Akkıllı telefonlara bir göz atalım: En iyisi hangisi?

Akıllı telefon piyasasında kıyasıya rekabet devam ederken hangi telefon daha iyi sorusuna herkesin bir cevabı mutlaka vardır. Şu an rekabette samsung ve iphone çekişmesi var gibi gözükse de Sony, HTC ve LG boş durmuyor...

Ucuz ama özellikleri olan  akıllı telefon isteyenler general mobile discovery serisi ile ihtiyaçlarını giderse de piyasanın büyükleri 1.500-2.500 TL arasında bütçesi olan hedef kitle için amiral gemilerini birer birer sahneye sürüyor...

Apple firması sonbaharda iphone6 için gün sayarken rakipleri neler yapmış bir göz atalım: 

Samsung S5 ile yeni silahını arenaya sürerek savaşı kızıştırdı.

Son tasarımında genel hatlarda belirgin bir değişikliğe gitmeyen samsung firması, sadece arka bölümdü noktalı yüzeyi ile göze hoş gelen bir görüntü ile S5'i vitrinine koydu.

Sony xperia serisindeki su geçirmezlik özelliği, arka bölümdeki sensör yardımıyla kalp ritmi analizi (S Health uygulaması), parmak izi okuyucu ve beraberinde bu özellikle paypal üzerinden alışveriş yapma imkanı gibi özellikleriyle göz doldurdu.

Sony Xperia Z2 toz ve suya dayanıklı ürünlerini artık standart haline getirdi. Son akıllı oyuncağında ekstradan sunduğu özelliklerin başında 3200 mAh gücünde bataryasıyla rakiplerine meydan okudu. 128 GB'a kadar genişletilebilir hafızası, 20.7MP G lense arka kamerası ile kendini gösteriyor.HTC One (M8)ile vitrinlerdeki yerini alırken o da yüzde 90 metal alaşımlı kasasıyla şıklığı arayanlara hitap ediyor. Fitbit uygulamasıyla adımları sayabilme özelliği sporcuların işine yarayabilir. BoomSound hoparlör özelliğiyle gelişmiş bir müzik performansı sunuyor.Nokia eski günlerini mumla arayadursun; Lumia 1520 ile windows phone pazarını genişleteceğinden emin. 6 inç ekranı ile tablete yakın bir telefon deneyimi sunarak geniş ekran tutkunlarının ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Napdragon 800 işlemci rakip anrdoid telefonlara oranla daha stabil olan w.phone işetim sistemiyle biz birbirimiz için yaratılmışız diyor. Yani takılma yok, donma yok, hızlı internet ve jet hızıyla açılan uygulamalar beklentisine mükemmel yanıt vererek emsalleri arasında öne çıkıyor. 20 megapiksellik Pureview kamerası ve 3.400mAh kapasiteli pil ile şarj süresi + foto/video kalitesiyle ben daha ölmedim diyor nokia. Windows phone işletim sistemine çekinceli yaklaşan kullanıcıları ikna ederse piyasadaki yarışta tekrar ben de varım diyebilir finlandiyalı dev. Son olarak 27.05.2014 tarihinde tanıtımı yapılan LG G3 daha önce "G" serisinde yaptığı atağını

tekrarlayarak çıtayı biraz daha yukarıya yükseltti. LG firması led ekran teknolojisinde edindiği deneyimlerini cep telefonu arge'sine taşıyarak daha canlı, daha net görüntü sloganını aynen G3 modelinde de sürdürüyor. 

2560 x 1440 çözünürlüğe sahip ekranı ve 538PPI gibi çok yüksek bir piksel yoğunluğu (piyasa ortalaması 420 ppı) ile kalmayıp full HD kavramını yerle bir etmeyi başaran firma 4K görüntü kalitesini led TV'lerden telefonlara entegre ederek en büyük rakipleri samsung ve apple'a gözdağı verdi. Teknik özelliklere bakıldığında şu an piyasadaki en güçlü telefon Lg G3 olduğu kesin.

SONUÇ: Ekran genişliği açısından 5 inç ve üzeri, kamera kalitesi için 10 mp ve üzeri ram olarak 2 GB ve üzeri, işlemci hızında da 2,2 mhz ve üzeri çıtası artık son model akıllı telefonlarda standart hale  gelmiş durumda.

Kalitede ise hemen hemen birbirine yakın olan bu telefonlarda kullanıcısına verdiği karizma ve güvende iphone'nun yakaladığı "zengin işi" algısını yukarıdaki model ve markaların henüz yakaladığını söylemek ne yazık ki güç.. Önemli olan birkaç ayda bir telefon çıkarıp mini, maxi, duo, neo modelleri ile her kitleye hitap edip satış yakalamak mı, ürüne sahip olmanın ayrıcalığını yaşatmak mı?

Asıl soru bu?..


Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.