Hıncal Uluç'un spor ahlakı ve Alex sendromu...

Herşeyden anlayan, sporun entellektüel kimliğine soyunan, aykırı olmak, söylenmeyeni söylemek adına aklına ne gelirse yazan biri Hıncal ULUÇ.

Köşelerinde yazdıklarıyla rezil olanlar listesi Alex fenere gelmez diyen "Kandırmayın Fenerbahçelileri" başlıklı yazısıyla Fatih Altaylı, "Fener tur atlarsa bikini giyerim" diyen Ahmet Çakar ile uzayıp giderken bu listenin en başına Hıncal Uluç'u koymamak ayıp olur.

Hıncal Abimiz neler neler söylemiş bakalım...
-Özer dört tane Alex eder, 
-Alex Hagi'nin tırnağı bile olamaz, 
-Alex de kim? 
gibi lafları diline dolayan Hıncal abimiz, Özhan Canaydın'a sağlığında demediğini bırakmmış, vefatında körü öldürüp badem gözlü yapan gene o oluştu. Son çıkışı "Alex önemli bir futbolcu değil" sözü oldu. Hagi'den sonra Türkiye'de 10 Numarayı sadece Fenerbahçe'de izlemenin dayanılmaz kıskançlığı aslında onun ki...

Yaşlandığından böyle desek eskisini de bilir bilenler. Asist ve gol rekorlarını altüst etmiş, yaşarken değil, oynarken heykeli dikilmiş bir futbolcuya her fırsatta saldırmayı kendine görev addeden bu zatın bunamaya yüz tutmuş hafızasını belki canlandırır; cimbomun kötü günlerinde övdüğü Alex cümleleri.

Hıncal Uluç'un çeşitli yıllarda satır aralarına girmiş Alex'e duyduğu hayranlık cümleleri

Futbol oynamadığın zaman bir anlık hareketlerle gol yaratabilecek adamlara ihtiyacın var. Alex de bu konuda bir virtüöz. Bir duran top, bir asist, 18’in içinde bir ayağına ya da kafasına gelen bir topun çok doğru kullanılması skoru değiştirir. Fenerbahçe’ye maçı kazandırır.(22.12.2010 Fotomaç )

Bugün Fenerbahçe 9 puan geride, Galatasaray 19 puan geride. Bunun farkı; Fenerbahçe’nin Galatasaray’dan 10 puan iyi olması değil. Bunun farkı Fener’de olan Alex’in Galatasaray’da olamaması.
(19 Şubat 2011 Fotomaç)

Alex'in bu ülkenin 'en iyi penaltı alan adamı'olduğunu bütün dünya biliyor. (18.05.2011 Fotomaç)

İyi değil, kötü de oynasa, futbolu çok iyi bildiği için, ayağını ve kafasını çok iyi kullandığı için, can alıcı hamleleri yapabiliyor. En döküldüğü maçta da bunu yapabiliyor  (22.01.2008 Fotomaç)

Fenerbahçe'nin takım kötü oynarken bile maçın kaderini değiştirecek adamları var.. Anelka.. Nobre.. Alex.. Tuncay.. Van Hooijdonk.. (24.04.2005 Sabah )

Fenerbahçe'de her şey kötüye gittiğinde maçın kaderini değiştirebilecek adamlar var.. Alex mesela.. Anelka, Nobre, Tuncay, Serhat, Van Hooijdonk gibi, her takımın ağzının sularını akıtan forvetlere ek olarak, orta sahadan gol kralı Alex.. Adam tek başına gol yaratıyor, her şey bitmiş görünürken.. (28.04.2005 Sabah)

Oyunun içinde umulmadık zamanlarda topa çok iyi vuran adamlar var. Fenerbahçe'nin attığı iki gole bak. Bir tanesi müthiş bir frikik, diğeri ortada hiç pozisyon dahi yokken Alex'in yarattığı bir şut. Galatasaray da böyle bir silah var mı? Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki fark bu!..( 15.07.2010 Fotomaç )

Aykut Kocaman'a yönelik bir tane eleştirim var: Alex'i oyundan çıkarması. Çünkü Alex'in çıktığı dakikaya kadar gördük ki Fenerbahçe top falan oynayamıyor.

Fenerbahçe oyun kuramıyor. İşte tam böyle zamanda, Alex'e ihtiyaç var. Bir frikik atar, bir ara pası atar, bir gol pası verir ya da 18'in içinde bir çalım atar, indirirler, penaltı kazandırır. Ya da 18'in içine gelen bir topu çok iyi değerlendirir, kafa ile sağla, solla gol atar. Alex hiçbir şey yapmayan Fenerbahçe'de bir Milli Piyango bileti... Aykut dua etsin ki Alex onu kaç maçtır kurtardı! Yoksa şimdiye çoktan gitmişti. Fenerbahçe 9 puan gerideyken, Galatasaray'ın 19 puan geride olmasının tek sebebi Galatasaray'da bir Alex yok. Alex'in tek başına kurtardığı maçların puanlarını düş Fener'den o da 19 puan geride kalır. Ya da Alex'i Fener'den çıkar, Galatasaray'a koy, bugün Galatasaray 9 puan gerideydi. Yani, yok aslında birbirimizden farkımız. Ama birinde Alex var. 

-O zaman Alex nasıl günah keçisi oluyor? (16.12.2010 Sabah )

Son dakikada Alex'in şutu var. En güzel pozisyon topa en iyi vuran, en golcü adamın, Fenerbahçe'yi bu yarışta kalmasını sağlayan adamın, ayağına geldi top ve dışarı vurdu. Olmayınca olmuyor. (17.05.2010 - Fotomaç )

Aykut Kocaman, Alex gibi bir adamı oynatmadı. Devre arasında Santos zehir zemberek bir açıklama yaptı Aykut Kocaman için... "Alex ile arasında ne var bilmiyorum" diye. O kadar aleniydi durum. Sonra Aziz Yıldırım dedi ki "Ben emir verdim.
Alex'i oynatmaya başladı..." O Alex ki, Fenerbahçe'yi şampiyon yaptı. (30.05.2011 Fotomaç )

-Alex'in kalmış olması ile birlikte 'Fenerbahçe'nin iki sene içinde oynayacağı futbol da şekillendi' diyebilir miyiz?
O, o kadar değil. Ben teknik direktör olsam Alex gibi bir futbolcunun kadromda olmasını isterim. Çünkü bir takım her zaman iyi oynayamaz. Her zaman formda olamaz. Grafiği her zaman yukarılarda gezemez. Düşüşler vardır. Dünyanın en büyük takımlarının da düşüşleri vardır. Barcelona da düşüşe geçer. İşte dünya futbolunun devi Brezilya senelerdir düşüşte, kendini toparlayamıyor.
Onun için hiçbir şeyin olmadığı zamanda tek başına maçı getirebilecek adamlardan biri Alex. (09.02.2011 Fotomaç

Futbol bu kadar kötü oynanırken Fenerbahçe'nin geri kalan maçlarını kazanması daha kolay. Çünkü Bursa gibi Türkiye'nin en iyi hücum gücüne sahip bir takım dahil Fener'den korkuyor. Trabzon'dan korkmuyorlar.
Bu da Fenerbahçe'nin en büyük avantajı.
Bir de orada işte Emre de katıldığı zaman... Alex gibi Emre gibi başka hiçbir takımda olmayan bir güç var.  (07.04.2011 Fotomaç)

Fenerbahçe'nin bir tane özelliği var; duran topu iyi kullanmak. Rakip sahanın neresinden olursa olsun, Fenerbahçe duran top kazanmışsa, Alex oyunda ise 'gole yakın' demektir. Korner, frikik, neyse.. (02.02.2011 Fotomaç

O Alex işte. Ne zaman kurşun gibi atılır, ne zaman plase atılır, ne zaman yandan kavis çizilir, ne zaman üstten kavis çizilir adam biliyor. Beyni düşünüyor, ayağı da beyninin hükmüne uyuyor.
Alex'i, Alex yapan vasıf bu.
(01.03.2011 Fotomaç )

Alex, Türkiye'deki en iyi Brezilyalı(

"Alex'i olmayan, hücum gücünün yüzde ellisinden yoksun Fenerbahçe'yi hem de 2. dakikada öne geçip yenemiyorsan hangi Fenerbahçe'yi yenersin?" 
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.