Mayıs 2011 Filmleri


   YABANCI  Filmler

Something Borrowed (2011) - Ödünç Sevgili
Tür: Komedi, Dram, Romantik
Konusu: Rachel (Ginnifer Goodwin) New York'ta bir hukuk firmasında çalışan yetenekli bir avukat, cömert ve sadık bir arkadaş, en iyi arkadaşı Darcy'nin (Kate Hudson) kendisine sürekli hatırlattığı gibi ne yazık ki hâlâ bekâr bir kadındır. Ancak 30. yaş gününü kutladıktan sonra, müzmin iyi kız olan Rachel, kendini hukuk fakültesinden beri aşık olduğu Dex'in (Colin Egglesfield) kollarında bulur… gelin görün ki Dex, Darcy'nin nişanlısıdır..

Darcy'nin düğünü yaklaşırken çılgınca geçen haftalar boyunca olaylar üst üste gelirken, Rachel kendini içinden çıkılması imkânsız bir durumda, Darcy ile paylaştığı değerli dostluğu ve hayatının aşkı arasında kala kalmış halde bulur.

There Be Dragons (2011) - Devlerin Günahı
Tür: Aksiyon, Fantastik
Konusu: Londra’lı gazeteci Robert Torres (Dougray Scott) 1982 yılında İspanya’yı ziyaret ettiğinde Katolik bir grup olan Opus Dei’ye ait bir kitap hakkında araştırma yapmaktadır. Robert araştırmasının bilgilerini aldığı babası Manolo Torres (Wes Bentley) ile konuşurken acılı bir hikayenin kahramanları ile tanışır. Manolo’yu Opus Dei’ye bağlayan kaynak grubun kurucusu Josemaría Escrivá (Charlie Cox)’dır. Hikaye yirminci yüzyılın başlarında iki çocukluk arkadaşı olan Manolo and Josemaría’nın hayatlarının yollarının ayrılması ile başlamıştır.
Josemaría’nın sevgi dolu ailesi trajik bir şekilde ölünce kilise tarafından yetiştirilir ve vizyon sahibi genç bir papaz olur. Manolo ise soğuk karakterli zengin bir endüstri devinin oğludur. İspanya’nın iç savaş ile ikiye bölündüğü günlerde Manolo Nasyonalistler ile birlik olur ve Cumhuriyetçilerin içine bir ajan olarak sızar. Ajanlık yaptığı bu iki taraflı hayatında genç ve güzel bir Macar olan İldiko’ya (Olga Kurylenko) duyduğu derin aşk ve kıskançlık herşeyi daha da karmaşık hale getirecektir. İldiko ise cumhuriyetçilerin cesur lideri Oriol (Rodrigo Santoro) ile aşk yaşamaktadır. Bu sırada Madrid’de bir yerlerde genç rahip Josemaria bir grup katolk idealist genci bir araya getirmiştir. Cumhuriyetçi çeteler kiliseleri ateşe verip, sokaklarda rahipleri vurmaktalardı... Zor günlerdi ve yolları kesişecekti...
 
Trolljegeren (2010) - Troll Avı
Tür: Aksiyon, Macera, Dram
Konusu: Üç üniversite öğrencisinin Norveç ormanlarında meydana gelen ayı ölümlerini araştırırken gizemli avcı Hans ile karşılaşmaları, sonra onun bir ayı avcısı değil bir troll avcısı olduğunu anlamaları üzerine yaşananları konu alan Trolljegeren, The Blair Witch Project, [Rec], Cloverfield ekolüne dahil edilebilecek bir kurmaca belgesel.

İskandinav mitolojisinde iri yarı ürkütücü yaratıklar olarak bilinen, masallara, filmlere, şarkılara konu olan troller hakkında az da olsa tanıtıcı özelliklere sahip olan film, bu özelliklerini folklorik zorlamalarla değil, sahip olduğu dramatik belgesel kurgusuna katık ederek yansıtıyor. [*]

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (2010) - Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde
Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik
Konusu: Johnny Depp simgeleşmiş rolü Kaptan Jack Sparrow'a aksiyon dolu bir macerayla geri dönüyor...
Gizemli Angelica (Penelope Cruz) ile yolları kesişen Jack Sparrow, bunun aşk olduğundan emin değildir – yoksa bu kadın onu efsanevi Gençlik Pınarı'nı bulmak için kullanmakta mıdır? Kadın onu efsane korsan Kara Sakal'ın gemisi "Kraliçe Anne'in İntikamı"na bindirdiğinde kendisini beklenmedik bir maceranın ortasında bulur ve kimden daha çok korkması gerektiğini bilemez: Kara Sakal'dan mı yoksa gizemli bir geçmişi paylaştığı Angelica'dan mı?
Uluslararası oyuncu kadrosunda şu isimler yer alıyor: Kinci Kaptan Hector Barbossa rolündeki Geoffrey Rush, Kaptan Jack'in eski yoldaşı Joshamee Gibbs rolündeki Kevin R. McNally, cesur misyoner rolündeki Sam Claflin ve gizemli denizkızı rolündeki Astrid Berges-Frisbey...
Kaptan Jack Sparrow (Johnny Depp) geçmişinden gelen bir kadının (Penelope Cruz) zoruyla kötü korsan Kara Sakal'ın (Ian McShane) Kraliçe Anne'in İntikamı gemisine bindiğinde kendisini efsanevi Gençlik Pınarı'na giden beklenmedik bir maceranın ortasında bulur...

La Herencia Valdemar (2010) - Lanetli Miras
Tür: Korku - Gizem
Konusu: İspanyol yapımı korku filmi Lanetli Miras, 'gotik' diyebilceğimiz bir lanetli ev hikayesi anlatıyor. İki filmde tamamlanacak hikayenin ilk yarısı bu filmde karşımıza çıkıyor. Bu ilk yarıda daha çok evin geçmişi ile ilgileniliyor...
Hikayemiz kısaca şöyle: Luisa, bina vergilendirmeleri ile ilgili bir uzman. Victoria döneminden kalma gizemli bir eve sahip olmak isteyen kadın, bunun için eve gittikten hemen sonra ortadan kayboluyor ve patronu Maximilian da onu bulması için Nicholas Tramel isimli bir dedektifle anlaşıyor...[*]
 
Dedektif,olayı araştırmak için Valdemar Konağı’na gider ve Doktor Cervia ile tanışır. Doktor Cervia dedektife Valdemar Ailesi’nin geçmişine dair ilginç bilgiler verir.

  Yerli Filmler

Gişe Memuru (2010)
Tür: Dram
Konusu: Türkiye’de henüz örneği yapılmamış, kendi türünü yaratan “Gişe Memuru”, fantastik psikolojik kara komedi olarak gişede memurluk yapan Kenan’ın hayal ile gerçek arasındaki dünyasını anlatıyor.

Kenan, sessiz, insanlarla konuşmaktan çok kendi hayal dünyasına dalmayı seçen, bazen de buna engel olamayan, babasıyla oturan 35 yaşında bir gişe memurudur. Tavşancık gişeler bölgesinde görev yapan Kenan, diğer gişe memurlarından çok daha fazla araba geçirmesiyle ve de işini yaparken bazen kendi kendine konuşmasıyla ünlüdür.

Kenan’ın çocukken annesini kaybetmesinin ardından babasıyla olan ilişkisi gittikçe çözülür ve gerilir. Zaten otomatikleştiği gişesinde, hayal ve gerçek arasındaki çizgi daha da belirsizleşmeye başlar. Kenan’ın üç kutudan oluşan ev, servis ve gişe arasında sıkışıp kalmış monoton hayatı, yeni atandığı gişelerde değişecektir.

BKM Film'in sunduğu bir Mantar Film yapımı olan “Gişe Memuru” filmi, bir otomatikleşmeyi anlatırken, bu otomatikleşme filmin dışında da, günümüzde, nakit gişelerinin kaldırılarak gişe memurlarının yerlerini tamamen OGS ve KGS’lere bırakmasıyla gerçek oluyor.
Şov Bizinıs (2011)
Tür: Komedi
Konusu: Şov Bizınıs'ta Unkapanı müzik dünyasının komik ve gerçekçi hikayeleri ele alınıyor... Radyo Dj olarak çalıştıkları günlerde plakçılar çarşısında yaşanan komik olaylar kendilerine anlatıldığında çok şaşırdıkları komik olayları kaleme alan filmin genç yapımcıları, 'Bu komedi filminde yaşanmışlıklar ön planda tutuldu.' diyorlar.

Şöhret olma umuduyla yurt dışından gelen bir gencin sahtekar bir yapımcıya kaset yaptırmasının hikayesini ele alan Şov Bizınıs, “İnsan neden şöhret olmak ister?” sorusunun cevabını komik bir üslûpla anlatıyor.

Türkan (2011)
Tür: Biyografi
Konusu:
Yapımcılığını Koliba Film/Ata Türkoğlu, yönetmenliğini Cemal Şan'ın üstlendiği Türkan Saylan filminin senaryosunu Oya Yüce ve Ayça Mutlugil kaleme aldı. Filmde Türkan Saylan'ı usta oyuncu Rüçhan Çalışkur canlandırıyor.

Türkan Saylan'ın hayatından kareler ile özellikle son döneminde yaşadığı sıkıntıları sinemaseverlere sunacak olan filmde ismini ölümsüzler arasına yazabilmeyi başarmış bir kadının müthiş hayat hikayesi bizleri bekliyor...

Misafir (2011)
Tür: Dram
Konusu: Oktay, uzun yıllardır yaşadığı Paris'ten memleketi Kütahya'ya geldiği ilk gece, bunca yıldır onu evinden uzakta tutan nedenlerle bir kez daha yüzleşir. Şehri yeniden terk etmek üzereyken, tesadüf eseri kapısından içeri girdiği bir uzak akraba evinde Ayşe ile karşılaşır.

Ayşe, dört duvar arasından ibaret olan küçük dünyasına sığamayan, evliliğinde mutsuz, taşralı bir kadındır. Oktay ve Ayşe, yıllar sonra birbirlerinde mutluluğu bulurlar. Mutluluğu sürdürebilmenin tek yolu ise, Ayşe'nin Oktay ile birlikte Paris'e gitmesidir.

Ayşe, belki de ilk kez mutlu olabilme fırsatıyla, hayat diye bildiği her şey arasında bir tercih yapmak zorunda kalır. Ayşe'nin kararı, hiçbir yerde evinde hissedemeyen Oktay'ın, kendi hayatındaki "misafir"liğinin sona erip ermeyeceğini de belirleyecektir...

Küçük Günahlar (2011)
Tür: Dram
Konusu: Melik yirmi altı yaşlarında, hayatını gelecek kaygısı taşımadan sürdüren aklının bir köşesinde yurtdışına gitme hayali olan biridir. Tek gelir kaynağı arada bir reklam şirketlerine dışarıdan grafikerlik yapmaktır.

Melik'in hayatındaki kadınlar yaptığı işten daha çok zamanını alır. Melik'in sürekli bir ilişkisi olmadığı gibi kalacak yeri de yoktur, Cemil adlı bir arkadaşının öğrenci evinde yatıp kalkmaktadır. Melik, kaldığı evin önünden geçen bir kıza (Şilan) tutulur ama bu kızın kim olduğunu, nerede yaşadığını bilmemektedir. Aynı günlerde Melik'in barda tanıştığı Seçil adlı bir avukat kadınla ilişkisi başlar. Ancak Melik ilişkiye isim koymaktan kaçar, bu durum Seçil'i rahatsız eder. Melik, Şilan'ı takip ederek onun kaldığı evi bulur ve evde olmadığı bir gün kapıyı çalar. Kapıyı İsmet adlı elli yaşlarında, ermiş edasıyla konuşan bir adam açar. İsmet, kendine kapalı bir dünya kurmuştur ve o dünyada Şilan'dan başka kimseye yer yoktur. Melik'in Şilan'la tanışmasının tek yolu İsmet'tir. Ancak planları istediği gibi gitmez.

Şilan'ın Kuzey Irak'ta yaşayan abisi onun bir şekliyle Kuzey Irak'a geçmesi için illegal yollardan haber gönderir. Politik bir suçlu olan abisinin isteğini yerine getirmek için hazırlık yapan Şilan polis tarafından izlenmektedir ve bir süre sonra gözaltına alınır. Şilan'ı gözaltından çıkarma işi Melik'e düşer ve bu olay İsmet'teki psikolojik sorunları su yüzüne çıkartır.
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.