Yalın, ama etkileyici bir dram filmi...

Bu filmi öyle sağda solda fazla duymadınız. Abartılı efektleri, yüksek bütçesi de yok. Fakat kenarda köşede kalmış, hak ettiği ilgiyi görememiş filmler vardır ya, işte bu tanımın içini fazlasıyla dolduruyor Duane Hopwood (2005). Sinema tutkunları da aslında internette fazla ilgi göstermemiş filme. Altyazı, çeviride söz sahibi olan divxplanet'te bile topu topu 670 kez indirilmiş filmin altyazısı. İnternette dvd'sini de bulmak ne yazık ki zor.

Filmin konusuna gelince; evli, mutlu bir karı kocanın iki kızlarıyla neşe içinde geçen yaşamlarının Duane Hopwood'un içkiye olan tutkunluğu ile ayrılığa sürüklenerek kadının iki kızını alarak evi terk etmesi, bunun üzerine kocanın yalnızlık ve evlat özlemiyle kaderiyle baş başa kalmasını konu edinen filmde boşandıktan sonra yeni erkek arkadaşını eve alan Linda kızlarını Duane'den kaçırmaktadır. Kızlarını alkol sorunu nedeniyle görememenin acısını yaşayan Duane, yine de terk etse, çocuklarını kaçırsa da eski karısına olan aşkını içinden atamamaktadır.

Alkol yüzünden aile hayatı sona eren, karısı terk edip kızlarını göremeyen bir süre sonra iyi niyetinin kurbanı olup işini de kaybeden bir adamın çöküşü. İlk başlarda sinemaseverler kızabilir belki, -bak işte bir alkol nelere yol açıyor diyebilir. Fakat bir yanlış ardından gelen bir doğruyla düzelmiyor. Eksi ile artının çarpımı gene eksi oluyor...

Aslında çok farklı, özgün konusu var demek zor ama, işlediği konuyla birlikte izleyenler filmde kendini bulabiliyor. Zaten sinemaseverin filmde aradığı unsurlardan biri de bu. Başka dünyalara yolculuk, acıları, sevinçleri zaferleri sanal da olsa yaşamak değil mi?

1994-2004 yılları arasında gösterime giren Friends dizisinin başrol oyuncularından David Schwimmer'in göz dolsuran performansı Duane Hopwood'u seyir zevki sunan bir yapıma dönüştürüyor. Bayanların filme ve karakterlere muhtemel bakış açısısından öte, erkeklerin filmi izlerken filme adını veren karaktere kimi bölümlerde kızacak, kimi bölümlerde kendilerini onunla özdeşleştirecekler. Kızacak derken kendisini terk eden kadına ve onun yeni sevgilisiyle tanışma yemeğine gitmesini, mutsuz, yapayalnız iken aynı yastığa baş koyduğu karısının hemen sofranın öte yanında başka bir adamın kollarında iken kızları için bile olsa  orada hala nasıl kalabilmesine şaşıracaklar belki.  Hele ki eline beyzbol sopasını alıp kendisine hakaret eden eski eşinin erkek arkadaşının üzerine yürürken: -vur!... -kır ağzını burnunu... diyeceklerdir...

Amerikan adalet sisteminin aile bağlarını gözetmeksizin bireysel hak ve özgürlükler, kişi güvenliği adına aile kurumuna acmasızca nasıl müdahale ettiğini, aile ilişkileri, sadakat, ve gururun kültürlerarası faklılıklarını  izlerken bazen ülkenizi, coğrafyanızı düşünüp "özgürlükler ülkesinde" yaşamadığınıza şükredebilirsiniz.

Bu arada Duane'yi terk eden eski karısı Linda karakterini canlandıran Janeane Garofalo'yu bir yerlerden gözünüz ısırıyorsa hemen söyleyelim kendisi 24 dizisinde Janis Gold karakterini canlandırmakta.

Film nasıl mı bitiyor? Tahmin edeceğiniz gibi iyiler kazanmıyor, kaybettiklerini geri alamıyor belki ama herkes yoluna gidiyor..

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.