Ocak - 2011 Filmleri

2011 yılı Ocak ayı sinema salonları açısından tam bir cümbüş olarak başlıyor. Bir çok iddalı yapım sahnedeki yerini alırken sinemaseverler hangisine gitsem diye kararsız da kalabilir. Ayrıca tam bir yıldızlar geçidi olacak beyaz perde ocak ayında.; Nicholas Cage, Cameroon Diaz, Ron Perlman, Seth Rogen, Christina Aguilera, Colin Farrell gibi yıldızlar boy gösterecek. 

Yabancı filmlerden ziyade yerli yapımlardan da iddalı olanlar da var. En çok izlenme rekorunu Türk sinemasında aylarca elinde tutan Kurtlar Vadisi ekibi Irak başarısından sonra Filistin filminde de aynı başarıyı gerçekleştirebilecek mi? İlk ikisinde büyük beğeni toplayan Kutsal Damacana serisinin üçüncüsü de bu ay aynı başarıyı kovalayacak.

Öyle ki; Dram, gerilim, korku, macera, aile, animasyon, komedi bilimkurgu ne ararsan var dedirten bir ay olacak ocak ayı birçok sinema türünden örnekler sunuyor. Kısa bir genelleme yapacak olursak :

Komedi  : Dino Mom, Eyyvah Eyvah 2, Kutsal Damacana: Dracoola
Animasyon -Çizgi  : Yogi Bear, Animals United -3D-, Megamind
Gerilim-Korku :  Season Of The Witch, Biutiful, The Fields ıı
Dram : London Boulevard, When We Leave, Cirkus Columbia
Aksiyon : Kurtlar Vadisi Filistin, The Green Hornet
Bilim Kurgu :  The Lost Future
Fantastik : The Nutcracker in 3D
Biyografi  :  127 Hours, Hür Adam

Bütün bu filmlerin içinde mutlaka kaçırılmaması gereken bir yapım ne diyecek olursak herhalde 127 Hours (2010) adlı yapım olurdu. Issız bir kayalıkta tek başına kalmış birinin hayatta kalmak için gösterdiği çabayı konu alan film azmin zaferinin öyküsü...[Yazarın Notu]


   YABANCI  Filmler


The Fields ıı (2011) - Alanlar
Tür: Polisiye, Gizem, Gerilim
Konusu: Teksas'ın ücra yerlerinden birinde yaşanmış faili meçhul cinayetleri araştırmak üzere New York'tan bir polis, dosyası kapatılan bu vakaları araştırmak için bölgeye gelir. Faili bulunamayan basit bir cinayetten öte  tuhaf bazı olayların olduğu, dedektifimizin daha bölgeye adım atar atmaz farkına varmasıyla gözler bölge sakinlerine çevirir. 

Saklanan bazı sözlerin arkasında cinayetlere ilişkin sıra bana gelmesin korkusu mu var yoksa ölümlerin ardında birden fazla kişinin parmağı mı var?...

Burlesque (2011)

Tür: Müzikal, Romantik, Dram
Konusu: Yeşilçam filmlerinde konusunun örneği bolca bulunan amerikan yapımı bu filmi benzerlerinden farklı kılan unsuru belki de başrolünde Christina Aguilera'nın olması. 

İlk kez bir sinema filminde rol alan ünlü solist, filmde; hayatını kazanmak için bir gece kulübünde garson olarak çalışmaya başlar. Bir süre sonra maddi sebeplerden ötürü sahneye çıkacak birilerini arayan patronu ve aynı zamanda kulübün assolisti olan Tess (Cher) Ali'yi (Christina Aguilera) keşfeder. Ali, sesiyle "Burlesque Lounge" adlı klübü şehrin en popüler yeri haline getirir. Bu başarı ve mutlu günleri çekemeyenler de vardır... 

London Boulevard (2011)
Tür: Suç, Dram
Konusu:Colin Farrell hayranları 2011 yılına sevdikleri oyuncunun gerilimle aşk kokan bir yapımıyla giriyor. Mitchel (Colin Farrell) gençliğinin kararmasına neden olan suç ve hapis çilesiyle dolu geçmişinden tahliye olmasıyla kaçmak istemektedir. Artık kendine yeni bir dünya kuracak, hayatının kadınını da bulursa eğer evinin direği gemisinin küreği misali mutlu bir yaşamın hayallerini kurmaktadır. Nitekim hapisten çıktıktan sonra suç dünyasından onu tanıyanlar hemen dirsek temasına geçmiştir. Fakat Mitchell kararlıdır. Namuslu bir iş ararken nüfuzlu birinin çanta taşıma işi (Bir nevi koruma görevlisi) tam ona göredir. Herşey yolundadır. Hayatının kadınını da buldum derken, geçmişi onu yakalar. Asıl herşey şimdi başlamakta, geçmişinden kopabilecekmidir yoksa geç de olsa buldum dediklerini kaybedecek mi?

Child's Eye -3D- (2010)
Tür: Gerilim, Korku
Konusu: Tayland'ın Bankong havaalanı ülkede yaşanan kargaşalar yüzünden güvenlik grekçesiyle bir süreliğine kapatılmıştır. Bu gelişmeler üzerine uçaklarının saatini bekleyen  Rainie ve arkadaşları, kaosun bitmesini beklemek için kalacak yer aramaya başlar. Buldukları otel ilk bakışta eski püskü olsa da ne fazla zamanları ne de başka otel bakacak durumları vardır. Mecburen odalarını ayırtırlar. Yalnız otelde karşılaştıkları çocuklar ve yanlarındaki köpekte tuhaf birşeyler vardır. Saatler ilerledikçe bu otele ayak bastıklarına pişman olacaklar, hayatları pahasına otelden çıkma yolları arayacaklardır.

The Nutcracker in 3D (2010)
Tür: Aile, Aksiyon, Fantastik
Konusu: Mary, 9 yaşında güzeller güzeli bir kızdır. Evinde mutlu bir yaşam sürse de kardeşlerinden ziyade o, hayal dünyasında bambaşka karakterlerle yaşamaktadır. Kısacası onun dünyası farklıdır. hayal dünyasında insanüstü karakterlerle yaşadığı dünyanın dışında bir evrende gidip gelmektedir. Onun bu hayal dünyası kendisine hediye edilen bir kukla ile gerçeğe dönüşecektir. Bu kuklanın canlanması, onu bambaşka bir krallığın hüküm sürdüğü bir dünyaya harikalarla dolu bir seyahate çıkarması hayalgücünü bile kıskanduracak bir rüyaya sürükleyecektir. Yalnız bu dünyada iyi kalpli krallık, ve sakinlerinin yanı sıra büüyücüler de hüküm sürmektedir. Kötü kalplileri yenmek de Mary'ye düşecektir. Anime filmlerinden hoşlananlar için güzel bir yapım.

The Lost Future (2010) - Kayıp Gelecek
Tür: Bilimkurgu, Gizem, Macera
Konusu: Yıl 2510... Dünya kendi kıyametini büyük uğraşlar sonucu gerçekleştirmiş, hem kendi sonunu hem de çağdaş dünyayı bitirmiştir. Şehirler, gökdelenler, teknolojik yapılar tarihte kalmış, dünyada vahşi doğa hüküm sürmektedir.

Uçsuz bucaksız ormanların yanı sıra ete susamış hayvanların cirit attığı yeryüzünde yaşamlarını sürdürebilmek için bir grup insan varolma savaşı vermektedir.


Megamind (2010) - Mega Zeka
Tür: Bilimkurgu, Gizem, Macera
Konusu: Yaşadığı gezegen yok olma tehlikesiyle karşı karşı kalınca bir grup uzaylı aile, kapsüle binerek hayatlarını kurtarmak üzere yola çıkar. Tahmin edeceğimiz üzere dünyamıza gelen bu yaratıklar süpermen filminin animasyonu gibi olan konusuyla geçimiş macerasının aksine, iki uzaylı kendi aralarında kavgaya tutuşurlar. Biri Mega Zeka diğeri de Metro Man olan bu iki kahramanımız Metro City'de kontrolü ele geçirme mücadelesine girer. 

Metro Man ölünce Metro Zeka gücünü sınayacağı birilerinin arayışına girer. Böyle bir rakip bulamayınca kendi düşmanını kendisi yaratmak ister ve Titan isimli bir karakteri oluşturur. Metro City'i kurtarmak adına yeni kahraman beklentilerin ötesinde Mega Zeka'dan hem daha kötü hem de acımasız olur. Bu kez kötülerle savaş bir kötüye düşecektir.

Dino Mom  (2010) Dinazor Annem
Tür: Komedi, Macera, Animasyon
Konusu: Üç meraklı küçük kahramanımız yumurta şeklinde bir zaman makinesiyle dinazorlar çağına ışınlanmışlardır. Vardıkları dünya vahşi eski çağ yaratıklarının avlandığı bir coğrafyadır. Daha nereye vardıklarını bile anlamadan T-rex cinsi bir dinazorla karşı karşıya gelirler. 

Son derece ürkütücü bir canlı olan bu hayvanın kendilerine saldıracaklarını düşünürken birden dinazorların ailesine katılıp o ailenin bir ferdi oluverirler. Sonrasında onlarla yaşamayı öğrenirken geriye nasıl döneceklerini planlamaya başlarlar. Acaba tekrar geri döneceklermidir, yoksa sonsuza kadar orada kalacaklarmı?

Season Of The Witch  (2011) - Cadılar Zamanı
Tür: Aksiyon, Dram, Macera, Fantastik, Gerilim, Tarih
Konusu: 14. Yüzyılın buhranlı dönemlerinden fantastik bir macerada tedavisi olmayan bulaşıcı bir hastaık olan veba kol gezmektedir. Veba hastalığına tutulmuş insanlar için tek yapılacak şey ya onları yakarak öldürmek ya da toplumdan soyutlayıp başka yere taşımaktır. Bu insanlar içinde biri vardır ki güzelliğiyle göz kamaştıran bir kadın hem hastadır hem de cadılıkla suçlanmaktadır. 

Sahip olduğu özelliklerden dolayı rahipler onu kötü güçlerin eline geçmesini istememektedir. Bundan dolayı o kadını şovalyelerden Behman (Nicholas Cage) gözetiminde gözden uzak bir diyara götürmekle görevlendrilir. Macera işte bundan sonra başlıyor. Başlarına hangi gizemli olayların geleceğini göreceğiz. Bu arada filmde Bir Türk köylüsü de yer almakta. Bu rolü ize genç bir aktris olan Rebekah Kennedy  canlandırmakta.

Yogi Bear   (2011) - Ayı Yogi
Tür: Komedi, Animasyon, 3 Boyutlu, Aile
Konusu: Jellystone Parkının ziyaretçileri azaldığından Belediye Başkanı Brown parkı kapatıp arazisini de satmayı plânlamaktadır. İşin kötüsü Jellystone Parkında yaşayan Ayı Yogi ve yakın dostu Boo Boo ev olarak bildikleri bu parktan atılacaklardır. 

Yogi hayatının en büyük sorunuyla karşı karşıyadır. Parkı kapanmaktan kurtarmak için Boo Boo ile birlikte Korucu Smith ile güçlerini birleştirmelidirler.[*]The Green Hornet   (2011) - Yeşil Eşekarısı
Tür: 3 Boyutlu, Suç, Gerilim, Aksiyon
Konusu: Britt Reid, zengin ve güçlü bir medya patronunun biricik oğludur. Haliyle babasının gücüyle refah içinde bir yaşam sürmektedir. Gece hayatı, kızlar derken bir gün babasının ani ölümüyle şirketin başına geçmek zorundadır. Deneyimsiz ve aklı bir karış havada olan Reid sıradan işler dışında şirket çalışanı Kato ile kafa kafaya verip geceleri br çeşit süper kahraman olan Green Hornet olarak suça ve suçlulara savaş açar... 

Filmde daha önce rol aldığı yapımlarda başarıyla izleyenleri güldüren Seth Rogen'e ünlü aktris Cameron Diaz eşlik ediyor.

Animals United -3D- (2011)
Tür: Animasyon, Komedi, Çizgi, Çocuk
Konusu: Afrika savanlarındatazmanya canavarında sevimli zürafaya, ormanların kralı aslandan dev maymunlara kadar hayvanlar alemi yaşam alanlarında baş gösteren susuzluk üzerine bir araya gelirler. Yapılan durum değerlendirmesinden sonra kuraklığın sebebinin acımasızca doğayı tahrip eden insanğlu sonucuna varırlar. 

Şimdi insanlarla mücadele başlamış vahşi hayvanlar amansız bir mücadeleye başlamıştır. Kahkaha dolu bu mücadelenin Türkçe seslendirmesini Mehmet Ali Erbil yapıyor.

127 Hours  (2011) - 127 Saat
Tür: Dram, Gerilim, Macera, Biyografi
Konusu: Ralston, Utah’da Blue John kanyonunda solo bir tırmanış için geziye çıkar. Ve arkadaşlarından kimseye haber vermez. Tırmanış sırasında yarım tonluk bir kaya üzerine düşer ve sağ kolu kayanın altında kalarak ezilir ve Ralston kanyon duvarına sıkışır. O sırada yaşadıklarını “Kıpırdayamadığım için telefon da edemiyordum. 
Günler böyle geçti. Tek kolumla ihtiyacımı karşılamaya çalışıyordum.” şeklinde ifade eden Ralston, ailesi ve arkadaşları için bu anları kameraya çeker. 5 gün boyunca bu eziyet devam eder ve artık imkanları da tükenmeye başlar. Filmin can alıcı sahneleri de bu noktadan sonra kameraya yansır..[*Slumdog Millionaire’le Oscar kazanan; Danny Boyle filmin yönetmenliğini yapıyor.
When We Leave  (2011) - Ayrıldığımız Zaman
Tür: Dram
Konusu: "Hayal kurmayı bırak!“, der annesi (Derya Alabora) 25 yaşındaki kızı umay’a (Sibel Kekilli), kızı, küçük oğlu Cem’le birlikte, ailesinin berlin’deki evinin kapısına dayandığında. Umay, İstanbul’da sürdürdüğü mutsuz evlilik yaşamından kaçmıştır ve berlin’e dönmek ve bağımsız bir hayat sürdürmek istemektedir. Ailesinden hiç de kolay birşey beklemediğinin farkındadır, ama, aralarındaki sevgi bağının tüm toplumsal zorlamalardan daha güçlü olduğunu ummaktadır. Ancak kısa bir süre sonra, ailesinin, çevrede kabul gören geleneksel anlayışları o kadar kolay gözardı edemediğini ve üstlenmek zorunda kaldığı ağır rolün altında ezilmekte olduğunu farkeder. 
Aile, itibarını yeniden kazanmak üzere Cem’i, türkiye’ye, babasının yanına göndermeye karar verince, Umay bir kez daha kaçar ve ardındaki tüm köprüleri atar. Umay Stipe’ye (Florian Lukas) aşık olur ve Cem’e ve kendisine yeni bir hayat kurar. Ailesiyle bir kez daha barışmayı denediğinde, artık çok geç kaldığının farkında değildir…[*]

Cirkus Columbia   (2011) - Güzel Bir Hayat Düşlerken
Tür: Dram
Konusu: Yıllarca sürgünde kalan Divko Buntic, sürgüne giderken kendisini yüzüstü bırakmış olan eski karısıyla kapanmamış bir hesabı vardır. Yeni bir yaşam kurmuş yeni bir karısı ve bol parası vardır. Her şeyini toplayıp tabiri caizse sılaya dönüş yapmıştır. Başta parayla her şey çözülür gibi görünse de sonrasında hayat ipleri eline alır. 
Savaş kapıya dayanır, hayatı alt üst olur derken Divko son bir atakla talihini yenmeye çalışır.
Biutiful (2011)
Tür: Dram, Gerilim
Konusu: Barcelona... Eşsiz tarihi yerleri, gizemli, mistik kültürüyle insanı büyüleyen bir şehir. Barcelona'nın sokakları, merkezi harika, muhteşem, fevkalade... Peki yer altı, kenar mahalleleri, madalyonun öbür yüzü?

Javier Bardem'in yürek burkan hikayesi  madalyonun öbür yüzünde şekilleniyor. Karanlık işlerlinden kazandığı parayla ailesine bakmaktadır. İşlediği suçlar ile dışarıda amansız bir kanun kaçağı, evine gelince hanesine titreyen yürekli bir baba. Fedakar, sevgi dolu bir baba... Son girdiği işten sonra başı iyice derde giren Uxbal, artık bir dönüm noktasına gelmiştir. Ömrünün kalanı ya hapishanede ya mezarda geçecektir. Fakat ailesi için üçüncü bir yol var mıdır? İşte varını yoğunu ortaya koyma, artık eskisi gibi olma vaktidir. Geçmişi peşini bırakırsa tabi...

Meksika sinemasının ünlü yönetmeni Alejandro Gonzalez Inarritu tarafından çekilen film ülkesini Oscar'da temsil etmek için hazırlanıyor. Film daha önce Cannes Film Festivalinde en iyi erkek oyuncu dalında ödül kazanarak dikkatleri üzerine çekmişti.

  Yerli Filmler


Eyyvah Eyvah 2 (2011)

Tür: Komedi, Macera
Konusu: Serinin birinci filminde, babası Ali Rıza Şeker’i bulan Hüseyin için artık halledilmesi gereken tek bir şey kalmıştır; o da Geyikli’deki sevdalısı hemşire Müjgan’a kavuşmak ve Firuzan ablasının hediye ettiği yüzüğü verip Müjgan’ın kalbini kazanmak.

Can dostu Firuzan ablası, babası Ali Rıza Şeker ve terzi Ramiz ile beraber Geyikli’ye yola çıkan Hüseyin, bu serüvende de hayatının Eyyvah Eyvah zamanlarını Firuzan ile paylaşacak. Babası Ali Rıza Şeker ve dostu Firuzan’la birlikte Müjgan’a koşan Hüseyin’i bu filmde de ilk filmdeki gibi birçok sürpriz beklemektedir. Hüseyin’in yolunu gözleyen dedesi ve ninesinin, yıllar sonra çıkıp gelen baba Ali Rıza Şeker’in ve diğer kahramanların yeni hikâyesini bize yine klarnet anlatacak. 

Hür Adam (2011)
Tür: Dram, Gerilim, Macera, Biyografi
Konusu: "Ekmeksiz yaşarım, Hürriyetsiz Yaşayaman!" sloganıyla Said Nursi'nin biyografisinin beyaz perdeye  uyarlandığı sinema yapımı. Bediüzzaman Said-i Nursi'nin hayatını konu alan filmde Bitlis'in Hizan ilçesinde başlayıp istiklal mücadelesinde esir düşüp Rusya'dan kaçışı, ardından millet meclisindeki görevi, sonrasında başlayan sürgün hayatının anlatıldığı biyografi olan yapım onun hayatından ziyade M. Kemal'le girdiği münakaşa sahnesi ile gündeme oturdu. 
 Filmin fragmanından ve bazı kesimlerce yapılan tartışmalardan ziyade seyircinin nasıl bir ilgi göstereceği merak konusu

Kutsal Damacana: Dracoola  (2011)
Tür: Komedi, Gerilim, Macera
Konusu: İlk iki filminde pek de umulmayan bir ilgi ile karşıllaşan Kutsal Damacana serisinin son filminde; henüz minik bir bebekken kendisini cami avlusunda bulan yavru Sebo (Sebahattin), güvercinlerin ve kumruların yemleriyle beslenip kendi kendini yetiştirmiştir. 
Aklı başına geldiğinde zengin bir işadamının konağında iş bulan ve kızı Demet’e plâtonik bir aşkla bağlanan Sebo’nun mutluluğu bir anda bozulur. Bir geceyarısı ansızın müştemilâtın kapısı çalınır, gelen efsanevi kan emici Kont Dracula’dır.

Kurtlar Vadisi: Filistin  (2011)
Tür: Aksiyon, Macera, Dram
Konusu: Irak'ta çuval hadisesinin intikamını alan Polat Alemdar ve ekibi bu kez Gazze'ye insani yardım için giden gemiyi basıp 9 sivili öldüren İsrail'li askerlere vur emrini Moşe Ben Eliezer’i cezalandırmak için İsrail'e, pardon Filistin'e doğru yola çıkar. Filistin'e vardıklarında Moşe Ben Eliezer adlı komutanın masum halka nasıl kan kusturduğunu görmüşler, onun bu karanlık saltanatını yok etmek için mücadeleye başlarlar. 

Moşe Ben Eliezer’in sahip olduğu İsrail teknolojisi son model silah ve techizatlar özel eğitimli Türk kahramanlarını durdurmaya yetecekmidir?
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.