2009 yılının en iyi komedi filmleri.

2009 Yılı oscar ödüllerinin dağıtılmasıyla film yılı olarak kapandı. Geçen bir yılın ardından en iyiler, en kötüler de şüphesiz kendilerini belli etti. Hala izlemeyenler varsa geçtiğimiz yılın en iyilerinin listesini yaparak film tutkunlarına yol gösterecek kalbur üstü filmlerden bir çalışma hazırladım. 

Buradaki filmlerle  komediden hoşlananların arşivlerindeki eksikleri tamamlamları adına faydalı olacağını umuyorum. Çünkü komedi tarzı, yapımcılar için de zor bir tür. İzleyiciyi güldürmek, sıkı bir oyunculuk ve güçlü bir senaryo gerektiren bir olay. Sözü fazla uzatmadan listeye göz atalım.


1- Up (Yukarı Bak)  
Puan: 8,1
Ülke: A.B.D
Konusu: Carl Fredricksen 78 yaşına gelmiş ve hayattan pek de fazla beklentisi kalmamıştır. Tek dileği balonla seyahat edip uzak diyarları görmek olan Carl, bir gün evinin üzerine yüzlerce balon takarak yolculuk projesini başlatır. Fakat unuttuğu birşey vardır.Yanındaki yol  arkadaşı yaramaz Russell'dan başkası değildir.

2- Fantastic Mr. Fox
Puan: 7,7
Ülke: A.B.D 
Konusu: Filmde kahramanımız Mr.Fox seçtiği her 3 zengin çiftçinin tavukları ile karnını doyurarak keyfini sürmektedir. Buna  dayanamayan çiftçilerle kurnaz tilkimizin fantastik mücadelesi.

3- 3 Idiots
Puan:7,4
Ülke: Hindistan
Konusu: Hint filmlerinden hoşlanmayanların tabularını yıkacak bir güldürü. Üniversiteye başlayan üç gencin okulda yaşadıkları ve çarpık eğitim sistemine karşı aldıkları tavrı espirili sahnelerle gösteren, harika bir film.

4-The Hangover (Felekten Bir Gece)
Puan: 7,8
Ülke: A.B.D/Almanya
Konusu: Arkadaşınızın düğününe ramak kala bekarlığa veda partisi için felekten bir gece çalıyorsunuz. Sarhoş geçen bir gecenin ardından uyandığınızda odada bir kaplan, tavuklar ve dolapta ağlayan altı aylık bir bebekle uyanıyor üstüne üstlük damat kayıp!... Sıkı bir komediye hazır olun.

 5- In the Loop
Puan: 7,2
Ülke: İngiltere
Konusu: İngiliz ve amerikan derin devletlerinin ortadoğuda yok yere bahaneler uydurarak savaş çıkartmak için harcadıkları çabayı espirili diyaloglarla anlatan sürükleyici ve bir o kadar güldürü dolu bir savaş karşıtı film.

6- Black Dynamite (Siyah Dinamit)
Puan: 7,1
Ülke: A.B.D
Konusu: 70'li yıllarda ekranları kasıp kavuran aksiyon filmi Black Dynamit filminden hareketle o zamanın filmleriyle dalga geçen bir komedi. Bu filmi çok fazla beklentiye girmeden izleyenlerin gülmekten kırılacağı kesin.

7- City Island
Puan: 7,3
Ülke: A.B.D
Konusu: Rizzo ailesi tabuları olan içe kapanık ve bir o kadar da kabuklarını kırmak isteyen, muhafazakar bir ailedir. Ta ki kapılarına davetsiz bir misafir gelene kadar.

8- Cloudy with a Chance of Meatballs (Köfte Yağmuru)
Puan:7,6
Ülke: A.B.D
Konusu: Yetenekli bir mucit olan Flint Lockwood, bir gün yemek makinesi icat etmeye karar verir. Makinesini tamamladığını düşündüğünde tüm kasaba halkını meydana toplar. Sonrasında büyük bir patlamayla icadı havaya uçar, hayal kırıklığının verdiği üzüntüyle yüzleşirken birden olanlar olur ve gökten pizza, hamburger, köfte yağmaya başlar. Artık hava durumu gökten yağan yemekler üzerine sunulur hale gelir. Kısa süreli heyecan ve mutluluk yerini yemek deryasına boğulmuş kasabanın durumdan nasıl kurtulacağına kaygısına dönüşür. Elbette kahramanımız devrededir.

9- Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Buz Devri 3)
Puan: 7,1
Ülke: A.B.D
Konusu: Buz devri serisinin devam filminde artık erime başlamış ve hayvanlar göç etmektedir. Kahramanlarımız uygun yaşam alanı bulmaya çalışırken meşe palamutu sevdalısı Scrat sevdiği yiyeceğinin peşinde, hayatının aşkıyla diğer sevgilisi palamutu arasında seçim yapmak zorunda kalmaktadır. Billy ve Elly minik yavrularının doğum sevinciyle Sid'i unutmuş, Sid ise yanlızlık duygusuyla 3 yumurtayı sahiplenerek yeni bir maceranın kapısını aralamaktadır.

10- OSS 117: Rio ne répond plus (2009)
Puan: 7,0
Ülke : Fransa
Konusu: Fransız OSS 117, 1960'lı yıllarının casus filmleri olarak ün yapan serinin günümüz uyarlaması. Aksiyon ve komedi iç içe.

11- 17 again
Puan: 7,3
Ülke: A.B.D
Konusu: 1989 yılında lisenin en karizmatik ve en havalı öğrencisi olan Mike O’Donnell, okulun basketbol takımının da önemli oyuncusudur. Maç günü sevgilisi ile takımı, daha doğrusu karizması arasında bir seçim yapmak zorunda kalmış ve aşkının peşinden gitmiştir. Aradan geçen yıllarda eski havası kalmayan eviyle ilgilenen bir aile babası olan Mike iş hayatında pek fazla dikiş tutturamamış, hayatından bunalmıştır. Mucizevi bir olayla tekrar 17 yaşına dönen kahramanımız, yaşı 17 olsa da tavırlarıyla çağına ayak uydurmakta zorlanan, eşi ve çocuklarıyla bir şekilde iletişime geçme çabasını konu alan gençlik komedisi.

12- Soul Kitchen (Aşka Ruhunu Kat)
Puan: 7,4
Ülke: Almanya
Konusu:Zinos, son derece kötü yemekleri ve servisleri olan restoran işleten bir aşçıdır. Bu yüzden hem işte hem de eşiyle başı derde girmiş, ta ki usta bir şefi işe alarak restoranı popüler bir mekan hale getirene kadar. Fatih Akın, bu kez başarılı bir komedi yönetmeni olarak karşımıza çıkıyor.

9 yorum:

 1. Fatih Akın gene ustalığını sergilemiş. 12. sıradaki filmi herkese tav siye ederim.

  Cenk Aslanoğlu.

  YanıtlayınSil
 2. tesekkürler bi bakalim..

  YanıtlayınSil
 3. Soul Kitchen beklediğim gibi çıkmadı. Fatih Akın ne yapmaya çalışmış anlamadım

  Hülya

  YanıtlayınSil
 4. Saliha Öztürk25 Kasım 2010 18:44

  Tavsiye ettiğiniz filmlerden "OSS 117 Rio Ne Repond Plus" haricinde hepsini izledim harika filmerdi. O filmi de bulup mutlaka izleyeceğim. Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 5. Arkadaşlar 3 Idiots filmini izleyen var mı bulamadım ben merak ediyorum :S

  YanıtlayınSil
 6. 2011 yılı için tavsiyeniz olacak mı?

  YanıtlayınSil
 7. Komedi derseniz Yes Man ( bay evet) tek geçerim :)

  YanıtlayınSil
 8. yes man ve babamın penguenleri harika filmler

  YanıtlayınSil
 9. 3 idiots tek geçerim ayrıca 4. sırada the hangover yer almış ama hiç beğenmedim onu

  YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.