Zombiler Türk'lere Karşı...

Zombiler bir grup Türk'e çatsa ne olur? Türkler zombilere karşı nasıl davranır? Türk işi zombi filmi çekilse nasıl olur?...

Şeytan (The Exorcist) filmi türk sinema tarihinin yüz karası olması hala hafızalarda iken birilerinin çıkıp zombi filmi çekmesi yeşilçam geleneğinde büyük bir risk olması kuvvetle muhtemeldi. Fakat bu sefer bir filmde hem korkutmayı hem de izleyenleri kahkahaya boğmayı becermiş türünün ilk örneği çekildi ve geçtiğimiz aylarda gösterime girdi.  Talip Ertürk ve Murat Emir Eren yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği "Ada: Zombilerin Düğünü"  ile bir ilke imza atıp bu zor işin üstesinden gelmesini bildiler.

Hani uzaylı gördüğünü idda eden köylülere  ne yaptınız, ne tepki verdiniz dediklerinde -napalım beyim taşladık diyen köylüler misali, garip olaylar karşısında Türk insanının tepkileri kendi çapında hep özel kalmıştr. İşte buradan yola çıkan ekip 

"biz üsküdar çocuğuyuz oğlum", "abi bunlar kesin kaçak rakıdan böyle oldu", "belediyenin seçim zamanı dağıttıgı kömürden çıkan duman yüzünden bu hale geldiler"  gibi espirilerin havada uçuştuğu film ile Türk Sineması için yeni bir milatın da ilk adımı atıldı. Müezzinin zombilerle diyaloğu, Ömer'in zombilerce ısırıldıktan sonra yarasına pansuman için"abi selpak yok mu ya" tepkisi de izleyeni gülümseten sahnelerden Zombi filmlerinin tutkunları pek de azımsanmayacak bir düzeyde. Bir virüsle, devletin yaptığı bir deneyle ya da kozmik bir olayla insan vasfını yitirmiş canlıların ucube şekliyle kalan sağları yemek, yok etmek için aksak adımlarla onları kovalaması hem güldüren hem de korkutan bir film türü. 

Büyük bir bütçeyle çekilmemesinden olsa gerek çok ses getirmeyen fakat izleyenlerin büyük bölümünü memnun eden filmi fazla beklentiye girmeden izlemeniz gerek bir yapıt.

Filmin Künyesi:

Filmin Adı: Ada: Zombilerin Düğünü (2009)
Türü: Gerilim-Korku-Komedi
Gösterim Tarihi: 29 Ocak 2010 (Türkiye) 
Yönetmen:  Talip Ertürk,  Murat Emir Eren
Oyuncular:  Cansel Elçin, Taner Birsel, Rüya Önal, Biğkem Karavus,  Sırrı Süreyya Önder
Konusu: Eski arkadaş olan 5 kişilik bir grup, arkadaşlarının düğününe katılmak için Büyükada'nın yolunu tutarlar. Filmde Erhan düğün anını ölümsüzleştirmek için kamerasıyla aralıksız çekim yapmaktadır. Bu sırada ortaya çıkan zombiler düğünü basmış ve ortalık can pazarına dönmüştür. Tabi Erhan'ın kamerası kayıttadır. Olayları bu kameradan izleyici de takip etmektedir. [REC] filmi ile format olarak paralel yanları olsa da dediğimiz gibi türünde bir ilk olma özelliğiyle yeşilçamın film anlayışına yeni bir tat getirdi.

 


Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.