Bedelli askerlik geliyor mu?

Bedelli askerlik uygulaması yasalaşacağı, yüksek gelirli vatandaşların parasını ödeyerek kısa sürede terhisini  öngören yasa için tüm söylenenler kısa vadede mümkün değil fakat imkansız da değil. Başbakan Taraf gazetesinin haberini yalanlasa da böyle bir konunun asla gündemde olmadığını da söylemedi. Hatta bedelli askerlik geliyor şeklindeki habere ilişkin "Kimse, pişmemiş aşa kimse su katmasın derim. Pişmiş aş olsa paylaşırız ama böyle bir şey söz konusu değil. TSK'nın yaklaşımı önemlidir. Teknik boyut önemlidir. Kendileriyle konuşuruz." diyerek aslında niyetini de açıkça belli etti.

Genelkurmay ile teknik konularda müzakere edilmeden tek tip askerlik dosyasının daha netleşip yasalaşmadan bedellinin konuşulması söz konusu değil. Ankara kulislerinde konuşulanlara göre  tek tip askerlik ile ilgili askeri makamların talebine, "karşı talep" olarak hükümetin bedelli askerlik dosyasını gündeme getireceği zaten söyleniyor. Hükümetin bedelli askerlik dosyası ile askerin  tek tip askerlik dosyası karşı karşıya olabilir önümüzdeki günlerde.

Merak edilen konu ise her iki tarafın da kararlı bir tutum sergilerlen nasıl anlaşacakları...

Askeri kanat ne diyor?

Genelkurmay başkanı  Işık Koşaner; ''Vatan hizmetinin herkes için eşit şartlarda yapılması, ayrıca eğitimli insan gücümüzden daha uzun süre ve daha etkin şekilde yararlanılmasına imkan yaratılması önem arz etmektedir" diyerek tek tip askerlik konusunda ne kadar ciddi olduğunu ortaya koymuştu hatırlarsanız. Bedelli askerlik konusunda da yukarıdaki açıklamayı yapan askerin ne diyeceğini siz tahmin edin... Bedelli askerliğe direnecekleri kuşkusuz.

Hükümet ne diyor?

Hükümet önce peşin peşin tek tip askerliğe karşı çıkıyor. Ardından masaya bedelli askerliği koyuyor. Açık açık beyan etmese de kulisler bu konuyu son zamanlarda sık gündeme alır oldu Hatta hükümetten sızan bilgilere göre henüz kağıda dökülmese de kısa dönemin uzamasından ziyade 4 aya düşürülmesi ciddi olarak ele alınıyor. Ak Parti'nin 2 numaralı ismi Bülent Arınç'ın ''Ben tek tipin her türlüsüne karşıyım. Tek tip kıyafet de olmaz'' demesi de net bir tavır olarak algılanmakta.
Gündemde konuşulanlardan da anlayacağınız üzere hükümet kanadı tek tip askerliğe, askeri makamlar da bedelli askerliğe şiddetle karşı çıkıyorlar. Bu karşı çıkışlar restleşmeye dönüşmeden bir orta yolla hallolacak. Elbette bu durum için biraz daha beklenecek. Şu an askerde olanlara askerliğin kısalarak erken terhis olunacağı müjdesi vermek için çok erken. Bunun için yapılan yaygaralara inanmamak lazım.

Peki ne olacak?

Ne olacağı çok basit... İki dosya da pazarlık konusu olacak ve bir orta yol bulunacak. Askerlik  üniversite mezunlarına uzamasa bile genel manada kısalacak. Bu 12 ay ile 9 ay arasında kalacak ama baskın görüş 10 ay.  Kısa dönem askerliğin kalkma ihtimali neredeyse sıfır. Askerin istediği düzenli askerlik modeli içinse profesyonel orduya geçiş için çalışmalar hızlandırılacak. Burada önemli olan unsur her iki tasarının mutabakata varılarak ne zaman yasalaşacağı... Birkaç aya yasalaşsa bile uygulama tarihi 1-3 yıl sürecektir. Ha bugün ya yarın diye yapılan haberler kesinlikle dedikodudur. 

Bedelli askerlik konusuna gelince, bir yıla kalmaz bu konu da netleşecek. Hükümet bu konuda kararlı olmakla birlikte muhalefetin pek ses çıkarmayacağı az-çok kestirilebiliyor.

Sonuç olarak birkaç ay içinde askerlik müessesi ciddi değişimler yaşayacak. Biraz sabretmek ve medyadaki dedikodulara itibar etmemek lazım.

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.