Türk Telekom'dan internet hızında dünya rekoru!

Türk Telekom altyapı hizmetini geliştirmeye devam ederken yeni teknolojik altyapısıyla dünyaya adeta meydan okudu.

“Alcatel-Lucent 100 G” teknolojisi adı verilen teknik altyapı ile tek fiber kablo üzerinden saniyede 8 terabit veri aktarımı sağlayarak Guinness Dünya Rekoru kırdı. Böylelikle dünyada 8 Terabit/s bağlantı hızına erişen ilk şirket olarak tarihe geçmiş oldu.

Rekor denemesi nerede gerçekleşti? 

Test süreci Türk Telekom’un Ankara Ulus ve İstanbul Acıbadem’deki merkezleri arasında gerçekleştirildi. 


Ölçümler kim tarafından denetlendi?


Türk Telekom’un eriştiği 8 Terabit/s veri aktarım hızının Guinness tarafından tescili sürecinde yapılan teknik ölçümler Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından sertifikalandırılmış, ağ testi ve ölçümü yeteneğine sahip bağımsız bir kuruluş tarafından gerçekleştirildi.


Guinness Dünya Rekoru sertifikası ile dünyada halen fiber optik kablo alanında ticari ortamda kullanımda olan eşit ya da daha yüksek bir kapasite olmadığı tescillenmiş oldu. Guinness tescilinde saniyede 8 Terabit’lik veri aktarım kapasitesinin bir çift fiber optik bağlantı üzerinden ticari alandaki bir uygulama olduğu ve bir laboratuvar denemesi, prototip ya da konsept niteliğinde olmadığı belirtilmekle birlikte kısacası ölçümler; deneysel amaçlı, sahaya kapalı ve dış etkenlerden arındırılmış bir ortamda değil aksine birebir tesis edilmiş fiber mevcut ağlar üzerinde yapılması rekorun önemini belirtmek açısından dikkat edilmesi gereken bir husus. 


Bu rekor internet kullanıcıları için ne ifade ediyor?


Son birkaç yıldır 30 yıllık bakır kablo altyapısını fiber kablo ağı ile değiştirirerek günümüz dsl teknolojisini yakalamayı hedefleyen Türk Telekom, ana hatlarında bunu neredeyse tamamladı. Halen abonelerinin çoğuna hızlı internet teknolojisi yansımamış olsa da binlerce abone şua an adsl teknolojisinden kademeli olarak VDSL (bakır kablo üzerinden 20 mps’ye kadar hızlı internet) ve fiber internet ile tanıştırmış durumda. 8 mps’ye kadar hız alan mevcut dsl abonelerine de altyapısını fibere dönüşüm yaptığında da ücreti ve sözleşmesini değiştirmeden üst teknolojiye geçişi sağlamakta.

Halen daha hızlı internet kullanmak isteyen veya hızından memnun kalmayan aboneler, bakır altyapıdan fibere (T11/GGPON) geçişin tamamlanmasıyla dünya standartlarının üzerinde sörf yapmak fazla uzak değil.
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.