En iyi yerli filmler en iyiler mi?

Popüler sinema portalı sinema dergisi tüm zamanların en iyi 100 türk filmini 5.000 okuruyla seçti. Listede ilk 10 film sıralamasında 5 Şener Şen filmi dikkat çekti. 

Listeye göz attığımda ilk ona giren filmleri görünce bazılarına şaşırdım bazılarını ise hiç yadırgamadım.Şener şen sıralamayı adeta parsellemiş.Buradan görülüyor ki Şener Şen denince işler değişiyor sinemaseverlerin kafasında.

1-EŞKIYA (Yavuz Turgul/1996)
2-SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM (Atıf Yılmaz/1978)
3-HABABAM SINIFI (Ertem Eğilmez/ 1975)
4-BABAM VE OĞLUM (Çağan Irmak/ 2005)
5-ZÜĞÜRT AĞA (Nesli Çölgeçen/1985)
6-MASUMİYET (Zeki Demirkubuz/ 1997)
7-AĞIR ROMAN (Mustafa Altıoklar/ 1997)
8-MUHSİN BEY (Yavuz Turgul/1987)
9-YOL (Şerif Gören/ 1981)
10-NEŞELİ GÜNLER (Orhan Aksoy/ 1978)

Oy verenlerin büyük bir çoğunluğunun son ya siyaseten ya da televizyonlarda dönen popüler filmler açısından oylamayı değerlendirdiğini düşünüyorum. Şöyle bir bakıldığında 10 filmin 7'sinin 1980 sonrası yapımlar olması biraz manidar değil mi?

Eşkıya tamam iyi bir film fakat bir tane bile Kemal Sunal filmi (hababamı kastetmiyorum), siyah beyaz yapım olmaması listenin genel geçerliliğini sorgulamaya ön ayak oluyor. Sinema dergisi kardeşim bu bizim listemiz okurlarımız bunları seçti diyebilir. Elbette en doğal hakkı.

Gidin IMDB top 250 listesine bakın kaç tane klasik film, kaç tane siyahj beyaz film var. ineternet sitelerini geçtim, onlar dişe dokunur bir olayı flaş haber diye kes kopyala yapıştır yapmayı sever. Televizyonlar bile tüm zamanların en iyi yerli filmi seçildi diye haber yapınca insanın bişeyler diyesi geliyor açıkçası.

Yok efendim Nuri Bilge Ceylan, Barış Pirhasan listede yokmuş falanmış filanmış. Günümüzün sanatsal film dalının prenslerine yer açılmamış diye yaygara koparmaya bile vardı iş ne yazık ki.

Türk sineması klasik adıyla yeşilçamdan film çıkmaz diyenlere listeye sokma zahmetinde bulunmayan sinema üstadlarına Fakir Baykurt'un unutulmaz eseri Yılanların Öcü filmini bir daha izlemelerini tavsiye ederim.
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.