Kart aidatları'na Finansbank'tan zam

Kredi kartı mağdurları, kart aidatları, ücretleri, kredi kartı borçlularına müjde, kötü haber vs. vs. vs... Çok duyduk değil mi bunları. Tüketiciyi korumak için yasalar çıkarılacaktı değil mi? Artık bankalar öyle kafalarına göre aidat, ücret alamayacakti hani. Öyle diyordu yetkililer.

Dağ fare doğurdu. Vakdi, nakdi olanlar hukuksuzca talep edilen hesap işletim ücretlerini, kart aidat ve ücretlerini iptal ettirip paralarını mahkemeler yoluyla geri aldılar. Kısacası bankaları hukuk nezdinde mahkum ettiler. Hakkın korunması ve geri kazanılması ancak bireysel başvuru ile olunca bankaların bu vurgunu nasıl olsa herkes 25-30-50 Tl için mahkemelerde mi sürüneceğim diye uğraşmayacağını varsayarak (Ki haklılar da) yasaları ve mahkeme kararlarını hiçe saymaya milyonların cebinden ellerini çekmemekte ısrar ediyorlar. Zahmetsiz ve ballı kazançlarına son vermek istemiyorlar.

Bu aptalca uygulamaya ne zaman son verilecek diye müşteriler bekleye dursun Finansbank göstere göstere aldığı kart aidatına zam yaptığını müşterilerine ekstreleri ile duyurmaktan gocunmadı. Finansbank'ın Cardfinans adındaki kredi kartlarına güya hizmet bedeli karşılığında aldığı aidatları şu şekilde belirlemiş:

CardFinans Classic yıllık aidatı : 40TL
CardFinans Gold yıllık aidatı : 50TL
CardFinans Platinum yıllık aidatı :  75TL 

Kart sahipleri 07/12/2010 tarihinden itibaren ekstrelerinde böyle bir ek masrafla yüz yüze kalacaklar.


Bu arada Devletin KKDF yani Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu adı altında bankacılık işlemlerinde aldığı verginin oranını %10'dan %15'e çıkarmasının acısını da müşteriler çekecekmiş. Bundan dolayı yukarıdaki Finansbank elstresinde de görüleceği üzere yeni KKDF oranı uyarınca aradaki fark müşterilerin borçlarına yansıtılacakmış. 

Birçok banka yasadan önce kredi kullanan müşterilerine cep mesajı ile ulaşmaya başladı bile gelin yeni ödeme takvimi yapacağız deyip yeni bir kredi sözleşmesi imzalatmaya çalışıyor bankalar. Herkes şunu bilmelidir ki yeni yürürlüğe girmiş bir yasa kesinlikle geçmişe yürümez! Tüketicinin aleyhine bir sonuç kanunen doğurmaz, doğurulamaz. Böyle bir uygulama yasalara aykırı bir işlemdir. Eğer böyle bir çağrı, talep, mesaj alırsanız gitmeyin. Eski ödeme anlaşmanız geçerlidir.

1 yorum:

  1. kart mağduru 02478 Ocak 2011 12:30

    Nalet olsun geçen gün CaRDFİNANS müşteri hizmetlerini aradım efendim sesli yansıt sistemi diye bişi kurduk şööle daha iyi hizmet bölye kaliteliyiz dediler. Sesli yerine tuşla işlem yapayım dedim tuşlama çalışmıyor... Sesli denedik müşteri hizmetlerine bağlanızan dedi TIK bağlantı koptu.

    Bu yukardaki olay bir gün içinde tam 24 kez yaşandı derdimi anlatamadım. Artık şüphelenmeye başladım bu muşteri hizmetleri denilen halt telefon operatörleriyle tezgah kurup milleti hatta uzun tutup parasını paylaşıyorlar sanki...

    YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.