Şike davasının tek kaybedeni: Fenerbahçe!

Kim haklının derdine düşmek mi doğru olan yoksa kimin hakkı yeniyor sorusunun yanıtını aramak mı?

En baştan başlayalım. Başkan Aziz Yıldırım'ın şike suçlaması kapsamında hakkında 132 yıla kadar hapis istemiyle yargılanması ve tutuklu kalması. Onu tutuklatan yasanın geçmişine bakarsak eğer kanunun mimarları arasında yine Aziz yıldırım'ı görmek bu ne perhiz ne lahana turşusu dedirtiyor. Hatta 16 Aralık 2010 tarihinde mecliste spor kulüplerinin sorunları ile sporda şiddet sorununun araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan meclis araştırma komisyonunda konuyla ilgili sunum yapmış, konuşmasında "Kulüpler Spor Yasası bir an önce çıkarılmalıdır" demişti. Diğer yandan şike suçundan organize suç çetesi yönetmeye kadar iş götürülüp adam öldürenin bile 8-10 yılda serbest kaldığı bir ülkede 132 yıl hapis istemiyle yargılanması anlaşılır gibi değil.

Şampiyonluğu elinden alınırsa bu ünvan kime verilecek? Trabzonspor'a mı onun adı şike iddanamesinde geçmiyor mu? Bursaspor'a mı? Olabilir diyelim. Madem şampiyon Bursaspor olacak neden şampiyonlar liginde hakkında suçlama olmayan bu kulüp oynatılmadı?

Fenerbahçe küme düşürülecek mi, puanları silinecek mi?  Düşürüldü veya puanları silindi; o zaman neden haftalarca 2011-2012 sezonunda ne olacağını bilmeden ligi kovaladı bu kulüp?

Avrupa kupalarından bilmem kaç yıl men edilecek mi? Milan, Porto ve diğerleri can da Türk kulüpleri patlıcan mı? Uefa'nın itibarı o zaman zedelenmedi de şampiyonlar ve uefa liginin onuruna ülkemiz futbolu mu halel getiriyor?

Yargılama sonunda kulüp ve kişiler suçsuz bulunursa ne olacak? Şampiyonluğu elinden alınmış bir kulüp, maddi kayıplar, itibar oynatılmayan avrupa kupaları, zihinsel anlamda motivasyonsuz bir takımın,  porformansının hesabını kim verecek?

Mahkeme Aziz Yıldırım'ı suçlu bulursa ne olacak? Evet milyonlarca Fenerbahçe'linin duymak istemediği bir ihtimal, seçenek bu. Suçlu bulunursa, kulüp yukarıda zikredilen cezaları alırsa koca çınarı kökünden ateşleyen kişi olacak onca hizmetinden sonra Başkan Aziz Yıldırım. başkana verilen silivri desteği bir kısım Fenerbahçe'liler tarafından devam ederken bir kısım içinse onca kayıp ve yaşananlar karşısında vicdanları yaralayan bir muhasebe, kızgınlıkla kırgınlık arasında gidip gelen gelgitlere yol açacak şike davası.

Sonuç: Davanın sonucu ne olursa olsun, ister beraat ister suçlu bulunsun kaybeden yegane Fenerbahçe oldu ve olacak. Yeni sezona güçlü transfer yapmak şöyle dursun; Santos, Lugano, Niang gibi yıldızlarını avrupa arenasına çıkartmak bir yana onları satmak zorunda kalıp takımı küçülttü. Emenike'yi oynatamadan satmak zorunda kaldı. Futbol takımı ligi zirvede asılsa da motivasyon konusunda büyük yaralar aldı. Avrupa kupalarından men edildi. itibarı zedelendi, şampiyonlar liginden gelecek maddi kazançtan mahrum kaldı. Bunlar iddaname açıklanana kadarki kayıpları. Puan silinme cezasıyla şampiyon olamama, avrupaya 2 yıl gidememe. Ligden düşürme sonucunda ise şampiyonlar ligine kafadan en az 3 yıl katılamama. Son yıllarını geçiren Alex'e vedaya hazırlanan Fenerbahçe; son yılını/yıllarını Bank Asya ile yapma. Ligden düşmede bırakın yeni transferi elde var olan yıldızları kaybetme gibi maddi manevi zararlar...

Trabzonspor: Şu an için Fenerbahçe suçsuz bulunursa sürecin tek kazançlı takımı. Şampiyonlar liginden elendi federasyonnun ikramıyla tekrar katıldı grup maçlarından sonra elenip tekrar uefaya kaldı. Yani 2 kez şampiyonlar ligine 2 kez de uefa avrupa ligine katılmak gibi bir fırsat yakaladı. Fenerbahçe suçlu bulunur, kendilerisuçsuz olursa ilk hakkını peşin almış,  şampiyonlar ligine zaten katılmış bir tek şampiyonluk ünvanını almak kalıyor onu da otomatikman alacaktır. Yani pek fazla kaybı olmayacaktır.

Beşiktaş: Suçlu bulunursa gelinen süreçteki kaybı teknik direktörürnün tutukluluğu var mağduriyeti. Tayfur Havutçu serbest kalması tek tesellisi olacak. Bir de iade ettiği Türkiye Kupasına tekrar kavuşup aklanacak.
Galatasaray: Onun derdi haklı olarak suçlanmayan bir kulüp olarak ülke futboluna verilkecek avrupadan men cezasında benim suçum ne sorusu. Men verilirse o da mağdur olacak. Men verilmezse süreçte kafası rahat olan, sorunsuz takımı sıkıntısız şike davasını teğet geçip olayı unutacak.

Bursaspor: Sürecin gizli mağduru. Fenerbahçe ve :Trabzonspor'un suçlu bulunmasında şampiyonluk hakkı Bursaspor'un olup 2. kez şampiyon ilan edilecek.Zafer mi mağduriyet mi o ayrı bir tartışma konusu olabilir.

Lig Tv: Digiturk Fenerbahçe'nin küme düşürülmesi veya başka bir ceza alması durumda abonelik kaybı ile yatıp kalkıyor. Restini de federasyona anlaşmayı iptal ederim kulüpler de gelirlerinden olur diye çekiyor söylentiler doğruysa.
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.