BlackBerry Priv modeli ile belki de son kez...

Nokia gibi gelişen yeni teknolojik akımın kurbanı olan Blackberry, son çıkışı, belki de son umudu olan android işletim sistemli BlackBerry Priv piyasaya çıktı.

Kanada’lı şirketin kurtarıcı olarak göreve getirdiği, CEO John Chen, hisseleri dibe vuran ve sürekli zarar eden şirketin BlackBerry Z30 fiyaskosundan sonra kar etmeye başlaması için son umutlarının BlackBerry Priv (venice) olduğunu dolaylı olarak bu da tutmazsa 2016 yılında akıllı telefon sektöründen çekilecekleri yönündeki açıklaması oldu. 

Şirketi ve firmanın bir numaralı ismini bu açıklamaya götüren süreç 2007 yılından beri küresel piyasaya 800 bin adetlik sevkiyatla en düşük gönderimin yapılması ve 2015 itibariyle %32’leri bulan hisse kaybı belirgin bir etken olduğu kesin. Gelinen noktada şirketin küresel pazardaki akıllı telefon satışlarındaki payı artık %1’i bile bulmuyor.

BlackBerry Priv fiyatı ve özellikleri

28 Eylülde Fortune dergisinde Robert Hackett imzalı haberde BlackBerry CEO’su John Chen,  BlackBerry Priv’in ucuz bir telefon olmayacağını ve piyasadaki yüksek fiyat etiketine sahip olan modellerden biri olacağını belirtmişti. Firma 2007 – 2012 yılları arasında fırtınalar estirdiği sektörde sergilediği katı fiyat politikasını tamamen değiştirdiğini bu açıklamayla resmileştirmişti. Bunun üzerine 630 dolarlık ABD’deki fiyatıyla ülkemizde 2500 ila 3000 TL arasında olacağı bekleniyor.

BlackBerry Priv ile firma en büyük yeniliği Android Lollipop sürümüyle yapıyor. Kaydırılabilir ekran ile gerçek klavye müdavimlerini de düşünen şirket, en son teknolojiyi cihaza uyarlamış. 

Qualcomm 8992 with 64 bit Dual-core 1.8GHz işlemci, iki terabayta kadar arttırılabilir hafıza, 4K görüntü kalitesinde 18 megapiksel kamera, 4G uyumlu olmasının yanında açılabilir manuel klavye ve android'e uyarlanmış yüksek güvenlikli blackberry güvenlik uygulamalarını beraberinde getiriyor.

İşletim sistemi: Android 5.1 Lollipop
Veri aktarım hızı: LTE 300 Mbps
Ekran Boyutu: 5,5"
İşlemci: Qualcomm 8992 ile 64 bit Dual-core 1.8GHz
Ekran: Super AMOLED
Kalınlık: 7 mm.
Ağırlık: 192 gr.
Genişlik: 5.4 inç
Yükseklik: 148.9 mm
Pixel yoğunluğu: 540 PPI
Disk kapasitesi: 32 GB SD kart ile 2 TB’a kadar arttırılabilir hafıza.
Ram: 3 GB
Arka Kamera: 18 MP oto-fokus kamera  f2.2 lens
Ön Kamera: 2MP Fixed-Focus, f2.8
Video Kayıt: 4k  30 fps  Video Kayıt at 1080p HD 60 fps Video
Hafıza: 32 GB
Batarya: 3410 mAh battery
Bluetooth:  4.1 Low Energy (LE) ve EDR
Ekran çözünürlüğü: 2560 x 1440
Renk: Siyah
Fiyatı : Abd -630$ Tr: 2500-3000 TL

Video İncelemesiVideo incelemesi ve teknik özelliklerine bakılırsa rakipleri Lg G4 ve iphone 6 ile şansı nasıl olacak göreceğiz. Ama şu var ki son teknolojiyi uyarladıkları bu cihaza alternatif olarak ince, zarif bir görünüme sahip klavyesiz bir cihazı da seçenekler arasında sunsaydı yeniden bir şahlanışa tanık olmamız daha yüksek bir olasılıktı.

Yine de Samsung Galaxy S6 Edge'yi andıran ekran tasarımı birçok kullanıcı tarafından beğeniyle karşılandığını kabul etmek gerek
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.