General Mobile Discovery 2 neden alınır, neden alnmaz...


Biri şahsi diğeri şirket hattı olan iki numarayı taşımak, iki telefonun şarjını takip etmek zor olduğundan çift sim kart özelliği olan telefon benim için elzem olmuştu.

Yaptığım piyasa araştırmasında elle tutulur iyi özelliklere sahip bir telefon baktığımda fiyat/performans karşılaştırmasında 600-1.000 TL aralığında general mobile discovery 2 kendi sınıfında alternatifsiz görünüyor.

"Çift sim kartlı, Sekiz çekirdekli işlemci çekirdeği, 5” (inç) ekran boyutu, 2 gb ram, 2000 Mhz işlemci hızı, 441 PPI pixel yoğunluğu, 16 GB dahili hafıza ve 13 mp arka, 5 mp ön kamerası ile göz dolduran general mobile discovery 2 android 4.4 kitkat" ile 800-900 TL aralığındaki fiyatıyla emsalleri arasında rakipsiz.

Ben bir cihaza niyetlendiğimde önce özellikleri tatmin ediyor mu diye bakarım. Sonra inceleme videolarındaki performansına, ardından forumlardaki kullanıcı görüşlerine ve en son cihazı çalışır vaziyette teşhir ürünü olarak sergileyen iş yerlerinde kontrol ettikten sonra karar verip alırım. Size de tavsiyem bu yöntemi kullanmanızdır.

Yukarıda cihazın teknik özelliklerine değindik zaten, kullanıcı görüşlerine gelirsek memnun olan da var olmayanda forumlarda. Özellikle forum donanım haber ve ekşisözlük'te cihaz hakkında en bariz eleştiri dokunmatik ekrandaki hassasiyet sorunu. Söylenenlere göre dokunmatik ekranda takılmalar ve kasmalar olmaktaymış. Garantiye gönderip yazılım atıldığı gibi konular uzayıp gidiyor. Elbette şunu da unutmamak lazım; tüketiciler memnuniyetlerini belirtmek için çok yazmaz, derdi olan canı yanan şikayetini sık dile getirir. Onun için sadece üç beş yoruma bakıp karar vermek de doğru değil diye düşünüyorum.

İnternet aleminde cihazın tüm detaylarına baktıktan sonra gerçekte nasıl elde nasıl duruyor diye bakmak için çalışır vaziyette teşhir ürünü sergileyen bir firmanın satış mağazasına uğradım. Discovery 2'yi elime aldığımda ilk göze çarpan iki detayı paylaşmak gerekirse bunlardan biri tasarımın hayet şık oluşu. İlk discovery plastik yapısı, ucuz çin malı görüntüsüyle biraz hafif kalıyordu. Her ne kadar arka kapak samsung S5'in neredeyse aynısı (kimilerine göre çakması) gibi görünse de nihayetinde tasarım "zengin işi" olmuş. İkincisi ise kamera çekimi ve çekim hızı gayet başarılı.


Bu kadar araştırmadan sonra cihaz konusunda kararım olumsuz ne yazık ki. Teknik özelliklerine rağmen iki nedenden dolayı discovery 2 benden geçer not alamadı .

Cihaza öyle bir nokta vuruşu yapmışlar ki adeta firma kendi ayağına sıkmış. Arkadaş; geri tuşu sol tarafa konur mu? Sağ elle tutan vatandaş mümkün değil baş parmağıyla geri tuşuna ulaşamaz. Ya sol elde tutup sağ elle işini göreceksin ya da bu yaştan sonra solak olacaksın... 

Diğer neden ise menünün karmaşık olup, kullanıcı dostu bir ara yüzden uzak kalması. Son olarak android 4.4 kitkat ile duyurulan telefonu elime aldığımda sistem özelliklerini kontrol ettim ve 4.2 versiyonunun yüklü olduğunu gördüm.

Bütün bu yazılanlardan sonra çift hatlı olup özellikleri iyi bir telefon almak istiyorsanız gene de fiyat performans oranına bakılarak rakipsiz olduğunu bir daha belirteyim.

Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.