Bu e-postaya sakın inanmayın !

Afrika ülklerinden Liberya vatandaşı 25 yaşında mağdur bir kız Juliet Sankawulo. Darbelerle, savaşların gölgesinde yönetilen bir ülkenin mahkum edilmiş, ölümle burun buruna yaşamak zorunda bırakılan mazlum kızı. İç savaş sırasında öldürülmüş olan babasının servetine sahip olma mücadelesi veren Juliet, kendisine uzanacak bir yardım eli bekliyor. Babasından 6.500.000$ para kalmasına rağmen savaş sonrasında Birleşmiş Milletler mülteci kampında ağır şartlar altında yaşam mücadelesi veren kızımız haftada birkaç kez olmak üzere kendisine verilen internet kullanım izni ile dünyada yardımsever insanlardan uzanacak şefkat eli sayesinde ülkeden çıkıp mirasına kavuşacağı günleri sayıyor.

Juliet Sankawulo'nun anlattığına göre kimliği ve pasaportu elinden alınmış, İngiltere'de İskoçya Kraliyet Bankası hesaplarında babası adına yatan 6 Milyon dolar parayı ülke dışına çıkaracağı güvenli bir hesap bularak o ülkeye taşımak ve taşınmasına yardımcı olan kişiye paranın %20'sini komisyon olarak vermeyi taahhüt ediyor. Miras kalan paranın başka bir ülkedeki hesaba geçtikten sonra yardımcı olan kişi tıpkı aile dostu, akrabası ya da sahiplenen bir korumacı gibi onu ülkesinden çıkaracak ve esaretten de kurtulmuş olacak.

Juliet kızımızın bu sıkıntısından kurtarmak ve paranın %20'si, yaklaşık 1.200.000 $ para ile zengin olmak istermisiniz? Kısacası boşta duran banka hesabınız yüklü bir miktarda paranın taşınmasına aracı olarak servet kazanma şansı... Üstelik  Juliet Sankawulo bu yardımı yapan kişinin şahsına yapacağı maddi yardım (servet teklifi) dışında parayı o ülkede kullanma ve yatırımda bulunma vaadi de sunuyor.

Kolay para... Kısa yoldan zengin olma...

"God bless you from" başlıklı ve Hello My Dear diyerek başlayan  Juliet Sankawulo imzalı bir e-posta aldığınız vakit göz kamaştırıcı zenginlik vaadiyle kurulmuş bir tuzakla karşı karşıyasınız demektir. Afrika'lı dolandırıcıların açız, çok fakiriz yada yoksullara yardım için kurdukları vakıflara destek kampanyası  diyerek yardım çağrısı yaptıkları sahte e-posta ile dolandırıcılık yöntemlerine şimdi de zengin bir politikacının kızına kalan miras senaryosu eklendi.Binlerce kişiye atılan bu e-postanın içeriği hep aynı. Fakat yanıltan durum ise sahte/spam maillerin dışında bu kez kurban seçilen kişilere direkt olarak gönderilerek kişiye özel izlenimi veriliyor. Allah allah, ya bu kız acaba doğru mu söylüyor deyip, iletişime geçenlere fotoğrafını bile gönderiyor. Yeter ki inandırıcı olsun...Geçen günlerde yazarlarımızdan birine gelen e-posta da işte böyle bir mesajı içeriyordu. Kimsin, nesin, bu adresi nereden buldun diye sorulan soruları geçiştirerek çok acele banka hesap bilgilerini ver de parayı hemen göndersin İngiltere'deki tanıdığım diyerek konuyu paraya kilitliyor. Hatta İngiltere'de bulunan bir bankanın ayrıntılı bilgilerini vermekle kalmayıp, iletişime geçeceğimiz resmi banka görevlisinin sabit telefonunu, bankaya ait olduğu idda edilen özel fonlar ve transferleri  için açılmış e-posta adresini bile gönderiyor.


İlk başlarda doğru mu acaba diyerek ikilemde kalanlara çeşitli kanıt, dökümanlarla inandırmaya çalışan bu dolandırıcıların nasıl çalıştığına ve tuzağa düşenlerin ne gibi risklerle karşı karşıya olduklarını kısa bir araştırmadan sonra öğrendik. Bu üçkağıtçılar ağlarına düşürdükeri kurbanlarını ikna ettikleri vakit gerekli banka ve kişisel bilgileri kurbandan temin ediyorlar. Bilgilerini gönderen kişiye kısa bir süre sonra sözde yetkili bir kişiden 6.500.000$ paranın hesabına havale edilebilmesi için havale komisyon ücretlerinin gösterilen hesaba yatılırılması gerektiği sonrasında ise bloke olan havale işleminin serbest bırakılacağı notu kurbana iletiliyor. Zengin olma hayali kuran, yaklaşık 500$ lık sözde havale ve komisyon ücretini yatırdıktan sonra paranın hesabına geçmesini bekliyor. Sonuç? Hüsran...

Yazarımızın e-postasına Juliet'in davetkar pozu dışında başkalarına gönderdiği resimlere de ulaşmak zor olmadı. Aynı kişi bile olduğu mechul bu kızın fotoğrafları her gün e-posta adreslerine yollanmakta. Başka kurbanlara attığı mesajlarda bazen ikna edebilmek için senin kadının olurum, kızın olurum, kölen olurum hesabı al beni diyerek hem paramı hem de bedenimi sana hediye ediyorum/edeceğim tarzında cümleler söylenmiş. Yandaki resimlere bakıldığında zaten hem cebe (sözde parasıyla) hem de (vücuduyla) göze hitaben pazarlandığını anlamak zor olmasa gerek.

Spam mail diye de tabir edilen sahte, reklam postaları ile viagra reklamlarından tutun yardım isteyen insanların acitasyon dolu satırlarına kadar oturduğu bilgisayarın başından parasını alacak saf arayan kurnazlar cirit atıyor. İnteraktif dolandırıcılığın gediği bu son noktada kandırılmak istemeyenler özellikle spam mesajları okumadan silmeliler. Söz konusu dolandırıcılardan Juliet Sankawulo ismi  ile mesaj gönderen e-posta adreslerinden bazıları :
 • judithodo15@yahoo.co.uk
 • julietprincess100@gmail.com
 • julietprincess23@gmail.com
 • juliet_tipoteh@yahoo.com
 • juliet_pretty1@yahoo.com
 • juliet_tipoteh1@yahoo.com
Spam e-postalar dolandırıcılık amacı olmasa bile verilen bağlantıya tıklanıldığı an zararlı virüslerin bilgisayarlara sızması için de yaygın olarak kullanılmakta.Tıpkı Juliet örneğinde olduğu gibi ne olduğu belirsiz kişilerden gelen arkadaşlık, yardım, reklam e-postalarını direk silin.

Ülkemizde bir kola şirketinden 10.000 TL ödül kazandınız veya Seda Sayan'ın programından hediye kazandınız diyerek telefonla aranıp parayı alabilmeniz için şu hesaba şu adar para yatırmanız gerekiyor diye dolandırıcılık yönteminin laciverti oluyor bu hikaye. Bizimkiler mi onlardan öğrenmiş, yoksa onlar mı bizden öğrenmiş bu tuzağı bilinmez ama yöntemler değişse de denize atılan olta aynı maalesef sazanlar farklı...

9 yorum:

 1. Her gün yeni bir hikaye, yeni bir üçkağıt... İnsanları düdüklemek için gece gündüz yeni yöntemler geliştiriyorlar. Dikkatli olmak lazım.

  YanıtlayınSil
 2. ayni sey sua an bana oluyor ben hesap numaralarımı gonderdim ama sonradan farkettım olayı ne yapmam lazım banka hesaplarıma birşey yapabilirler mi?

  YanıtlayınSil
 3. benden de mesleğimi gercek adımı tel numaramı ve ikametimi istedi bende gönderdim bunları sorun olur mu

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynı hatayı bende yaptım sadece tel ve adresten bisey yapabilirlermiki :(

   Sil
 4. banada cok e.mail geliyor ben inanmiyorum dalga geciyorum son ana kadar inanmis gibi yapiyorum sahte isimler sahte bilgiler veriyorum sonra mailler kesiliyor

  YanıtlayınSil
 5. valla başkan banada geldi ilkbaş pek ihtimal vermedim sonra telefondan aradı hay ingilizce konuşan ağzımı s..kym 315 dolar avukat parası istedi sonra googleye dakar mülteci kampı yazdım dakarı araştırdım dedim aklımı ...

  YanıtlayınSil
 6. Banada geldi adam bankada muhasebeciymis bna pasaportunu ve kimlik kartini gonderdi sonra bankada. Bana mesaj gondedi siz dayiizin mirasi alacaksiniz sonra 1950 dolar odeyin dedi bana para size havale edilecek dedi sonra parayi kendisi buldum dedi sadece 100 dolar ver dedi bankaya verelim paranizi alin sonra ulkenkze gelip parayi bolusecez dedi

  YanıtlayınSil
 7. benim ablama da birkaç saat önce geldi o ise işidten kaçmıď masum ama zengin bir kız olduğunu ve zenginliğini bağış gibi iyi şeylerde kullanmak için yardım istediğini yazıyor.biz ise bu durumda önce internette araştırıp eğer öyle bir sonuç bulamazsak polise gidip ihbar etmeyi düşündük neyseki bu saçmalığı öğrendik sonra kadını engelleyip mesajlarını sildik umarım bu kalpsiz hackerlar daha fazla insanlara zarar vermeden insanlar araştırarak karar vermeyi öğrenirler. çünkü o kadar insan yaşıyorken dünyada neden sizi seçtiğini ve bu kadar size güvenmesi için ne yaptığınızı düşünürseniz emeğinizi çalmamış olur

  YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.