FlashForward : 2. sezon çekilecek mi?

Kaderini görmek nasıldır? Öleceğini bilmek, ihaneti önceden görmek... Sadık eşinin seni aldatacağını ayan beyan bilmek yada sevgilisini aldatacağını bilmeyen ama kocasına sırılsıklam bir eş... Karmaşık değil mi?

Garip, tuhaf, klişe senaryoların cirit attığı şu son dönemde FlashForward (Öngörü) fırtına gibi girdi. Birçokları için ilaç gibi de geldi aslında. Tüm insanlığın aslında merak ettiği, bir o kadar da bilmek istemeyeceği geleceği görmeyi ele almıştı dizi. Bütün dünya 137 saniye, yani 2 dakika 17 saniye boyunca bilincini kaybetti. Bu bilinç kaybında uçakta, trafikte kısacası tehlikeli, riskli yerde olanlar şanssızdılar. Bir tek onlar değildi şanssız olan. Bilinç kaybına uğrayan insanlığın bir bölümü  o esnada rüya gördü, bir kısmı da hiç bir şey hatırlamadı. Sonradan anlaşıldı ki iyi olsun kötü olsun rüya görenler gelecekte yaşayacaklarından bir kesit, görmeyenler de o vakte kalamadan öleceklerinin farkına vardı. Varın siz düşünün yerküremizde olacak kaosu...

FlashForward dizisi böyle çarpıcı bir konuyla start verdi. Senaryo, kurgu mükemmeldi. Seyircinin tam da istediği olan şaşırtmayla sürprizleri dolu dolu yansıtıyordu. Ülkemizde Digitürk platformunda yayınlanan Dizimax'ta gösterime giren yapım, geçen yılın ekim ayında fragmanlarıyla platformun abonesi olsun olmasın herkesi heyecanlandırdı. Digitürk abonesi olmayanlar internete hücum etti. Özellikle ilk beş bölümle 14. bölüm tiryakilerini mest etse de dizinin yapımcısı ABC televizyonu amerikan izleyicisini memnun edemedi. Aslında memnun edememesi normal . İdiot, sığ kafalı amerikan halkı bu diziden birşey anlamadı...

10. bölümünden sonra dizi, kış olimpiyatları neden gösterilerek ekrana ara verdi. Sonra dedikodular birbirini kovalayarak yayından kalkacak-kalmkmayacak spekülasyonları yapıldı. Nihayet 3,5 aylık aradan sonra 2 bölüm birden verilerek yayına geri döndü. Dedik ya ilk bölümlerin gizemini artık ihanetler, klişe olaylar birbirini izledi. Yoğun eleştiriler yapıldı. Kurgu hataları yapımın formatının, özgünlüğünün önüne geçti. Mesela bilinç kaybı aynı anda yaşanıyor, iyi güzel de Hindistan apaydınlık iken aynı anda Afganistan karanlıklar içinde...

Özellikle gizemi kalın bir sis perdesiyle kapatan bilimadamı Dr. Gibbons bütün sırlarıyla daha ilk bölümlerde öldürüldü. Arkasından sarışın, bir adam üstlendi sır perdesinin ardındakileri. O da yakayı ele verince bilinç kaybına neden olan odaklar tamamen karartılmış oldu. Dr. Simon Campos rolündeki elemanı tehdit eden, kız kardeşini kaçıran o sakallı bodur amcamız ve arkasındaki güruh kaldı bir tek gizemli.

Eleştiri yapanlar haksız da değildi. Hele sezon finalinde onca gizem bunun içinmiydi? Sezon finaline göre FBI Özel Ajanı Mark Benford'un kızı büyümüş, birbiri ardına bilinç kayıpları yaşanmış, köprünün altından çok sular akmış. Dizi bizleri yeni bölümleri çekilirse 2014 yılına kadar götürecek. Kimin yaptığından ziyade yapanların gizemi yakalananların kişiliği ile söyledikleri öylesine hafifletmişti ki konuyu onca merak edilene sebep olan bu salaklar mı dedi birçok izleyici.

Dr. Lloyd Simcoe, öngörsünde Mark Benford'un karısı Olivia'yı yatağa atmak için öylesine bayağı nedenlerle eve götürdü ki kadını senaristler taşlar yerine otursun diye yuvarladı geçti. Olivia'ya kızmayan, lanet etmeyen, küfürü basmayan kaç Türk izleyici vardır? İhanet, boynuzlama göz göre göre yaşandı...

Kim ne derse desin kaldığı yerden tekrar başlayacak. Olayın içyüzünde yapımcılar ile ABC televizyonu arasındaki problemden öte birşey yok. Lost'un da feci bir finalle son bulduğu şu dönemde böyle yarım kalması mümkün değil. Üstelik hayranları tekrar ekrana dönmesi için ilgililere mesaj içeren web sitesi bile açmışken. Binlerce fanatik duygularını, seslerini duyurmuşken... ABC'nin bütün bahanesi  12 milyon  izleyicinin zamanla 7,5 milyona düşmesi ve kanalın kriz içindeyken dizinin maddi külfet olmasıydı.

Herşey bir yana Dizinin başrol oyuncusu Mark Benford'u canlandıran Joseph Fiennes ise görünüyor ki FlashForward'dan umudunu kesmiş. Almış ceketini gitmiş. Çünkü esasoğlan 2011'de yayına giren Camelot  adlı dizide Merlin karakteriyle rol alıyor. CNBC-e kanalında yayınlanan Merlin adlı ingiliz yapımı diziden bildiğimiz karakteri canlandıracak. Mark Benford öldü mü ? (yukarıda da dediğimiz gibi Joseph Fiennes başka bir dizyle anlaştı büyük olasılıkla yeni bir yüz ekrana gelecek.

Senaristlerin tekrar yayına girmesi için yapılan kampanyalara kayıtsız kalamayacağı söyleniyor. Şu an için senaryosu hazır olan 2. sezonun çekimleri için ekiplerin toplandığı, senaryonun gözden geçirilerek eleştirileri hafifletecek rütuşların yapılacağı gelen haberler arasında. Ne zaman ve hangi kanalda yayınlanacağına tarih vermek zor...

Dizinin yeni bölümleri büyük olasılıkla çekilecek bile olsa ben konudan kopmak istemiyorum diyenler esinlendiği romanı alıp okuyabilirler. Robert J. Sawyer'ın aynı adlı romanında diziyle paralel gitmese de konu hemen hemen aynı. Daha heyecanlı olduğunu okuyanları açıkca söylemekte. Çünkü kitabın yazarının kalemi çok güçlü. Dünyada hatırı sayılır bir üne sahip bol ödüllü yazarımızın bahsi geçen kitabı da 1999 yılında "Aurora Award for Best Long Work" ödülüne layık görüldüğünü unutmamak lazım.

1999 yılında basılan kitap belki o yıllarda yeterince ilgi görmedi lakin dizi eğer tarihe karışırsa fanatiklerinin hücumuna uğrayacaktır.

11 yorum:

 1. Mehmet Çapaklı29 Aralık 2011 23:51

  Atv düblajlı olarak yayınlayacakmış işin garibi finali bile olmayan dizinin neyini yayınlayacaklar? Ayrıca yayınlaması ilgiyi tekrar arttırıp bir kamuoyu yaratması ABC yapımcılarının dikkatini çekmesine yol açarsa belki yeniden hiç olmazsa finalini izleme imkanı bulabiliriz.

  YanıtlayınSil
 2. 2012 oldu hala ses yok..off ayrıca ben merlin i de izliyorum o karakteri buraya yerleştiremem ki.. ayrıca dizide 15 ten sonra olaylar cok hızlı gelişti ayrıca ben zaten mark için izliodum bu diziyi basrolün değişmesi iyi olmaz...:S

  YanıtlayınSil
 3. Bu dizinin tek şanssızlığı los ile aynı dönemde çıkmasıdır. Yapımcılar biraz sabretseydi veya erteleseydi yayın çıkış zamanını o zaman bakın neler olacaktı.

  YanıtlayınSil
 4. Flash forward 2. sezon yayınlandi mi bileniniz var mi?

  YanıtlayınSil
 5. @AdsızNe yazık ki ses seda yok dostum

  YanıtlayınSil
 6. Yıl 2018 2. Sezon henüz yok

  YanıtlayınSil
 7. Yıl olmuş 2019 hala umutla bekliyoruz..

  YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.