C, D Diskleri açılmıyor mu? Çözüm

Genelde bilgisayara girmiş olan bazı trojen, virüs ve malware türünde zararlı yazılımlar kendilerini  sistemin içine entegre edebilmek adına çalışma ve yayılma prensibi olarak aktif edilmek isterler. C, D, E, gibi diskler dışında usb flash belleklerin açılış uzantısı olan K, L, M gibi disk bölümlerinde de aynı şekilde otorun.inf dosyasını ele geçirip her çift tıklamada kendilerini başka dosyalara bulaştırırlar.


Siz müdahale etmediğiniz sürece bu gibi zararlı yazılımlar arkaplanda gizlice çalışıp kendisinden beklenen kötü amaçlı işleri yapmak için işe koyulur. Bu gibi zararlı yazılımlar genelde harici diskler yani usb flash bellekler vasıtasıyla bilgisayarınıza bulaşırlar.

Bu gibi yollarla bulaşan virüslerden bazıları:

W32/Sality, W32/Virutas, W32/Conficker worm, Autorun.gen, ravmonlog.exe, Win32/Small.F, Virus.Win32.Gpcode.ai, Win32/Delf.AAM, bittorrent.exe,  win32 copy.exe,  sxs.exe, Win.32.Kavos, malware


Aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere disklerin açılmasını sağlayan yazılım autorun.inf dosyasıdır.


Zararlı yazılımları temizleme aracı yani antivürüs programları bu virüslerin autorun.inf dosyasına bulaştığını farkederlerse yaptıkları iş; dosyayı tamamıyla silmek veya virüsü içinden temizleyeceğim derken sistem dosyasını kullanlamaz hale getirebiliyorlar. Bu noktada bu gibi bir durum yaşandığında C, D, E veya Usb flash belleğinize tıkladığınızda aşağıdaki bilgi ekranıyla karşılaşıyorsunuz.

Bu ekran bilgisayarınızda çıkıyorsa bahsi geçen sistem dosyası ya silinmiş ya da zarar görmüştür. Çözüme geçmeden önce bilgisayarınızın program dilinden az da olsa anlamanız şart. Nasıl ki ehliyet sahibi olmak için karbiratör, motor, şanzıman, lastikten anlamanız önemli ise bazı ufak püf noktaları bilmek de bilgisayarlar için önemlidir. 

Yukarıdaki problem yaşandığında eyvah demeden, kurtulma yolu aramadan, diyelim ki C, D, veya usb flash belleğinizden birşeyler alacak veya birşeylere bakacaksınız, belki de bir veriyi oraya kopyalayacaksınız ve başka alternatiflere zamanınız yok.  

Diskin içine girebilmek için sadece diskin adını ve yanına (:) iki nokta üst üste koyup enter demeniz yeterli! Problemi sonra da halledersiniz. .Zaten size vereceğim çözüm dosyasını bir kenarda saklarsanız zaman içinde böyle bir problemle karşılaştığında hemen sorunu halledeceksiniz

  Artık çözüme geçebiliriz...
Aşağıdaki dosyayı bilgisayarınıza indirip iki kez tıklayın problem çözülecektir.

tıkla

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.