Son üç yılın tarayıcı istatistikleri

Uzun zamandır tarayıcı istatistikleri hakkında bir makale yazmak niyetindeydim kısmet bugüneymiş. Çeşitli kaynaklarda internet kullanıcılarının tarayıcı eğilimlerine dair birçok veri yayınlanmakta. Bu verilere bakıldığında birbirleriyle tutarsız sonuçlar görebiliyoruz.

Kimileri mozilla firefoxu öne çıkarırken bazı kaynaklarda da google chrome zirveyi kimseye bırakmıyor. Windows işletim sisteminin içinde hazır gelen IE, yani internet explorer bu ayrıcalığının getirdiği bir adım önde olma özelliğinin ise son zamanlarda ne durumda olduğunu sitemizin verileriyle değerledirerek son durumu ortaya koymaya çalışacağız.

İnternet explorer bilindiği gibi microsoft işletim sisteminin tarayıcısı. IE6 sürümünün saç baş yolduran teknik sıkıntıları, ağırlığı, kullanım zorluğu ve sitelerdeki kötü performansı nedeniyle o dönemde mozilla sahneye çıkmış, 2005 ve 2009 yıllarına damga vurmuştu. Mozilla birinciliği elde edemese de iexplorer'ın tahtını birhayli zorlamıştı. Türkiye'de birinciliği elde edememesinin asıl sebebi türk internet kullanıcılarının tarayıcı bilincinde yeterli seviyede olmamasıdır. Binler belki de milyonlar hala iexploerer dışında farklı bir tarayıcıdan bile bihaber internette geziniyor. Öyle ki hergün facebook, msn, web sitelerinde cirit atan birçok kullanıcı basit bir uygulama olan paint porogramından, Print Screen tuşunun bile varlığından habersiz.

Neyse biz konumuza geri dönelim. Google Analytics'in verilerine dayanarak son üç yılda tarayıcı eğilimlerine yönelik rasyonel bir araştırma yaptığımızda mutlakbutlan.com'a gelen ziyaretçilerin kullandığı internet tarayıcıları sonuçlarında yaklaşık 130.000 kişiyi baz alacağız. Gerçeğe en yakın sonuçları elde edebilmek için bu sayı fazlasıyla yeterli sanırım.

Önce 2010 yılından başlayalım. Tablodaki sıralamada da görülüyor ki İExplorer açık ara birinci. Chrome daha yeni yeni kullanılmaya başlasa da google arama sayfalarında yer alan reklamları ve yönlendirlemeler sayesinde listeye üçüncü olarak giriyor kısa zamanda. Mozillanın çekiciliğini yavaş yavaş yitirdiğini ilerleyen yıllarda net bir şekilde göreceğiz.


Az sayıda kullanıcıya sahip olan opera ve safari fazla iddalı olmasalar da Türk internet kullanıcıları tarafından rağbet görüyor.

Geçtiğimiz yıl yani 2011 tarayıcı istatistiklerine bakıldığında ise eğilim yavaş yavaş google chrome internet tarayıcısı yönünde değişmekte. Google Chrome aslında darbeyi mozillaya değil İexplorer'a vurmuş. Bir önceki yıl %54 gibi bir kullanıcı oranına sahip iken rakam bir yılda %45'e düşüyor. Neredeyse %18'lik bir kullanıcı kaybı sözkonusu iexplorer'da. Oysa çok eleştirilen Ie6'nın üzerine IE7, IE8 ve bu günlerde internet explorer 9'u çıkarırken tabiri caizse önlenemez düşüş'e tanık oluyoruz. Mozilla firefox tarayıcısında ise düşüş sadece 2 puanla sınırlı kalıyor.


Listenin alt sıralarına baktığımızda mobil internet yani cep telefonlarından bağlananların da kendini göstermeye başladığına tanık oluyoruz 2011 yılında. PlayStation'dan nokia, blacberry, ıphone gibi araçlarla da internete girme sayıları önümüzdeki yıllarda daha da artacağını bekleniyor.

2012 yılındaki tarayıcı verilerine bakacak olursak ki her ne kadar gün analiz imkanımız sınırlı olsa da yaklaşık 7.000 kullanıcının tercihi de bize yaklaşık sonuçları verecektir. Burada artık chrome tahta geçmiş yarış artık iexplorer'la mozilla arasında geçiyor desek hiç de yanılmış olmayız.


Tüm tablolardan çıkan sonuç açıkça ortaya koyuyor ki internet bilinci artıkça tarayıcı tercihleri de değişmekte. Kullanım kolaylığı, hız, eklenti, güvenlik, sistem / bellek kullanımı gibi faktörler kullanıcıların tercihlerini yönlendiren etkenler.


Bana göre google chrome'u internet browser sektöründe bu kadar öne çıkaran sebep iki tane diye düşünüyorum. Birincisi IExplorer karşısındaki sadelik ve kolaylığı, mozilla firefox karşısındaki az bellek tüketimi. Mesela eklenti özelliği konusunda mozillanın eline hala hiçbiri su dökemez...

En iyisi hangisi denirse herşeye rağmen mozilla firofox eklentileriyle tercih ederim.

Sizce?...
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.