Machine Gun Preacher (2011)

Başrol oyuncusuna bakıyorum Gerard Butler, tamam o zaman diyorum iyi bir film geliyor. Konuya bakıyorum saçma salak bir senaryo. Kim yazmış diyorum; Jason Keller geçmişinde doğru düzgün bir yapım yok. Sanki kilisenin bir vaizi yada kilise tarafından parayla tutulmuş orta sınıf senaryo yazarı. Bu adamın senaryosunu kim çekiyor desem karşıma bu kez Finding Neverland,, Quantum of Solace, The Kite Runner, Stranger Than Fiction, Stay gibi başarılı filmlerin yönetmeni Marc Forster çıkıyor. Ben bu üçlünün (yazar-yönetmen-oyuncu) nasıl bir araya geldiğine şaşıyorum. Aklıma bir tek yanıt geliyor o da paradan başka birşey değil ne yazık ki.

Sudan'da hristiyan aleminin misyonerlik duygularının gadasını alan, gururunu okşayan din propogandası üzerine kurulmuş bir filmin Irak'a, Afganistan'a sözde özgürlük, medeniyet götüren emperyal güçlerin itibarlarının dibe vurduğu şu dönemde hangi akla hizmet ederek çekip tezgaha çıkarırlar, amaç ne ki diyor insan...

Bu kadar bıdıbıdının sebebi Gerard Butler'ın son filmi Machine Gun Preacher (2011) isimli film. Filmde Gerard abimiz Sam Childers karakteriyle tövbekar uyuşturucu satıcısıdır. Bir gün hakkın yolunu bulur ve soluğu Sudan ellerinde alır. Burada elinde silahı yetim çocuklarının hak dini tanıyarak yetimhanede mutlu, mesud, bahtiyar olması için kötü, kaka amcaları dövmesi, bazukasıyla yok etmesini izleyecek sinemaseverler.

Esasoğlan kilise inşasında çalışır. Bir nevi günahlarından arınmak, çocuklara hizmet ederek ruhunu temizleme gayretindedir. İnsan ticaretinde çocuk asker yapılan pis işlerde çoıcukların mal gibi alınıp satılmasını görünce sessiz kalamaz. Ülkesinin bürokrasisini harekete geçirmek istesede siyasi dengeler buna müsade etmez. Tek başınadır. Kara kıtanın aydınlık yürekli esmer çocuklarının yanında olacak onlarla mücadele edecektir. İşte böyle. İyinin kötüyle mücadelesi gibi öne sürülen bu film gerçek bir hikayeden uyarlanıyormuş. Asıl kahraman böyle bir iyilik meleğiymiş.

Hell’s Angel adlı bir çetenin elemanı ol, kendince doğruyu isa mesih ile bul tamam eyvallah. Afrika'ya adalet, kötülüğü yenmek için rambo gibi yollara koyul. Abicim o Afrika neden o hale geldi bilirmisin? Bilmez, aslında bilir sorun geri kafalı afrikalı cahil, müslüman ya da yerel dinlere mensup eşrafın ilkel zihinlerindedir onlara göre. Bir elinde sliah diğer elinde incil olan beyaz ırka mensup dedelerinin sömürgeleri kara kıtanın makus talihinde hiç pay sahibi değildir...

Her neyse. Bu kadar eleştiri 300 spartalı filminin ütopik kahramanı Gerard Butler'ın kendisine hiç de yakışmayan klişe bir senaryo ile kamera karşısına geçmesi meselemiz. Belki de bize ne!

Adam hristiyan elbette propogandasını yapacak. Kendi dinini mi kötüleyecek, kültürünü hiçe mi sayacak? Belki de hata bizde. Böylesi aktörleri toplumlara, dünyaya mal ederek asıl yanlışı biz yapıyoruz. Senin dinin sana benim dinim bana hesabı...

Filmin Fragmanı
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.