İki Yaş Sendromu Nedir?

İki Yaş Sendromu Nedir?

İki yaş ile dört yaş arasında ,görülen hormonların değişmesi ile ortaya çıkan kişisel huy edinme,benlik duygusuna varma,kendini kanıtlama çabası içerisine girme gibi davranışların ortaya çıkamasıyla oluşan bir degişim süreci olup, çocukluğa geçiş süreci diye de adlandırılabilir.

2 Yaş Sendromunda Çocuklarda Görülebilecek Davranışlar:

Benlik duygusuna girip istediklerini yaptırmaya çalışırlar, oldukça yüksek baskın sesle bağırırlar, başlarını yere vururlar,etraftaki eşyaları yere savurup kırabilirler, küsüp bir kenara çekilebilirler, ellerini yumruk yapıp vucutlarını sıkarak istenilenleri red edebilirler.

Israrla istediklerini cevreye baskı kurarak yaptırmaları, bunun sonucunda alacakları karşılıklarda başarısız duruma düşecekleri zaman hayal kırıklığına uğrayacakları zaman dediğimiz gibi olsuz kazanimlar ortaya çikacaği icin ebeveynleri burda önemli görevler beklemektedir.

İki Yaş Sendromu için anne ve babalar ne yapmalıdır?

Çocukların bu değişim dönemi oldukça önemli ve hassastır. Sadece çocuklar için değil ebeveynler içinde zor ve yıpratıcıdır. 

Ebeveynler, bu dönemde oldukça sabırlı, sakin, dikatli, olmalıdır. Hazımsızlıkların getirdiği olumsuz davranışların,kontrolünü sağlamaları gerekir. Aksi taktirde çocukların bu zorlu dönemden olumsuz yönde etkilenebilir ve kalıcı hasarlara neden olabilir.

Ebeveynler'in çocuklar üzerine gidip baskı kurmamalıdır.Bu dönemi bir hastalık gibi görmemelidir, her geçiş süreci gibi buda zorlu bir donem olacaktır. 

Her istek için engelleyici tavırlar konulmamalıdır.sakin yaklaşılmalı ve dikkatleri başka yönlere çekilebilir. 

Çocukları anladıkları,eğlenceli bir dil ile konuşturmalı, (oyun dili ile) eğlenceli gelecektir. 

2 Yaş Sendromu nasıl atlatılır?

Diyalog kurarken gözgöze gelerek tane tane kelimeler kullanarak konuşulmalıdır.  Bu onlara; guven, sevgi hissi verecektir. Kollarınızın arasına alıp sarmak rahatlatıcı olabilir.

Kendilerinin kendilerine has seçimleri olmalı, bir seyleri başarma hissini yaşamaları sağlanmalıdır, bu onlara mutluluk verecektir. Çocuklara bu şekilde yaklaşmak, kaliteli zaman geçirmek, uzaktan değilde yakından ilgilenmek mantıklı ve verimli sonuçlar kazandıracaktır.

Bu dönemi en sağlıklı biçimde atlatabilmek için, çocuklarımız ile çocuk olalım...

Yazan: Fatma Kuslu
Google+ paylaş

Benzer Konular :

    Yorum yapın
    Facebook yorumları

0 YORUM YAPILDI. Görüşünüzü belirtin ! :

Yorum Gönder

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.