Teşekkürler Cüneyt Özdemir, 5 N 1 K !

Bıktık bu google, blogger  yasaklarından. Binlerce blog yazarını mağdur eden google, blogger, blogspot yasaklarına bi Diyarbakır mahkemesinden bi Bursa mahkemesinden tedbiren erişim yasakları geliyor. Peki neden? Birkaç korsan yayın yapan blog sahibi yüzünden...

Bir sistem düşünün binlerce yaş odun bikaç tane kuru odun sonra? kurunun yanında yaş da yanar misali mağdurum ben mağdurum yazar kitlesi. Bu nasıl bir adalet nasıl bir düzen? Devlet açısından bakalım; yasaklasa sansürcü, sebest bıraksa yasaları uygulamaz deriz, Googe amcamız ise vurdumduymaz...

Lig tv yayınlarını bedava izleten blogspot kullanıcıları yüzünden gene IP arama derdiyle yayınını sürdürme sıkıntısıyla başbaşa bırakılan milyonlarca blogger kullanıclarının feryadına sağolsun 5N1K'nın sunucusu Cüneyt Özdemir el uzattı. Digitürk'ün avukatını karşısına aldı ne gerekiyorsa sordu.

Adam bilmemkaç milyon dolara aldığımız süper lig yayın hakkımızı korumak için dava açtık. Davadan önce google yöneticilerine ulaşmaya çalıştık ama olumlu yanıt alamadık. Youtube ile daha önce benzer bir problemde bize yetki verdiler korsan yayınlarla mücadelede toplu erişim yasağı olmadan sıkıntımızı giderdik. Bazı kısıtlı yetkilerle korsan maç yayını yapanları kendi bünylerinde Youtube'den yayın kaldırma yapabiliyorken aynısını korsan blogcular için yetki istedik bize dönmediler dedi. Google çağrılarımıza yanıt vermeyince son çare olarak yayın yasağı koydurduk dedi.

Herkese bir IP yerine toplu servis sağlayıcılığı şeklinde yayın yaptıran google - blogspot illegal yayınlarla mücadelede en azından Türkiye'de gereken duyarlılığı sergilemediğini anlattı digitürk avukatı. İnsan izlerken mevcut yasalar ve google yetkililerinin idda doğruysa duyarlı olmaması sebeplerini ortaya koyarken mağdur olsa da blog yazarları ister istemez hak verdi. Yasalar ve google bize başka seçenek bırakmadı deyince.

Ülkemizde 2-3 ayda bir gelenek haline gelen blog yasaklarına biz blog yazarları alıştık, kaşarlandık bi yerde... Ulaşamadığımızda sitemizde hemen farklı IP arayıp 1-2 günlük sıkıntının ardından tekrar yayına devam ettik çok şükür. Konunun asıl kimin sorumluluğunda olduğunu bu yasaklarda kimin suçlu olduğu üzerinde durduk, tartıştık, yazdık, paylaştık... [Konuyla alakalı makale]

Benim asıl kafama takılan 5 N 1 K programına blogger kullanıcılarını temsilen katılan webrazzi  adlı sitenin kurucusu ve yöneticisi, ünü ülkemizi aşmış değerli blog yazarı Arda Kutsal'ın konu mankeni gibi programda oturup iki kelimeyi bir araya getiremeden çekip gitmiş olmasıydı. Google yöneticilerine, erişim yasağını koyanlara, koyduranlara dokunmadan, dokundurmadan pamuk şeker kıvamında; - ben gittiğim konferanslarda da dedim diye geveledi durdu.

Programda adını duyunca binlerce blog yazarının hangi imkanlarda yayın yaptığını ne gibi sıkıntılarla karşılaştığını dile getirecek camiadan biri var diye çok sevinmeme, heyecanlanmama rağmen tam bir fiyaskoydu. Çok ülke gezdim, belki iyi paralar kazandım ben bunları aştım gibi bir elektrik yaydı. Adamın derdi internet pazarında yabancı yatırımcıların yasaklar yüzünden ülkemize kuşkuyla yaklaşması falan filanmış. Kardeşim yabancıdan önce senin ülkenin yazarları, blog siteleri hapsedilmiş sen ne yatırımcıdan paradan bahsediyorsun?

Oysa Cüneyt Özdemir herşeyi sordu yasağı koyduran firmanın avukatına. Google'a ulaşmaya çalıştım yayına katılması için ama olumlu bir yanıt gelmediden, twitter'dan avukata sayıp sövenlerin, blog yazarlarının öfkesine kadar herşeyi dile getirdi bizlere tercuman oldu. Teşekkürler Cüneyt Özdemir...
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.