Eylül 2011 Filmleri


   YABANCI  FilmlerCowboys and Aliens (2011) - Kovboylar ve Uzaylılar
Tür: Aksiyon, Savaş, Bilim-Kurgu, Western
Konusu: Yıllardan 1873, yer Arizona. Geçmişini hiç hatırlamayan bir yabancı (Craig) kendisini Absolution isimli çöl kasabasında bulur. Geçmişine dair tek ipucu, bileğindeki gizemli bir kelepçedir. Kısa süre içerisinde kasabalıların yabancıları hoş karşılamadığını ve kasaba sokaklarında, demir yumruklu Albay Dolarhyde'ın (Ford) emri olmadan kimsenin hareket etmediğini keşfeder.

Fakat ıssız Absolution, gökyüzünden gelen istilacılar tarafından saldırıya uğradığında daha önce hiç bilmediği bir korkuyu yaşayacaktır. Nefes kesen bir hızla gökyüzünden gürültü ve kör edici ışıklarla gelen bu canavarlar, kasabayı allak bulak ederler. Absolution halkının reddettikleri yabancı, artık kurtuluşları için tek umutlarıdır...
The Lion King 3D (2011) - Aslan Kral 3D
Tür: Animasyon, Dram, Macera
Konusu: Bütün zamanların en çok adından bahsedilen çizgi karakterleri ve Oscar ödüllü müzikleriyle, Disney'in bu destansı macerası, ormanın kralı olmak için sabırsızlanan aslan yavrusu Simba'nın hikayesi üzerine kurulu.

Hırslı amcası Scar tarafından yoldan çıkarılan Simba, neşeli arkadaşları Timon ve Pumbaa ile birlikte kendisine dertsiz tasasız bir yaşam biçimi benimser ve bütün sorumluluklarını unutur. Fakat kader anı gelmiştir ve Simba Pride Land'e geri dönmek ve Circle Of Life'daki yerini geri almak için doğru zamana karar vermek zorundadır...

Dream House (2011) - Korku Evi
Tür: Dram, Gerilim, Gizem
Konusu: Her evin kendine has anıları olduğu söylenir... Başarılı bir editör olan Will Atenton (Daniel Craig), New York'taki işinden ayrılarak, hanımı Libby (Rachel Weisz) ve iki kız çocuğu ile New England'da bulunan bir kasabaya taşınır.

Ancak yeni hayatlarına başladıklarında fark ederler ki; taşındıkları ev bir anne ve oğlunun trajik cinayetine sahne olmuştur. Kasaba halkı ise olaydan sağ olarak kurtulan kadının kocasını baş şüpheli olarak görmektedir.

Bu korkunç trajediyi araştırmaya başlayan Will'in yardımcısı ise; öldürülen ailenin yakın dostu olan ve aynı zamanda kapı komşuları Ann Paterson'dan (Naomi Watts)'dan başkası değildir.

Will ve Ann bulmacanın parçalarını tamamladıkça korkunç bir gerçeği açığa çıkaracaklardır... Gerçek katil aslında kimdir ve bir sonraki hedefi kimlerdir?..

Midnight in Paris (2011) - Paris'te Gece Yarısı
Tür: Romantik Komedi
Konusu: Paris'te Gece Yarısı, iş için Paris’e gelen bir aileyle sonbaharda evlenecek olan nişanlı iki gencin bu şehirde başlarına gelen ve hayatlarını değiştirecek maceralarını anlatan bir romantik komedidir.

Film, genç bir adamın bir şehre, Paris’e duyduğu büyük aşk ve insanların kendilerininkinden farklı hayatların daha iyi olduğu kanısı ile ilgilidir. Filmin başrolünde Owen Wilson, Rachel McAdams, Marion Cotillard, Kathy Bates, Carla Bruni ve daha bir çok isim yer almaktadır.

Killer Elite (2011)
Tür: Aksiyon, Gerilim 
Konusu: Gerçek bir hikâyeden sinemaya aktarılan, Killer Elite Avustralya’dan Paris'e Londra’dan Ortadoğu’ ya nefes nefese izleyeceğiniz bir aksiyon macera...

"Taşıyıcı" serisiyle kadınların gönlünde taht kuran aksiyon filmlerinin karizmatik oyuncusu Jason Statham ve yılların eskitemediği muhteşem oyuncu Robert De Niro bütün yeteneklerini Killer Elit filmi için bir araya getiriyorlar.

Gizli Servisin çok özel eğitimli ajanı kendisini yetiştiren danışmanı zor duruma düşünce emekli olduğu bu tehlikeli hayata geri dönmek zorunda kalır. Fakat kadim dostunu kurtarmak için girişeceği aksiyonda karşısında en az kendisi kadar yetenekli bir diğer ajan ve iyi yetiştirilmiş üç özel katili alt etmek durumundadır...


Friends With Benefits (2011) - Arkadaştan Öte
Tür: Komedi, Romantik
Konusu: Dylan (Justin Timberlake) ve Jamie (Mila Kunis) evlenip barklanmayı akıllarından bile geçirmemektedir. New York'ta faaliyet gösteren insan kaynakları yöneticisi Jamie, hatırı sayılır yetenek avcılığı becerilerini kullanarak Los Angeles'ta çalışan bir sanat yönetmeni olan Dylan'ı Büyük Elma'daki rüya gibi bir işi kabul etmesi için ikna edince, birbirlerine ne kadar benzediklerini çabucak anlarlar. O kadar çok başarısız ilişki yaşamışlardır ki, ikisi de aşktan vazgeçip eğlenceye odaklanmaya hazırdır.

Dylan New York'a taşınmaya karar verdiğinde ve ikili düzenli olarak bir araya gelmeye başladıklarında, aşkın Hollywood filmleri tarafından pompalanan bir masal olduğuna dair ortak inançlarını paylaşıp eğlenirler. Böylece, leziz derecede seksi, kasıtlı olarak yetişkinlere yönelik bir deneye girişirler.

Başarılı, bağlanmamış ve bağlanma fikrine soğuk bakan bu iki iyi arkadaş, yeni araziler keşfedebilecek midir?

Arkadaşlıklarına "duygulara yer vermeyen" bir cinsellik katarlarsa, birini arkadaştan fazlası olarak görmenin getirdiği sıkıntılardan kaçabilecekler midir?


I Don't Know How She Does It (2011) - Mucizeyi Kadınlar Yaratır
Tür: Komedi
Konusu: Allison Pearson'nın (Judith Allison Lobbett), 2002 yılında yayınladığı I Don't Know How She Does It isimli romandan uyarlanan filmin başrol oyuncuları; Sarah Jessica Parker, Pierce Brosnan, Greg Kinnear ve Kelsey Grammer.

Filmde; Kate Reddy (Sarah Jessica Parker) isimli bir finans yöneticisinin, kocasının ve iki çocuğunun geçimini sağlamak için yaşadıkları mizahi bil dille anlatılıyor.
Fright Night (2011) - Korku Gecesi
Tür: Komedi, Korku
Konusu: Son sınıf öğrencisi Charlie Brewster (Anton Yelchin) her şeye sahiptir. Popüler bir arkadaş kitlesi vardır ve lisenin en seksi kızıyla birliktedir. Hatta o kadar havalıdır ki en yakın arkadaşı Ed'i bile (Christopher Mintz-Plasse) küçük görmektedir.

Charlie'nin esrarengiz yabancı Jerry ile (Colin Farrell) komşu olmasıyla birlikte bela kapasını çalar. Jerry, ilk etapta harika biri gibidir ama onda bir tuhaflık vardır ve Charlie'nin annesi (Toni Collette) dâhil kimse bu tuhaflığı fark etmez.

Oldukça alışılmadık şeylere şahit olan Charlie çok doğru bir sonuca varır: Jerry, mahallede avlanan bir vampirdir. Doğruyu söylediğine kimseyi inandıramayan Charlie, Craig Gillespie'nin yönetmenliğini yaptığı bu komedi-korku klasiğinin yeni versiyonunda, canavardan kurtulmanın bir yolunu bulmak zorundadır...

Bad Teacher (2011) - Kötü Öğretmen
Tür: Komedi
Konusu: Elizabeth Halsey (Cameron Diaz) kırık not vermekle kalmayan bir öğretmendir. Aynı zamanda, ağzı bozuktur, gaddardır ve son derece münasebetsizdir. İçki içer, kafayı bulur. Bir an önce evlenip para kazanmak zorunda kalmamak ve orta okul öğretmenliğinden ayrılmak için sabırsızlanmaktadır. Nişanlısı tarafından terk edilince, zengin ve yakışıklı yedek öğretmenin (Justin Timberlake) kalbini kazanma planlarını hayata geçirir. Bu konuda aşırı derecede enerjik meslektaşı Amy'yle (Lucy Punch) rekabet etmek zorundadır ama kendini saygısız beden eğitimi öğretmeninin (Jason Segel) asılma girişimleriyle mücadele ederken bulur. Elizabeth'in akıl almaz dalavereleri ve bunların doğurduğu çılgın sonuçlar öğrencilerini olduğu kadar meslektaşlarını, hatta kendisini de hayrete düşürür.

A Little Bit of Heaven (2011) - Bir Tutam Cennet
Tür: Dram, Komedi, Romantik
Konusu:   Marley Corbett, genç, güzel ve bir o kadar da uçuk kaçık bir reklâmcıdır. En büyük korkusuysa büyük bir aşk yaşayarak kendini birine açmak ve bir ilişkinin sorumluluğunu almaktır.

Hayata karşı alaycı bir tavır takınan, olayları pek de ciddiye almayan Marley’in yapacağı doktor ziyareti hem kendisi hem de doktoru için yepyeni bir macera olacaktır.


Spy Kids 4: All the Time in the World (3D) (2011) - Çılgın Çocuklar
Tür: Macera, Komedi, Bilim-Kurgu, Aile, Aksiyon
Konusu:   Marissa Cortes Wilson (Jessica Alba) emekli olmuş eski bir ajandır. İkiz çocuk sahibi ünlü bir televizyon muhabiri ile evlenen Marissa'nın bir de bebeği olur. Ancak ikizler durumdan memnun değildirler ve Marissa'yı hayatlarında istememektedirler. 
Azılı bir suçlu geliştirdiği icatla Dünyayı tehdit edince macera başlar...Goethe! (2010) - Goethe'nin İlk Aşkı
Tür: Dram 
Konusu:   Alman edebiyatçı Goethe'nin gençlik yıllarında sanatının başlamasına ilham kaynağı olan aşk hikâyesini konu alan "Goethe'nin İlk Aşkı / Young Goethe in Love", girdiği hukuk sınavlarından geçemeyen Johann Goethe'nin yüksek mahkemede çalışması için babası tarafından küçük bir kasabaya gönderilmesiyle başlıyor.

Boş zamanlarını şiir yazarak geçiren Johann, burada sıkı çalışarak amiri Kestner ile arkadaş olur. Johann, güzel ve çekici bir kız olan Lotte'ye âşık olunca ayakları yerden kesilir. Ancak Kestner'in de Lotte'ye olan ilgisi hepsinin hayatlarını tersyüz edecektir.

Johann ve Lotte arasındaki bu dramatik aşk, Goethe'nin şaheserlerinden biri olan "Genç Werther'in Acıları"na ilham kaynağı olacaktır.


Red State (2011) - Şeytanın İni
Tür: Korku, Gerilim
Konusu:   Üç lise öğrencisi genç, internet üzerinden gelen bir seks davetiyesiyle bir kadınla buluşmaya giderler. Ancak gittikleri yerde onları büyük bir tehlike beklemektedir: Yaşayış tarzlarını onaylamadıkları insanlara ayinleri sırasında türlü işkenceler yapmakta olan gizli bir tarikat. 
Abin Cooper isimli köktendinci bir vaizin lideri olduğu bu grup, adeta bir ölüm kampı yaratmıştır. Tuzağa düşen gençlerin kurtulma çabaları bir dizi olayı tetikleyip, insanın içindeki kötülüğün sınırlarını teste tabi tutacak ve her şeyin bir kabusa dönüşmesine neden olacaktır.

Orla Frøsnapper (2011) - Kurbağa Surat
Tür: Korku, Gerilim
Konusu: 10 yaşındaki Victor ve en iyi arkadaşı Jakob yaz tatillerini; Victor'un köpeği Sosis ve Jakob'un kuzeni Clara ile takılarak, eğlence ve oyun peşinde koşarak geçirmektedir. Yaşadıkları kasabaya bir gün yetenek gösterilerinin sunulduğu bir sirk gelir.
İzlediği gösterilerden etkilenen Victor; köpeği Sosis ile bir gösteri hazırlamaya başlar. Ancak kasabanın kabadayısı Freddy Frogface entrikalar çevirmeye başlayınca işlerin rengi değişir...


Bridesmaids (2011) - Nedimeler
Tür: Komedi
Konusu:  Annie’nin hayatı karmakarışıktır. En iyi arkadaşı Lillian nişanlanır ve Annie’nin baş nedimesi olmasını ister.

Karşılıksız aşk acısı çeken ve çok üzülen Annie, pahalı ve tuhaf olan ne kadar adet varsa hepsini uygular. Annie, Lillian ve nedimelere, insanın sevdiği biri için ne kadar ileri gidebileceğini gösterecektir.
Zookeeper (2011) - Hayvan Bakıcısı 
Tür: Komedi
Konusu:  Griffin Keyes işi dışındaki sosyal hayatında oldukça şanssız olan, dibe vurmuş bir adamdır. Yıllardır Franklin Parkı Hayvanat Bahçesi’nde bakıcı olarak çalışan Griffin, hoşlandığı kadına bir türlü yaklaşamaz ve bakıcılık işinin havalı bir meslek olmadığı sonucuna varır. Tam hayvanat bahçesinden istifa edecekken her gün tek tek ilgilendiği vahşi hayvanlar kendisiyle konuşmaya başlar!

Griffin aklını kaçırdığını sanırken, çevresindeki hayvanlar tam bir kaybeden olan sevgili bakıcılarını, bu halden kurtarmak için ona karşı cinsi tavlama sanatının sırlarını öğretirler.

Baş rollerinde Kevin James, Rosario Dawson ve Leslie Bibb’i izlediğimiz filmin yönetmen koltuğunda Frank Coraci oturuyor. Filmin senaristleri arasında başroldeki Kevin James ile birlikte, uzun soluklu komedi dizilerinden The King of Queens 'in senaristleri Nick Bakay ve Rock Reuben de yer alıyor.

Filmin kadrosunda en çok ilgi çeken diğer isimler ise şüphesiz ki hayvanları seslendiren ünlüler. Filmi orijinal seslendirmesinde Goril Bernie'yi Nick Nolte, Capuchin maymununu Adam Sandler, aslanı Sylvester Stallone, zürafayı ise Cher yer alıyor...


  Yerli Filmler

Karadedeler Olayı (2011)
Tür: Belgesel, Korku, Gerilim
Konusu: 1989 yılının ocak ayında gazeteler bir köyde yaşanan garip olaylar hakkında yayınlanan bazı haberler, gazeteci H.B'nin ilgisini çeker. Köye giden gazeteci, oldukça korkmuş ve gergin köylülerden gece köyün çevresinde dolaşan yaratıklar olduğunu, köyün bir şekilde cinler tarafından basıldığını öğrenir. H.B., birkaç hafta köyde kalır ama olağanüstü bir şey görmeyince kamerasını köydeki bir gence emanet ederek İstanbul'a geri döner.

Üç gün sonra ise köyün jandarmaları tarafından gözaltına alınır: kamerasını emanet ettiği genç de dâhil olmak üzere köyden 7 kişi parçalanarak öldürülmüştür. H.B ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılır ama bütün eşyaları ormanda terk edilmiş olarak bulunur; kayıplara karışır... Tüm bu esrarengiz süreç boyunca kameralar kayıttadır...

Saç (2010)
Tür: Dram, Gerilim
Konusu: Perukçuluk yapan Hamdi kanser hastasıdır. Asosyal kişiliğinin yarattığı yalnızlıkla Meryem, Hamdi'de saplantı halindedir ve bu saplantı ona cinayet işletecek boyuta kadar gelecektir.

2-17 Nisan 2011 tarihleri arasında düzenlenen 30. İstanbul Film Festivali'nde 3 ödül kazanan (Ulusal Yarışma Bölümü; En İyi Film (Altın Lale), En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu), 4-14 Ağustos 2010 tarihleri arasında düzenlenen 63. Locarna Film Festivali'nde Altın Leopar ödülü için yarışan, 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde (2010) iki dalda ödül kazanan (En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu) ve son olarak 3 – 12 Haziran tarihleri arasında Portekiz'in Setubal ve Lizbon şehirlerinde düzenlenen 27. Uluslararsı Festroia Film Festival'inde FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu) ödülü kazanan filmin yönetmeni Tayfun Pirselimoglu. Filmin başrol oyuncuları ise; Ayberk Pekcan, Nazan Kesal , Derya Durmaz ve Rıza Akın. Yönetmenin; 2007 gösterimli Rıza, 2009 gösterimli Pus filmlerinden sonra çektiği Saç filmi; üçlemenin son halkası.


Bir zamanlar Anadolu'da (2011)
Tür: Dram, Fantastik
Konusu: Nuri Bilge Ceylan'ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği 2010 yapımı Türk dram filmi. Başrollerini Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel'in paylaştığı film, bir doktor ile cinayet soruşturması yürüten bir savcının 12 saatlik gerilimli hikayesini konu almaktadır. On bir hafta süren filmin çekimleri Keskin'de gerçekleşti.

TRT'nin de katkısıyla, Bosna Hersek ve Türkiye'nin ortak yapımı olan film 11-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen 64. Cannes Film Festivali'nde büyük ödül Altın Palmiye için yarışacak filmler arasına girdi ve "Jüri Büyük Ödülü"'nü kazandı.[*]

Eylül (2011)
Tür: Dram
Konusu: Eylül, Yusuf adında genç bir adamın hüzünlü hikayesi. Eylül, Yusuf’un sınırlı dünyasını kadın-erkek ilişkilerine odaklanarak ortaya koyan bir atmosferde geçen, çarpıcı bir yaşam kesiti.

Yusuf’un karısı Aslı (25) akciğer hastalığı yüzünden hastaneye yatırılmıştır. Bu içine kapanık kadın, kanser şüphesiyle ağır bir kötümserlik yaşıyordur. Aslı’nın ölüm korkusu ve yalnızlık duygusu öyle derindir ki kocası Yusuf’u kendi derdine ortak etmeyerek onu da başka bir yalnızlığa iter. Genç karı-koca, hastalık süreciyle birlikte birbirinden yavaş yavaş kopmaya başlar. Aralarındaki derin bağa rağmen birbirlerine ulaşamıyor gibidirler.

Tam bu noktada Aslı’nın hastane odasını paylaştığı Elena (22) çıkar karşımıza. Elena ülkesinden uzakta yaşam mücadelesi veren, acımasız insanların eline düşmüş, talihsiz bir kadındır. Zaten hastaneye yatış sebebi, birlikte olduğu adam tarafından şiddet gördüğü içindir. Aslı ile hastanede geçirdiği iki günden sonra, kendi yoluna devam eden Elena, bir iki günden sonra Yusuf’un tekrar karşısına çıkar. Çok güç durumda kamıştır ve Yusuf’tan başka arayacak kimsesi yoktur.

Merdiven Altı (2011)
Tür: Dram
Konusu: Türk sinemasının kuşak gözde yeteneklerinin imzalarını taşıyan değerli bir çalışma: KARS ÖYKÜLERİ. Komedi, dram, hiciv, trajedi ve politik öğeler içeren beş ayrı öykünün beş ayrı yönetmen tarafından aktarıldığı bir Kars mozaiği.

1-) “Sonbahar” filmi ile yurtiçinde ve yurtdışında büyük ilgi gören, birçok prestijli festivalden de ödülle dönen yönetmen-senarist Özcan Alper’den Kars'ın Digor ilçesinde, bir kışın ortasında, baharın ve sıcaklığın ilk habercisi gibi filizlenen bir gençlik aşkının hikâyesi: Moto Guzzi.

2-) Zehra Derya Koç’tan, annesinin ölümüyle çocukluğunun geçtiği eve dönen Nazlı'nın, acıklı ve dokunaklı çocukluk anılarıyla yüzleşmesinin hikâyesi: Kül.

3-) Ülkü Oktay’dan girişimci küçük bir kızın pek de istekli olmayan civciviyle birlikte Ankara'ya gitme planları: Zilo.

4-) Ahu Öztürk’ten büyükannesinin cenazesi için köye gelen genç bir öğrencinin, ailesi ile ilgili daha önce hiç bilmediği bir sırrı keşfedişinin öyküsü: Açık Yara.

5-) Emre Akay’dan, “Sporcu” lakaplı ünlü bir çiftçinin, bu lakabı almasının absürt öyküsü: Küçük Bir Hakikat.
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.