Mikâil Cebrail'e karşı ; Legion (2010)

Gabriel (2007) filminin senaryosuyla yer yer paralel öğeler işleyen Kıyamet Melekleri, vizyona iddalı olarak girdi. 2010 yılının hiç olmazsa merak uyandıran, medyada öne çıkan fimlerinden biri oldu.

Hani bir film vardı; "Tanrılar Çıldırmış Olmalı" bu kez tanrı makamına geçmiş meleklerle, insanlarla maytap geçiyor. Öyle bir tanrı ki insan ırkını kendisine verdiği sözü tutmadığı için cezalandıracak. Ama nasıl cezalandıracağını kendisi de bilmiyor. Melekleri içmiş sanki kafayı bulmuş, kimisi insanların tarafında, kimisi ise ingilizce erkek olduğundan bahsi geçen -him, -he diye kendisinden söz ettiği tanrının yanında. Filmin senaristi insanlar birbirini yerken, melekler rahat durabilir mi diyor kendince.


Piyasaya çıkan gişe filmleri kendilerini özgün bir yapım, göz kamaştırıcı sahne efektleriyle tanıtır, ön plana çıkar. Legion, türkçe ismiyle "Kıyamet Melekleri" filmi inananların tanrı anlayışıyla dalga geçen, inanmayan, ateistlerin de tanrısızlıkla gurur duyacağı bir film. Her nasılsa "zion" ismi matrix filminden sonra burada da karşımıza çıkıyor. Yahudi halkının Davud'un şehri olan, vadedilmiş toprakların başkenti olan şehir Matrix'te insanlığın son yaşam alanı, burada da kötü meleklerle savaşta insan ırıkının direniş için toplandıkları yer olarak zion yine karşımızda. Zion; Kutsanmış, kurtarılmış, hep yeni bir doğuşu temsil ediyor Hollywood filmlerinde. Yahudi sermayesinin tekelinin duygu ve düşüncelerinin bir şekilde aksettirildiği filmlerden yenisi, Legion.

Mikâil meleği ile Cebrail meleği anlaşmazlığa düşüyor. Biri insanlığın tarafında diğeri insanlığın yok olmasını isteyen tanrının... Ama gene Amerika'da bir mekan, hamile bir kadın ve karnında kutsanmış bir bebek. Üstelik babası belli olmayan bir bebek. O bebek bir peygamber olacak ve tüm insanlığı irşada davet edecek. "Yarından Sonra" filminin cesur, gözü pek, bir o kadar çılgın doğa bilimcisi Dennis Quaid bu kez uçsuz bucaksız bir çölde restoran işletiyor. Dünyayı helak edecek meleklerin ve onun peşindeki zombi kılıklı insanların hedefi de, hamile Charlie ve onun bebeği. Yanlız ortada garip bir şey var. Kara sinek ordusu da kötülerin yanında. Asıl misyonu nedir belli olmayan kara sinekler kara bulut misali ortalığı kaplıyor.


Önce kara sinekler, sonra zombiye benzer bir yaşlı kadının tavanlarda yürümesi, dahasında dondurmacının saldırısı, akabinde de kafilelerle türü değişen insanların restoranı kuşatması. Ellerinde silah, tanrının emrine göre hareket edenlere karşı kendilerini savunan restorandakilerin savaşı...

Kısacası büyük beklentilerle yüksek bitçesine rağmen vizyona giren "2012" filminin fiyaskosundan sonra yepyeni bir hüsran filmi. Film; fantastik sinema severleri mi, aksiyon filminden hoşlananları mı, yoksa gerilim korku türünün takipçilerini mi tatmin edecek bilinmez ama kurgu, senaryo ve diyaloglar sinemaya gidilip vakit-nakit harcanacak bir filmin ötesinde televizyonda can sıkıntısıyla çerezlik bir kalitede olduğu son imdb puanıyla (5,0/10) da açıkca belli oluyor.

1 yorum:

  1. Ben bu filmi beğenmedim. Son yarım saate kadar güzel gidiyodu ama son bölümde tam anlamıyla çuvallamışlar.

    YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.