Olmaz denileni başarma hikayesi: Moneyball (2011)

Beyzbol'da farklı bir tekniği sahip Billy Beane kendisinin bile sahip olduğu yeteneğinin farkında değildir. Gözlemciler sende büyük iş var evlat deyip sözleşmeyi önüne atarlar. Üniversitede kariyer seçeneği olmasına karşın ünlü bir sporcu olma hayali okul planlarını bir kenara atma kararını süşünmeden aldırır ona. Fakat beyzbol deneyimi hiç de düşünüldüğü gibi gerçekleşmez onun. Vasat bir sporcu olmakta öteye gidemez  Billy Beane'i canlandıran Brad Pitt.

O artık sporcu değil büyük umutlarla sporculuk sözleşmesine imza attığı kulüpte spor müdürüdür. Parasal anlamda güçlü transferler yapamayacak güçte olan kulübü için elde olanla yetinmeyecek yepyeni bir anlayışla takımını kurmak için kafasında tasarladıklarını genç bir ekonomist olan Peter Brand'in  (Jonah Hill) istatistiklere dayalı oyuncu seçimi ve takım kurma yöntemini Oakland beyzbol takımında denemeye başlar.

Beklenen başarı bir türlü gelmiyor, takım üstü üste yenilmektedir. Maçları canlı izleme fobisi olan Billy Beane ise  kariyerinde bir hüsran daha yaşamamak için birşeyler yapmak zorundadır. 

İzlerken gene sıkmadan karizmasını konuşturuyor Brad Pitt. Kazanma sanatı olarak türkçeye çevrilen film aslında başarının önyargılarla mücadelesini dramatize ediyor. Kazanmak için gecesini gündüzüne katan, başarılı olmak adına hayatını mahveden bir hayatın rolünü farklı bir sakinlik, dinginlikle canlandırıyor usta aktör. Geçmişe dönük olayların geçişlerini yönetmen ekrana vererek Billy Beane'in ruhsal gelgitlerini birebir yaşattırıyor izleyenlere. Filmi farklı kılan diğer bir yanı da maçları genellikle doğrudan izlettirmiyor seyirciye. Televizyondan ve radyodan takip ettirerek daha bir heyecan unsuru üle yoğuruluyor sahne geçişleri.

Orjinal Adı : Moneyball (2011) 
Türkçe adı : Kazanma Sanatı 
Ülke : Amerika 
Tür : Biyografi, Dram, Spor 
Süre :  133 Dk. 
IMDB Puanı : 8,0/10 
Başrol Oyuncuları : Brad Pitt, Robin Wright ve Jonah Hill

Fragmanı :
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.