşle Oynayan Kız: Millennium Üçlemesi 2
Tür: Gerilim, Gizem, Suç
Konusu: Bir yıl önce kendisine aile büyüğü olarak korunması için vasi olarak atanan Bjurman tarafından cinzel saldırı karşısında verdiği mücadele sonunda kendine anca gelebilen Lisbeth, hayatını yeniden kurmak için planlar yaparken Stokholm'de yaşamını sürdürmektedir. Tam bu sıralar bir gazeteci ile kız arkadaşı hunharca öldürülür. Dedektif Mikael cinayeti aydınlatmaya çalışırken Bjurman da öldürülünce işin seyri değişmiştir. Bjurman'ın cesedinde Lisbeth'in parmak izi bulununca fuhuş mafyasının yanında Lisbeth'i temize çıkarma mücadelesi olayları sürükler...


Life as We Know It (2010) - Başımıza Gelenler
Tür: Komedi, Romantik
Konusu: Normal şartlarda bir araya gelmesi imkansız olan bir çifti kaderden başkası birleştiremezdi... Biri tarzıyla, lezzetiyle ünü ginden güne artan bir restoranın işletmecisi diğeri de işine son derece bağlı bir spor programı yapımcısı. Holly Berenson ile Eric Messer'ın hayatını hatayla birleştirip bunun azabını ve pişmanlığını yaşayan eski bir çifttir. Fakat kader gene onları birleştirecektir. Bu kez vaftiz kızları Sophie için bir araya geliyorlar. Orta yol bulup anlaşmak nedir kavramını sorgulayan film son derece eğlenceli sahneleriyle güldürüyor...

ML'autre Monde (2010) - Karanlık Cennet
Tür: Gerilim, Dram
Konusu: Konusu itibariyle ilginç bir yapım olan filmde Fransa'nın güneyindeki bir tatil yerinde geziye çıkan Gaspard ve Marion sahibi belli olmayan bir telefon bulmasıyla hayatlarının karabasana dönmesini konu alıyor. Telefonu bulan çiftin intihar etmeye hazırlanan bir çifti bundan kurtarmaya çabalamış adam ölmüş kız yaşıyordur. Kızla tanışmaları onlara pahalıya mal olacaktır. Bu esrarengiz kız tarafından gizemli bir bilgisayar oyunu ile tanıştırılmalarının ardından yaşanan olayların similasyon ile gerçeklik arasında kalan geriliminde sahnelenen oyunda onları tehlikeli maceralar beklemektedir.

Aslında sanatsal bir yapım olan bu film değişik bir yaklaşımla animasyonu gerçek görüntülerle harmanlayıp bir bütün oluşturmak ve bu bütünlük içinde gerilimi doruklara çıkarma çabasının bir ürünü olmuş.

  Yerli Filmler


Sultanın Sırrı (2010)
Tür: Macera, Tarih, Aksiyon, Biyografi, Gizem
Konusu: Sultan II. Abdülhami'in petrol ile ilgili kimsenin bilmediği birçok sırrı bir sandığa koyarak sakladığı rivayetinin peşine edüşen amerikalı bir profesörle başlayan olaylar Topkapı Sarayı, İstanbul'un tünelerinde soluksuz bir macerayla devam ediyor. Bu sandık gerçekten var mı, bilinmeyen yeni petrol sahaları mı var? Varsa bu sırları kim ele geçirecek gibi birçok soruyu aydınlatmaya çalışıyor kahramanlarımız.

Mevlevilikten ülkemiz mozağinin çeşitli örneklerini de barındıran filmde hollywood sinemasından tanındık oyuncular da rol almakta. "Abdülhamit Düşerken" adlı filmde kızıl sultan yaftasıyla yerden yere vurulan  sultan Abdülhamit'e bu kez iade-i itibar veriliyor...


Çakal (2010)
Tür: Suç, Cinayet, Dram
Konusu: Bir gencin İstanbul'un arka sokaklarında yeniden dünyasını inşa ederken hayatı pahasına giriştiği mücadeleyi konu alan filmde Akın’ın hayatı, annesinin ölümüyle şekil değiştirmeye başlar. Çalıştığı marangoz atölyesinden çaldığı parayla yeni bir hayat kurmayı plânlarken, sevgilisi Deniz’in onu terk etmesi, arkadaşı İdris’in yaptığı teklifi kabul etmesine sebep olur. Bu teklif ona yeni bir başlangıç fırsatı sunar. Akın’ın, korkusuz duruşu, patronun gözünden kaçmaz. Fakat bu yeni başlangıç yeni düşmanları da beraberinde getirir.[1]Şenlikname: Bir Istanbul Masali (2010)
Tür: Tarih, Komedi
Konusu: Tarihi filmler furyasına bir de komedi: Şenlikname eklendi. Osmanlı sultanının kızının kaçırılmasıyla başlayan olaylar saray entrikaları, kabadayılar, asker, halk, mehteran, zurnacızbaşı derken hızlı bir kovalamaca içerisinde tutkulu bir aşkı da barındıran bir komedi. 

Maytapçı tarafından kaçırılan Gülbahar Sultan kurtarılmayı beklerken aslında olayların planlayıcısı maytapçı değil Sarı Vesir'in ta kendisi olduğu ortaya çıkacaktır. Ama planları kontrolden çıkınca kendisi de bu planın altında ezilecektir. Selim ise aşkından yanıp tutuştuğu güzeller güzeli rehine, Gülbahar Sultan'ı  kurtarabilecek midir?


Av Mevsimi (2010)
Tür: Cinayet, Suç, Gerilim, Dram
Konusu: Ferman: Yılların polisi, usta bir cinayet masası şefi. O, sadece birikimiyle değil, içgüdüleriyle de katilin kokusunu alan bir avcıdır. Zaten lakabı da Avcı... İdris nam-ı diğer Deli İdris: Gözü kara, acımasız bir cinayet polisi. Acımasızlığı, kanun kaçaklarına söken sert karakterin altında bir çok acı ve hzün bulunan yeri geldiğinde baba şefkatine muhtaç bir çocuk gibi olup bunun özlemini de ikinci babam dediği Ferman.... Hasan: Üniversiteden yeni mezun olmuş antrpoloji okumuş meslektaşlarının gözünde çömez bir polis. 

İşte hikaye bu üçlünün öldürülen genç bir kızın cinayetini araştırırken zengin, arkası kuvvetli, nüfuz sahibi kodamanların işin içine karışmasıyla hayatlarının değişmesini konu alıyor. Polisiye-gerilim meraklılarına ve yeşilçamın bu eksikliğine iyi gelecek bir film.
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.