Sümela'nın şifresi: Temel (2011)

Filmin Künyesi:
Orjinal adı: Sümela'nın Şifresi: Temel
Türkçe Adı: Sümela'nın Şifresi: Temel
Çekim Baş. Tar. : 28 haziran 2011 
Gösterim Tarihi: 16 aralık 2011
Yapım : 2011
Ülke : Türkiye / Trabzon
Tür : Komedi
Süre: 90 dakika
Yönetmen: Adem Kılıç
Senaryo: Yılmaz Okumuş
Görüntü Yönetmeni: Ercan Özkan
Müzik: Tamer Çıray
Oyuncular:
Altan Erkekli
Alper Kul
Ruhi Sarı, Aslıhan Guner, Ismail Hakkı, Azalia Abdurakhimova, Haldun Açıksözlü,Çetin Altay , Seymen Aydın, Yasemin Balık, Erdem Baş, Ali Düşenkalkar, Zafer Ergin, Ayşegül Günay
Filmin Konusu: Temel, Trabzon’un en zengin ailesi Yücesoyların kızı Zuhal’e tek taraflı ve tutkulu bir aşk beslemektedir. Babası İmam Necati tarafından sürekli ‘bir baltaya sap olamamakla’ eleştirilen Temel, arkadaşlarının da gazıyla Zuhal’i, babası Hıdır’dan istemeye kalkar.

Hıdır Yücesoy, yol yordam bilmez gariban Temel’e çok sinirlenir ve acı gerçeği suratına çarpar; “Sen fakir bir adamsın, senin neyine zengin kız?”
Romantik ve naif kahramanımız Temel, herkesin bildiği bu gerçeği yeni öğrenmiş gibi yıkılmış ama acayip de hırslanmıştır. “Para mı lan bütün derdiniz?” diyerek bir an evvel büyük bir para bulmaya karar verir.   

Tam o sırada kankası Turgay’ın, Sümela Manastırı’nın çatısına çıkarak intihar etmeye kalkıştığı haberini alır. Arkadaşını intihardan vazgeçirmek üzere Sümela Manastırı’nın çatısına çıkan Temel,  durumunun Turgay’dan da vahim olduğunu düşünüp, kendisi intihar etmeye kalkar.

İntihardan vazgeçirilen Temel ve Turgay karakola getirilir. Emniyet amirinin uyarıları sırasında Temel’in kafasında şimşekler çakar; Sümela Manastırı’nda hazine vardır. Zuhal’e ulaşmak için gerekli olan paranın kaynağını bulmuştur.  Temel’in artık tek bir amacı vardır; Da Vinci Şifresi’nde olduğu gibi Sümela’nın şifresini çözüp, ‘Kutsal Hazine’yi bulacak ve Zuhal’i alacaktır.

Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.