Kim suçlu devlet mi google mı?

Google altyapısından domain hizmeti alan siteler son zamanlarda büyük sıkıntılar çekiyor. Az yada çok bir miktar para verip alan adı sahibi web sitelere erişim eften püften bahanelerle sağlanamıyor. En son kasım ayında yaşanan bu sıkıntı 28 Aralıktan beri gene yaşanıyor. 

Sorunun çözümü için google el atar diye bekleyenler anca yönetim paneline ulaşabildikleri sitelerine ktunnel gibi proxy siteleri vasıtasıyla girebiliyorlar. 

Google blog hizmetinde ne yazık ki çok hantal. Alan adı satın aldığım siteme giremiyorum diye derdini anlatmaya, çözüm bulmaya çabalayan blog yazarlarına blogger yardım forumunda birkaç emektar dışında çözüm üreten yok. Kullanıcılar ise kendi başlarının çaresine bakmak zorunda...

Yaşanan sıkıntının mağdurlarından bir bölümü kullanılabilir IP numaralarının peşine düştü dün, gün boyu. En sonunda wolkanca adlı web kurdu kardeşimiz yetişti ve artık çalışmayan 216.239.38.21 nolu IP yerine 74.125.93.121 nolu ilacı hizmete soktu. Elbette biz dahil birçok kullanıcı gerek deneme yanılma gerekse yabancı sitelerden çalışan bir IP, dns aralığının izini sürüyordu. Neyse bulmak da sevabı da ona nasipmiş. 

Biraz sıkıldık biraz bunaldık. Hitimiz, saygınlığımız falan sarsılma tehlikesi geçirdi. Buna da eyvallah. Gelgelelim hakkımızı kim koruyacak, kim kurtaracak? Bir rivayet google vergi ödememiş devlet ip'lere bloke koymuş. Diğer bir rivayet lig tv maçlarını canlı yayınlayan bloglar yüzünden Digiturk dava açmış blogger kullanıcılarını mahkum ettirmiş. Tamam da diğer yüzlerce masum blog yazarlarına ne olacak? Kim suçlu haklı haksız aramadan herkesi sansürleyen devlet, yargı mı hakkımızı korumayan, özellikle Türkiye'de hantal bir şekilde çalışan google mı?

Bu arada hala google'dan alan adı/etki alanı satın almış blog kullanıcılarından sitesine giremeyenler varsa satın aldıkları etki alanının servis sağlayıcısı olan siteden kendi kumanda paneline girip tıpkı aşağıdaki resimde yer alan bölümü düzenlesinler ki bu sıkıntıya son verebilsinler. Aşağıdaki ayarlar Enom servis sağlayıcısının kumanda panelidir. A Record ve CNAME, GODADDY gibileri de benzer özellikte. Biraz pratik zeka gerisi kolay.

Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.