Cüneyt Özdemir ile 5N1K'da Fatih Altaylı trajedisi...

Fatih Altaylı'ya milyonlarca insanın sormak istediğini evirip çevirmeden, kıvırmadan kim bu soruları sorar demeye kalmadan Cüneyt Özdemir 5N1K programında sordu.

Anketlerde muhalefetin oy oranlarıyla onama ile ilgili ses kaydı, sağlık sektörü ile ilgili haberin sansürlenmesi ve haberi yapanların işten atılması, Alo Fatih skandalı gibi birçok soruyu sorgu odasında bir zanlıyı sıkıştırır gibi sordu. İzlerken birçok kişinin ahanda şapa oturdu şimdi Fatih dediğini duyar gibi oldum ekran başında.
Fatih Altaylı kendini savunmaya çalıştı 45 dakika boyunca. Sadece ben mi? Git sor diğer yayın yönetmenlerine hangimiz baskı altında değiliz ki derken ortada olan, olmaya çalışan tüm medyanın baskı ve sansürlerle karşı karşıya kaldığını kendinden örnek vererek hem itiraf etti hem de bir gerçeği su yüzüne çıkardı. Bu itiraf yıllarca unutulmayacak, belki de sert bir "-alo fatih" ile karşı karşıya kalacak hatta işinden olacak bir günah çıkarmaydı.

Şahsen ben yalan... hepsi yalan, uydurma diyerek zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışacağını düşünüyordum. Kısmen bunu yapmaya çalışsa da Cüneyt Özdemir'in kroşeleri buna engel oldu. En barizi hastane hastane dolaşan bir babanın evladını tedavi ettirememesini konu alan şu haber için baskı yapılması ve bu baskıların sonucunda haberi yapan çalışanların işten atılmasıyla yaşananları sormasıydı Özdemir'in. Fatih Altaylı işten çıkarılmış olabilir dedi. İşten atıldı mı atılmadı mı sorusu karşısında konudan haberi yokmuş gibi yapmaya çalışan Altaylı yalan söyleyemedi ve atıldı dedi. Bir haber yüzünden işten atılan çalışanların varken neden istifa etmedin sorusunda Fatih Altaylı'nın cevap verememesi görülmeye değerdi...

Daha sonra kim baskı altında değil ki biz nelerin mücadelesini veriyoruz çırpınışları kendisiyle çelişen bir Fatih Altaylı portresini sundu izleyenlere. Kendisi baskı altındayım, bir nevi zorlamayla yapılıyor bazı şeyler derken; şuradaki medyaya baskı olduğuna inanmıyorum sözleri tokat gibi internet arşivlerinde gün gibi hala duruyordu.

Sağlık politikalarını eleştiren bir haberi yapan üç çalışanın istifası için mücadele ettiğini ifade eden Altaylı haberin ertesinde sıçtı cafer bez getir misali haberi düzeltmeye çalışırcasına gönül almaya yönelik şu yazısını unutmuş olacak ki Rıza Zerrab, Ali Ağaoğlu haberlerini biz yaptık diyerek kendini kurtarmaya çalıştı.Yüzündeki ifade, köşeye sıkışmışlığın, ilkeli gazeteciliğin yere çakıldığı halet-i ruhiyesinde olsa da çabası suçluluktan mağdurluğa geçişin mücadelesiydi.

Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.