2009 yılının en iyi korku - gerilim filmleri

Gerilimi ekrana aktarmak ne kadar zor ise, izleyiciyi korkutup koltuğuna çivilemek bir o kadar zordur sinemada. Bu yönde yapılmış bir çalışma ya başarıda zirveye ya da alay konusu, tiye alınan bir çalışmaya neden olabilir.

Zaten özellikle korku filmleri ya çok beğenilip zirveye oturur, ya da berbat filmler kategorilerinin başını çeker. 2009 yılı korku ve gerilim tarzını sevenler açısından vasat bir yıl oldu. Yanlızca kalbur üztünde kalabilen 10 filmi listeleyerek,  izlemeyenler için  ve korku gerilim tutkunlarına arşivlerini zenginleştirmesi bakımından faydalı olabilir.


1- Orphan (Evdeki Düşman)
Puan: 7,9
Ülke: A.B.D, Kanada, Almanya, Fransa
Konusu: Kate ve John iki çocuk sahibi mutlu bir ailedir. Bir gün Kate, hamile kaldığı çocuğunun ölümü üzerine psikolojik sarsıntı geçirir. Bu travmayı üzerlerinden atmak için bir çocuğu yetimhaneden evlatlık almaya akarar verirler. İlk başta diğerlerinden farkı anlaşılan Easter adındaki kızı evlatlık edinirlder. Başlangıçta çok sevimli olan Easter zamanla gerçek yüzünü Kate'den başlayarak göstermeye başlar. Son yıllarda çekilmiş en iyi gerilim filmi.

2- Drag Me to Hell (Kara Büyü)
Puan: 7,4
Ülke: A.B.D
Konusu: Bir bankada kredi memuru olarak görev yapan Christine Brown iş ve aşk hayatında son derece mutlu bir bayandır. Yanlız tek isteği, yoğun çalışmasının meyvesi olarak terfi almaktır. Bunun için de mşterilerin istek ve beklentilerinden ziyade banka politikaları ve menfaatlerini gözetmek zorundadır. İcra tehlikesiyle karşı karşıya olan yaşlı br müşterisinin ev kredisinin vadesini uzatma teklifini müdürünün gözüne girebilmek için red eder. Fakat unuttuğu bir şey vardır. Müşterisi bir büyücüdür ve intikamı acı olacaktır...

3- Pandorum (2009)
Puan: 6,9
Ülke: A.B.D, Almanya
Konusu: İki uzay aracı görevlisi uyandıklarında bulundukları gemide yanlız kaldıklarını görür. Geminin nereye gittiği ve yanlız olduklarının yanıtını ararlarken aslında yanlız olmadıklarını ne olduğunu bilmedikleri gizemli yaratıkların da gemide onlara eşlik ettiğini anlarlar. aratıklarla yüz yüze geldiklerinde ölümcül sırların da kapısı aralanmakta hayatta kalma savaşı da bu noktada başlıyor.

4- The Last House on the Left (Soldaki Son Ev)
Puan: 6,8
Ülke: A.B.D
Konusu: 1972 Yılında çekilmiş ve bir çok .ülkede hala yasaklı olan film, yeniden uyarlandı. İlkinin aksine sadistçe işkence sahneleri biraz daha ucu köreltilmiş olarak sunuldu izleyiciye. Filmde, Collingwood ailesi ve kızları Mari'nin bir çetenin kucağına düşmesi sonucu hayatta kalma savaşında yaşadıkları olaylar yüzünden av konumundan nasıl avcı durumuna gelmeleri, maruz kalınan vahşetle insanların canileşebilmesi izleyiciye gerilimin doruğuna sokarak yaşatıyor.

5- Saw VI (Testere 6)
Puan: 7,2
Ülke: A.B.D
Konusu: Dedektif Hoffman, Jigsaw'ın ölümcül mirasını, devralmış, sadistçe ve bir o kadar akıllıca kurguladığı oyunlarını devam ettirmektedir. Serinin hayranlık uyandıracak diğer filmlerinin yanında kurgu yönünden biraz daha zayıf kalsa da gene de testere sevenleri doyuracak nirtelikteydi. Bu arada Testere filminin 7.si geliyor.  Hem de 3 Boyutlu olacak. Film hakkında detaylı bilgi ve fragmanı izlemek için tıkla

6- Hush (Kapan)
Puan: 6,6
Ülke: A.B.D
Konusu: Zakes Abbot ve kız arkadaşı  Beth otobanda yolculuk yaparken yorgun düşen Beth uyuyakalmıştır. Dönecekleri yol dönmesi gereken kavşaktan yorgunluk gece karanlığının da etkisiyle dönmemiş ve yoluna devam etmektedir. Bir anlık dikkatsizlikle kazadan kıl payı kurtulur. Sevinci kısa sürecek olan çiftin peşinde artık ölüme susamış bir katille kovalamaca başlamıştır. Heyecan ve gerilim üst düzeyde bir film.

7- The Descent: Part 2 (Cehenneme Bir Adım 2)
Puan: 7,3
Ülke: İngiltere
Konusu: Bir önceki filmde arkadaşlarını alen mağaraya sırları çözmek için uzmanlar eşliğinde  geri dönen Sarah, ölümle burun buruna bir maceraya silbaştan yeniden başlıyor.

 
8- [Rec] 2
Puan: 6,4
Ülke: İspanya
Konusu: Böyle bir listede zombi filmlerinin tutkunlarını es geçmek olmazdı herhalde. Bir salgın hastalık sonucu bir apartman dolusu zombiye polisler ve özel küvvetler (swat) operasyon hazırlığında. Macera başlıyor, kim kimi ele geçirirse...

9- The Butterfly Effect 3: Revelations (Kelebek Etkisi 3)
Puan: 7,0
Ülke: A.B.D
Konusu: Pontiac Katili tarafından öldürülen sevgilisini kurtaramayan önsezileriyle yakın zamanda işlenecek cinayetleri gören Sam,  hala yakalanamamış olan seri katilin izini bir kez daha sürmektedir. Geçmişte acı tecrübelerle katille tanışan Sam, bu kez ölümle kendisi yüz yüze gelecek ve mücadele baştan başlayacaktır.

10- Dabbe 2
Puan: 5,9
Ülke: Türkiye
Konusu: Kur'an-ı Kerim'deki Duhan süresinden yola çıkılarak kıyametin artık kapıda olduğunu dabbe, elektromanyetik sistemler vasıtasıyla cinler ve diğer ortakları son alametin gerçekleşmesi için gün saymaktadır. Duruma vakıf birkaç kişi gökleri kaplayan siyah bulutların emrini beklemekte, sır varlıklar özellikle İstanbul üzerinde cirit atmaktadır. Dünya yok olacak, yok oluş peşinden birçoklarını felakete sürükleyecektir. Efektleriyle yeşilçamın korku filmlerini trajikomik, alay konusu seviyesinden yukarılara çıkarma yönünde Hasan Karacadağ'ın çabalarının hakkını vermek lazım. Türk yapımı korku filminden bahsetmişken ilk Türk yapımı zombi filmimiz de sessiz sedasız izleyenlerle buluştu. Film hakkında detaylı bilgi için Tıkla


11- The Fourth Kind
Puan: 7,4
Ülke: A.B.D
Konusu: Psikayatrist Dr. Abigail Tyler Alaska'nın Nome bölgesinde onlarca hastasında benzer travmaların yaşandığını görünce olayın vehameti üzerine ciddi bir araştırma yapar. Hepsi gece aniden uykularından uyanmakta, rüyalarında garip nesnelerin onları korkuttuğunu söylemekte fakat ne nesnenin ne de korkunun tam bir tarifini yapamamaktadırlar. Doktor hipnoz ettiği hastalarının seanslarını kamerayla kaydetmektedir. Hipnoz süresince hastaları garip kelimeleri sarfetmeye başlayınca kendisini de esrarengiz olayların içinde bulur Dr. Abigail Tyler. Konuşulan kelimelerin sümer dili olduğunu öğrendiğinde intihar eden hastaları ve kaybolan kendi kızıda olaylara eklenince olay işin içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. 2000 yılında bir doktorun çektiği gerçek görüntülerin de ekrana getirilmesiyle olayın gerçekliği teması da izleyeni koltuğuna çivileyen gerilimin yaşanmasına neden olmakta. Mutlaka izleyin.

8 yorum:

 1. Orphan'ı tek geçerim uzun zamandır bu kadar gerildiğimi hatırlamıyorum...

  YanıtlayınSil
 2. soldaki son ev süperrr

  YanıtlayınSil
 3. the fourth kind filmi bendi fazlasıyla gerdi valla. Gerçi konusu gerçek bir olay dedilerdi ama asparagas çıktı

  YanıtlayınSil
 4. Süleyman Tümden2 Ağustos 2010 13:56

  @Seyhan Usluer

  gerçek bir hikaye diye yutturdular ama fazlasıyla gerilim dolu bir film

  YanıtlayınSil
 5. kara büyü derim hepsine 5 çeker iyi seyirler

  YanıtlayınSil
 6. saçmalanmış bence yukarıdaki filmlerin çoğunun korku ve gerilim türüyle alakası bile yok

  YanıtlayınSil
 7. 4.Tür son derece gerilim dolu..

  YanıtlayınSil
 8. 2010'un da listesini hazırlarsanız memnun olurum seçimleriniz gayet güzel..

  YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.