Depo Bazaar'ın e-ticaret başarısını konuştuk.

Son yıllarda teknoji ve internetin hayatımıza girip yaygınlaşması ile ülkemizde, e-ticaret üzerinden yapılan alım satım işlemlerinde milyonlarca liralık bir hacim yakalandı. 

Bu noktada toptan yağ, bitkisel ürün ve kozmetikte sektörün başarılı temsilcilerinden yakından tanıdığım  depobazaar.com 'un satış yöneticisi Özgür Dağıstanlı ile sektörü ve nasıl bu noktaya nasıl geldiklerini konuştuk.


İnternet üzerinden toptan satış sistemi fikri nasıl ortaya çıktı ve başarıya nasıl ulaştınız?

toptan satış
-Yıllardır web tasarım ve internet dünyasında aktif olarak yer alan arkadaşlarımızla hızla gelişen elektronik ortamda yapılan ticaret olgusunun neresinde kalalımın cevabını konuştuk, tartıştık. Bu konuda aylarca araştırma yaptıktan sonra yağlı tohum ve baharatta çok önemli olan anadolu coğrafyasının bizlere sunduğu nimetlerden faydalanmayı uygun gördük.

Tedarikçilerimizle yaptığımız görüşmelerde konumumuzu sadece alım satımda tutmayıp, satış ortaklığı prensibini sözde bırakmayarak güvene dayalı bir tedarik ağı oluşturduk. Tabi bu kolay olmadı. Kendimizi ispat etmek, müşterilerimizin güvenini kazanmaktan önce tedarikçilerimizle kuşkuya yer bırakmayan güven ortamını tesis etmek birinci hedefimizdi. Aslında bu noktada bunu başardığında gerisi geliyor.

Şu an ticari portföyünüz ne durumda ?

depobazaar.com olarak aslen ihracat bizim birinci önceliğimiz. Şu an yaklaşık 16 ülkeyle ticari bağlantılarımız bulunmakta.Bu ülkelerdeki müşterilerimize başta zeytin yağı olmak üzere; çörek otu yağı, argan yağı, hindistan cevizi yağı, kantoron yağı gibi toplam 12 adet bitkisel doğal yağı toptan satış ve pazarlama hizmeti yapmaktayız. Yurt içinde özellikle butik oteller, restoranlar, aktarlar ve toptancılara ürün tedariği sağlasak da bu toplam pazarımızın %15'i kadarlık bölümünü oluşturmakta.

Yurt içinde perakende satış konusunda talep geliyor mu?

- Gelmez olur mu. Ne yazık ki perakende alım talepleri konusunda ister bireysel tüketici ister işletme sahibi olsun minimum 50 litre - kilo şartı koyuyoruz. Bu rakam bile bizim için küçük bir kalem olduğunu bilsek de ancak bu şekilde olan yağ taleplerine yanıt verebiliyoruz. 

Yurt içinde neyse de yurt dışındaki alıcılarla güven ortamını sağlamak biraz zor değil mi?

- İnanın hiç zor değil. Tedarik ağınızı sağlam temellere oturttuktan sonra bir de güvene dayalı dürüst ticareti hedef edindikten sonra yabancılarla iş yapmak, yerli ortaklardan daha kolay. 

Yağları nereden temin ediyorsunuz mesela: zeytin yağı, argan yağı?

-Zeytin yağı konusunda kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Nedeni ise; ticari nedenlerle tam adresi bizde kalsın, Türkiye'nin en kaliteli yağlarından biri olan manisa yöresinde çok özel bir yörenin yağını yerinden, başka hiçbir yörenin yağı karışmadan toptan satış ile alıcıya ulaştırıyoruz. Argan yağı ve hindistan cevizi yağı ise, bilindiği üzere o yağların ağacı ülkemizde yetişmiyor. Üretimi son derece zahmetli olan bu ürünleri doğru yerden en uygun fiyata bulup alıcıya ulaştırıyoruz. Üzüm çekirdeği, çörek otu, kayısı çekirdeği yağı gibi kalemlerde ülkemiz tam bir cennet.

Hedefleriniz neler?

Hedeflerimiz için çok çalışıyoruz. Bunun için şu an halen görüşmekte olduğumuz sabun, kuruyemiş gibi diğer kalemlerin toptan satışı için yakın bir zamanda anlaşmalar sağlanarak özellikle arap ülkeleri ve latin amerika için portföy genişletme çalışmalarımız var. 

Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.