Ödendiği halde geri alınamayan senetler

Çok sorulan bir konu olan ve kimi zaman iyi niyetle kimi zaman da bilinçsizce yapılan bir işlemin sonucu olan  karşılığı ödendiği halde geri alınamayan senetler için durum nedir, inceleyelim.

ödenmiş senet
İlk başta senet nasıl doldurulur, iyi öğrenilmeli borca girmeden neye imza atıldığını insanlar iyi bilmelidir. Senetin nasıl doldurulacağını şu makalemize bakabilirsiniz. İkinci olarak senet doldurulurken mümkünse senetin içinde yazan borç miktarı, ödeme tarihi ve borcu işaret eden bir sözleşme imzalanıp her iki tarafa birer nüshası verilmeli. Üçüncüsü senet ödendiği an makbuz, dekont veya alacaklı  tarafından ödemenin teslim alındığını gösteren imzalı bir belge alınmalı.

Senet teslim alınır alınmaz imha edilmeli veya imza kısımları yırtılıp senetten koparılmalı. Teminat için verildiyse teminattır ibaresi mutlaka yazılı olmalı. Teminat seneti ile alakalı şu makalemize bakabilirsiniz. Eft veya banka üzerinden yapılan ödemelerde şu tarihli şu borç için ödeme gibi borcu işaret eden not mutlaka eklenmeli.

Ödendiği halde teslim alınmayan senet üçüncü bir şahsa ciro edildiyse, borca imza atan senetin ödenmesinden sorumlu olacaktır. (Buna Dikkat!)

Son olarak boş kağıda, rakamı ve tarihi belli olmayan boş senete imza atılmamalı. Detaylı bilgi için boş senete imza

Teslim alınamayan senetler

Konu hakkında sıkça karşılaşılan durumlar:

 • - Ödediğim borcun senedini alamıyorum,
 • - Senet kaybolmuş, ben borcumu ödedim,
 • - Borcu ödedik alacaklı, protesto çektirmiş, icraya vermiş,
 • - Ev sahibi kapora senedini vermiyor,
 • - Parayı ödedim, senetleri alamadım,
 • - Tefeciden mecbur kalıp borç almak , borcu zamanında ödemek ama senetleri alamamak,
 • - Yurda verdiğim seneti geri vermiyorlar,
 • - Borcumu ödediğim halde seneti ciro etmiş,
 • - İşe başlarken imzaladığım seneti alamadım,
 • - Senetime karşılık borcumu ödedim ama seneti geri alamadım,
 • - Seneti ödediğim halde ciro edip icraya verdiler...
Yukarıda konu ile alakalı sıkça yaşanan olaylar çevremizde sıkça duyduğumuz ve insanların tabiri caizse ağrısız başını ağrıtan durumlardır. Böyle bir durumla karşılaşmamak veya karşılaşılırsa neler yapılabilir anlatmaya çalışalım:

Borcunu ödediniz, seneti alamıyorsunuz veya alacaklı icraya verdi bu aşamalarda ne yapılır?

Birinci olarak borca ilişkin ödemeyi kanıtlamanız gerekir. Makbuz, EFT, havale dökümü vs. Öderken yanımda şu vardı, şahitlik edecek diye düşünürseniz bu sizin için kesin delil teşkil etmez. Yazılı belge sunmanız gerekmektedir.

Ödenen borcun seneti kayıpsa ve elinizde makbuz varsa bu ileride karşılaşılabilecek riskler için yeterlidir, ek olarak karşı taraftan ibraname istenebilir. İbranamede dosya no yazılı kısmı olmalı ve "borcu kalmamıştır" "borcu yoktur" gibi atıfta bulunulmalıdır.

Başvurulacak merci: Tüketici mahkemesine tedbir talepli menfi tespit veya duruma göre sebepsiz zenginleşme davası açabilir. Buradaki bilgiler yaşanan ve yaşanabilecek olayların genel bir çerçevesini çizmekte olup, konu ile alakalı sorun yaşayanlar profesyonel destek için avukatla görüşmelidir.

12 yorum:

 1. Teşekkür ederim aydınlatıcı olmuş. Benzer sorun bizde de var. Ev sahibine depozito olarak senet verdik evden çıkmak istiyoruz seneti vermiyor. Kira kontratında yazıyor buna göre senetin hükmü kalır mı kira kontratından yola çıkarak borca itiraz edebilir miyiz?

  YanıtlaSil
 2. Merhaba 2012 yılında bir alış veriş yaptım elden 24 ay taksitle.Ödediğim her taksitin makbuzunu aldım lakin bu firma alış veriş yaptıktan 1 yıl sora 1 gecede kayboldu.Bir tahsilat yerinde bir bayana tahsilat yaptırdılar.Bu esnada borcum biti senedi istedim muasebe kayıtlarının burada olmadığını 1 hafta sora gel al denildi.Sonrada ortadan kayboldular.Elimde ödeme planı ve ilk makbuz var diğerlerini bulamıyorum.Senet im 3.kişilerin eline geçmiş avukatları aradı ne yapabilirim.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba, tahsilata dair makbuz, ödendi belgesi varsa borcun defi için size avantaj sağlar. Yoksa en kısa zamanda bir avukattan destek almanızı tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 4. 3 yıl önce senet karşılığı bir alış veriş yaptım.
  ödemeleri yaptım ve makbuzları mevcut. senedi alamadım.
  şimdi icraya verilmiş ne yapabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle makbuzunuz varsa hiç birşey yapamazlar. Sizin yapacağınız şey ise Tüketici mahkemesine tedbir talepli menfi tespit veya duruma göre sebepsiz zenginleşme davası açabilirsiniz.

   Sil
  2. teşekkür ederim. itiraz için belirli bir süre var mı

   Sil
 5. İcra takibi başlatılmış bir an önce bir avukattan destek almanızı öneririm.

  YanıtlaSil
 6. merhaba yırtılmış senet üzerinden bana dava açılabilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Senetin nasıl yırtıldığı önemli bir husus. İmza kısmı karşı tarafta yırtılmamış ve okunabilir ise diğer bölümler de zarar görmemişse kötü niyetli kişiler senetin ödenmediğini ileri sürerek dava açabilir. Tabi kazanırlar demiyoruz. Takipçisi olun.

   Sil
 7. Merhaba 2013 yılında senet ile alış veriş yaptım toplam 2,242 tl 850 tl nakit ödedim makbuzlarımı aldım ama makbuzlarımı kayboldu elimde sadece 1,400 tl kredi kartı ile ödediğim kredi kartı fişleri var 800 tl fazla para istemişti senetimi vermedi icra dairesine verilmiş şuan avukat arıyor ve 1,600 tl ödeme yapmamı yoksa haciz işlemini başlatacağını söylüyorlar ne yapmalıyım sizce

  YanıtlaSil
 8. Benim elimde babamın almayı unuttuğu tabi borcudu ödedikten sonra bir senet durumu mevcut. Babam yaşlılığın verdiği engelle seneti almayı unutuyor, senetin üzerinde tarih yokmuş galiba icra takibi başlatılıyor tarih olarak 2017 atılıyor sonradan senede ama senet imzalanması 2010 yılında. Elimde 2011 yılına ait bir borç makbuzu var tamamını bulamıyorum, zaten borcun tamamını değil onda biri olan 100 lirayı istiyorlar. Diyebilir miyim senet 2010 yılında imzalanmasına rağmen 2017 gibi tarih atılmıştır. Senetin makbuzu nasıl senetten önceki bir tarihte olabilir diye?

  YanıtlaSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.