Profesyonel Blog rehberi -1-


Düşünceleri, aktiviteleri ve bilgi paylaşımlarını yayınlayıp kişisel sayfalarla milyonlara ulaşmak artık çok kolay. 

Milyonlarca okuyucuya sahip olan blogların olduğu bu web dünyasında benim de blogum, kişisel sayfam olsun diyorsanız işte size A'dan Z'ye blogger altyapısı...

Öyle host, domain, web tasarım ücretleri vermeden ücretsiz web sayfası hizmeti sunan google altyapısıyla hizmet veren blogger, nam-ı diğer blogspot açma ile ilgili sıfırdan başlayıp profesyonel blog sahibi olmak için blog altyapısını ve geliştirmeyi rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Kafanıza takılan bir çok soru ve sorunun yanıtını blogger altyapısıyla ilişkin paylaşım yapmış sitelerin linklerine ulaşabilirsiniz.

"Blog açmayı düşünüyorsanız, fakat blog açmak için bir fikir arıyorsanız Blog Rehberini okumanızı tavsiye ederim. Blog açmak, gerçekten cesaret işidir. Üstesinden gelebilirim diyen başarıya ulaşır. Unutmayın, en büyük engel, yine kendinizsiniz."

Neden Blogger ?

Blogger en başta dünyanın 1 numaralı web sitesi, arama motoru olduğundan güçlü bir altyapı ile hizmetinizde,Şifrenizi kaybetmediğiniz, kaptırmadığınız (Hack) sürece güvenliğiniz google garantisinde, Kurulumu kolay, yönergeleri basit olduğundan çok fazla zorlanmayacaksıznız,

Kişisel sayfam nasıl olacak ?

Öncelikle size bu servisi veren google'ın servis sağlayıcısı olan "www.siteadınız.blogspot.com" uzantısıyla web hayatına başlayacaksınız. Daha sonra isterseniz google'dan özel alan adı alma seçeneği ile etki alanı satın alabilirsiniz. Bu da yaklaşık 10-15$ civarında bir ücret gerektirmekte. Bir yıllığına alacağınız bu özel etki alanı ile artık web sayfanız www.siteadınız.com öreğinde olduğu gibi kişisel siteye dönüşektir.

Blogger hesabı nasıl açılır ?

Blog açmak için  gerekli bilgileri şu adreste veya burdan anlatılan resimli anlatımdan faydalanabilirsiniz.

Blogger şablonu ve özellikleri:

Blogger şablonu "Body, Outer-wrapper, Header, Content, Footer,  Main, Sidebar, Blog Kayıt"   gibi bölümlerden oluşur. Bunlar css yapısı diye adlandırılan site görünümü ve gövdesini meydana getiren parçaları oluşturan kod sistemleridir. Bu kodları, site yapısını değiştirmek ve  geliştirmek isteyenlerin bilmesi gereken önemli bilgilerdir. Detaylı anlatım için şu makaleyi okuyunuz.

Blogger nevbar kaldırma

Blogger sahbi olduk ve sayfamızda bulunan ust paneldeki blogspot aracı kullanıcıları görsel açıdan rahatsız edebilmekte. Profesyonel web sayfam olsun diyenler alan adından sonra bunu kaldırmak istiyorlar. Siz de bu aracı blog sayfanızda görmek istemiyorsanız şu adreste yer alan kodları kullanarak nevbarı silebilirsiniz.

 Blogger meta tag ve site haritası oluşturma:

Web sayfalarının arama motorlarında görünmesi ve web dizininin sağlanması için blog kimliği oluşturmak şarttır. Bu kimlik sitenizin yapısını, adını, ve içeriği hakkında bilgiler veren kodları barındırmaktadır. Bunun için meta tag nedir öğrenmek için buraya, meta tag oluşturmak için de şu makaleye göz atmakta fayda var makale-1.

Sitenizi arama motolarına kayıt ettirin

Web sitenzi google, yahoo, bing gibi arama motorlarına tanıtıp kaydettirmezseniz onlar sizi dizinlerine klemezler. Böylece sitem, blogum arama motorlarında neden görünmüyor diye kafa yormazsınız. Arama motorlarına kayıt için Tıkla

Blogger etiket bulutu oluşturma:

Her ne kadar profesyonel siteler için çok hoş bir görüntü olmasa da aitenize gelenlerin aradıklarını anahtar kelimeleri kullanarak istedikleri yazınızı okuyabilirler. Siteniz daha da gelişene kadar bu eklentiyi kullanabilirsiz. Etiket bulutu oluşturmak için şu yazıyı okuyabilir veya online otomatik etiket bulutu oluşturmak için şu siteden yararlanabilirsiniz.

Yazının devamını oku özelliği ekleme

Yayınladığınız yazı uzun mu?, yoksa in in bitmeyeb anasayfa görünümünüz hoşunuza gitmiyorsa işte kayıtlarınızı bölüp özetten sonra devamını okumak için tıklayınız eklentisini kullanarak sitenizi şenlenendirin. Buradan veya şurdan bilgi alıp sitenize ekleyebilirsiniz. Bu özellik kod ekleme yada blogger hizmeti olarak verilse de ileride tavsiye edeceğimiz bazı şablonlarda sizin ayar yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak bu işlemi yapan şablonlar olacak.

Blogger'a alternatif yorum formu ekle

Blogger yorum formu ilk defa yorum yazacaklar için biraz karışık geebiliyor. Bazen uğraşmak istemeyen okuyucular yorum yazmak istese bile sayfadan çıkıp gidebiliyor. Bu nedenle çeşitli servis sağlayıcı sitelerden alternatif yorum formları eklemek mümkün. Bu formlara burdan ulaşabilirsiniz.

Facebook yorum kutusu, formnu da blog sayfanıza entegre etmek artık mümkün. Böylelikle sitenizi ziyaret edenler facebook üyelikleriyle giriş yapıp yorum bırakabilir, bu yorumları o kişinin profilinde paylaşılabilir. Facobook yorum kutusu eklemek için gerekli anlatıma ulaşmak için tıkla

Popüler yazılar - En çok okunan yazıları listeleme

Birçok sitede ilgi çeken haber, başlık yazıları görmüşsünüzdür. Bu özelliği kendi sitenize eklemek mümkün. Biraz teknik bilgi gerektirse de uğraşmaya değer. Konunun ayrıntısı burada

Blog yedekleme

Kişisel sayfanızı çökmelere, hesabınızn çalınmasına deprem sel yangın gibi fekaketlere karşı mutlaka yedeklemelisiniz. Blog sayfalarında yedek alma 3 şekilde oluyor. Bunlardan ilk ikisi blogger kontrol panelinde hizmet vermekte. Kısaca özetlemek gerekirse önce şablonununuzun yedeğini almak gerekir. Herhangi bir yanlış kodlamada, tasarım hatalarında site görünümünü bozacak uygulamalara karşı tasarım sayfasında HTML'yi Düzenle kısmına geliyoruz ve üst kısımda yazan Tam Şablonu İndir bölümünden şablonumuzun kopyasını alıyoruz. Onu unutmayacağınız bir yere kopyaladıktan sonra .xml uzantılı yedek dosyayı gene aynı sayfadan yüklemek mümkün. Diğer bir yedekleme ise blog kayıtlarının yedeğini alma şeklinde oluyor. Yazılarınızın kaybolmaması için blogger kontrol panelindeki ayarlar kısmından "Blogu dışa aktar" seçeneğinden kayıtlarınızın yedeğini alabilirsiniz.

Diğer yandan alternatif yedek alma seçenekleri de mevcut. Bunlar başka siteler yarımı ile gerçekleşiyor. Diğer tedekleme sistemlerini anlatan makale 

Siteye sayaç ekleme

Gerek web sitelerinin gerekse blog sayfalarının olmazsa omazlarındandır sayaç. Siteye gelen ziyaretçilerin günlük tekil sayısı, sayfa görüntülenme; yani ziyaretçilerin kaç sayfayı açtığı-okuduğu admin tarafından merak edilir. Ayrıca gelişmiş sayaçların diğer bir özelliği de nerden bağlanıldığı, sitede ne kadar süre kalındığı, hangi ülke ve şehirlerden gelindiği hatta işletim sistemleri ve tarayıcı özellikleri bile raporlamasıdır.

Bu şekilde en çok okunan sayfaların-yazıların neler olduğunu, sayfanıza hangi hangi sitelerin link verdiğini öğrenebilir, ona göre yazılarınızı şekillendirebilirsiniz. Seo ayarlarını da bu istatistikleri göz önünde bulundurarak yapılandırmak mümkündür.

Gelelim sayaç eklemeye...

1- Blogger "İstatistikler" özelliği : Artık blogger sahipleri için kendilerineistatistik servisi de sunulmakta. Blogger bu özelliği ile önemli bir yol daha kat etti.  Blogger paneliniz sizin için günlük ziyaretçi istatistikleri sunuyor. İstatistikler kısmına geldiğinizde Günlük, Haftalık, Aylık ve tam zamanlı blog ziyaret trafiğini görüntüleyebilirsiniz.

2- Google ile birlite ya da başka bir sayaç, istatistik kullanmak istiyorsanız hem türkçe hem de sayfa görüntüleme, ülke, şehir, en çok ziyaret edilen sayfa, aranan kelimeler ve daha bir çok özelliği barındıran onlinewebstats.com tam size göre. Ayrıca diğer bir özelliği de anasayfanızda günlük tekil çoğul ziyaretçi sayacını görüntüleyebiliyorsunuz . Ayrıntılı anlatıma gerek yok. Çünkü tamamı türkçe olan sitede ne yapmanız gerektiği belirtiliyor.

3- Diğer bir sayaç servisi de statcounter. Burada da ayrıntılı analizlere ulaşabilirsiniz. Fakat ingilizceniz yoksa biraz zorlanabilirsiniz.

Diğer sayaç-istatistik servisleri :

Favicon nedir ve nasıl eklenir?

favicon eklemeBirçok web sitesinin adres çubuğunda dikkat ettiyseniz logoları veya sitelerin ikonları belirir. Bu ikonlar görsel açıdan da hoş bir görüntü verir. Blog sayfalarının hepsinde blogger ikonu otomatik olarak çıkar. Eğer dilerseniz kendi ikonunuzu oraya ekleyebilirsiniz. İster logo isterseniz kelime tasarlayıp yüklemek mümkün. Hareketli favicon tasarlamak için de program bilmenize gerek yok. Bazı siteler bunu sizin yerinize yapıyor. 

Favicon siteleri link1 ve link2

Ayrıca hareketli favicon dosyanızı yaptıysanız ve ikonunuz .ico uzantılı ise bunu upload etmek için  Windows Live Messenger hesabınızdan  Sky Drive ortak paylaşım klasörüne yükledikten sonra .ico uzantılı dosyanızın linkini kullanabilirsiniz.

Favicon kodunu nereye ekleyeceğim? : Burdan

Sağ tuş engelleme : Blog sayfanızdan içeriklerinizin kopyalanmasını istemiyorsanız, u kodlar tam size göre. Ctrl+a, ctrl+c, sağ tuş engelleme ile ilgili 

Link3 (Sağ tuşa tıklanınca uyarı mesajı verir. var message="Function Disabled!"; kısmında Function Disabled! yerine istediğiniz mesajı yazabilirsiniz. Kodu tasarım sayfasından gadget ekle deyip HTML/JavaScript Ekle ile kaydetmeniz yeterli.

4 yorum:

  1. Teşekkürler faydalı bilgiler için, yeni başlayanlara ışık tutacak güzel bir kaynak olmuş

    YanıtlayınSil
  2. Profesyonel anlamda içeriklerin bile çok rahat oluşturulduğu bir altyapı gerçekten blogger. Wordpress de var, fakat blogger kadar Google dostu değil maalesef :(

    YanıtlayınSil
  3. Eski olmasına rağmen başarılı bir makale öncelikle tebrik ederim. Aynı konu hakkında güncel şu yazı da var okumanı tavsiye ederim; https://bloghocaniz.com/blog-rehberi/

    YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.