İzinsiz define arama ve kazı yapmanın kanunda cezası nedir?

cezası

Türkiye’de define peşinde koşan yaklaşık 5 milyon meraklı olduğu halde izinsiz kaçak kazı yapmak ve define arama hususunda özellikle amatör defineciler için devletin pek fazla taviz verdiği söylenemez.

Dedektörle aramak, define bulmak veya kazmak, kazı yapmak suç mu varsa cezası nedir şeklinde muallak gibi görünen konu aslında ilgili kanun maddesinde açıkça belirtilmiştir. 

Bununla ilgili define aramak, bulmak, satmak  ile ilgili hukuki durum kültür ve tabiat varlıklarını koruma kanunu ile açıklanmıştır. 

Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ilgili kanun maddesi;

İzinsiz araştırma, kazı ve sondaj yapanlar: 
Madde 74 –(Değişik: 23/1/2008-5728/416 md.)

Kültür varlıkları bulmak amacıyla, izinsiz olarak kazı veya sondaj yapan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. Ancak, kazı veya sondajın yapıldığı yerin, sit alanı veya bu Kanuna göre korunması gerekli başka bir yer olmaması halinde, verilecek cezanın üçte biri indirilir. 

İzinsiz olarak define araştıranlar, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ancak, bu fiillerin yurt dışına kültür varlıklarını kaçırma amacıyla veya  kültür varlıklarının korunmasında görevli kişiler tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza iki katına kadar artırılır. 

Kişinin bu maddede tanımlanan suçları işlemek suretiyle bulduğu kültür varlığını soruşturma başlamadan önce mahallî mülkî amire teslim etmesi hâlinde, mahkeme verilecek cezada üçte ikisine kadar indirim yapabilir.

İzinsiz olarak define araştıran kişinin, hakkında kovuşturma başlayıncaya kadar, kendisini bu fiili işlemeye gerekli cihazları temin etmek suretiyle sevk eden kişilerin kimliklerini açıklaması ve yakalanmasını sağlaması hâlinde, mahkeme verilecek cezada indirim yapabileceği gibi, ceza verilmesine yer olmadığına da karar verebilir.

Elkoyma ve müzeye teslim (1)

Madde 75 – (Değişik: 23/1/2008-5728/417 md.)
Bu Kanun kapsamında kalan suçlar nedeniyle elkonulan taşınır kültür ve tabiat varlıkları müzeye teslim edilir.

Burada ilginç olan konu; Piyasada peynir ekmek gibi define dedektörü satılırken, Defineyi bulmak kazmak veya aramak suç iken, bulduğunu müzeye teslim etmek ve bulduğunun değeri nispetinde belli oranlarla ödüllendirilmek ayrı bir paradoksa neden olmakta.

Aslında kanun kısacası diyor ki; benden habersiz ve izinsiz kazı yapamazsın, bir şekilde yaptın ve buldun haber edip bulduğunu bana teslim edeceksin...

8 yorum:

 1. defineci 04525 Ocak 2017 15:47

  Türkiye’de yaklaşık 2 milyon aktif, bi 3 milyon da fırsatını bulsa kazı yapacak defineci var. Bunu kul da biliyor Allah da devlet de. Nedir bu inat siz alanı dışındaki bölgelere izin vermeli devlet. Çıkan malı devlet alsın karşılığını hakkıyla versin hem vatandaş hem de devlet kazansın.

  Mevcut yasalar değişmedikçe ne kaçakçılık biter ne de tarihin ülke dışına çıkması.

  YanıtlaSil
 2. bizler bu ülkenin insanı olarak ceza alıyoruz biz avrupaya gidip bunu yapmıyoruz avrupanın butun ajanları bu toprakların butun degerlerini alıp kacırıyorlar devletimiz onlara ceza veriyormu acaba birde devletimiz bu isi yapan halkımıza destek olsun halkımız bildigi yerleri gostersin odülünü alsın insalları yanlış yola sevk ediyorsunuz ve acımadan ceza veriyorsunuz bu insanları sizler bu yaptıkları hataya sevk ediyorsunuz bu insanlar sizin halkınız biraz merhametli olunuz canım devletim

  YanıtlaSil
 3. Bizler bu memleketin gerçek sahibi vatan millet toprak ve memleketimizin bağımsızlığı için geçmişte olduğu gibi atalarımızın dedelerimizin şanlı geçmişimizle gurur duyduğumuz Türkiye Cumhuriyeti için yabancı güçlere ve keferelere kanımımızın son damlasına kadar mücadele edeceğimizi sahsım ve milletimizinde aynıdüşüncede olduğnu biliyorum sonuna kadar mücadeleye devam onun için bu toraklarımız nasıl şehit kanlarıyla ölümüne savunuldu ve bu topralarda aramanın yapılmasını milletçe bizlerin yapmasını istiyorum.saygı ve sevgilerimle

  YanıtlaSil
 4. yusuf turnacı5 Kasım 2017 09:16

  bencede serbest olmalı hem insanımız hem devletimiz kazansın

  YanıtlaSil
 5. define arama cihazlarının satışı icin devlet ithaline müsade ettirerek dış ülkelere türk lirası vererek para değerimizi düşürüyor piyasadaki cihazları satanlarda dört köşe oluyor... bizlerde aldığımız cihazları enayi gibi yakalanmayacağız diye kacmak icin delik arıyoruz ....bu böyle gitmez gitmemeli kesinlikle define kanunu degişmeli değiştirilmeli hemde acilen inşallah tayyip erdoğan duyarda kanunu degiştiddirir selamlar

  YanıtlaSil
 6. Burası Türkiye kanunlar her zamab zenginin yanındadır

  YanıtlaSil
 7. Vergini verip,Dedektör alabilsin ama arama yapamazsin. Hadi diyelim yaptın,bulduğunu da bana getireceksin. hahahaha

  YanıtlaSil
 8. Define aramak suç mudur cezası nedir yakalanırsa kaç sene yatar
  hala bunlarla uğraşıyoruz... yazık...

  YanıtlaSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.