2010 Yılının En İyi Korku - Gerilim Filmleri -1-

Bir yıl daha geride kaldı ve beyazperdeden onlarca film geldi geçti. Kimisi çok ses getirdi kimisinde ise sinemaseverler verdiği bilet parasına yandı.

Afişine aldanıp girenlerden tutun, rekslamlara kananlara kadar beğenilmeyen film çoğunlukta. Elbette bu normal bir durum. Kötü filmler olacak ki iyi filmler ayırd edilebilsin. 

Korku gerilim tarzı filmlerden hoşlananlar için 2010 yılı çok da iyi geçmiş sayılmaz ne yazık ki. Korkmak isteyen bu tarzın tutkunlarını efsane serinin son filmi olan Elm Sokağı Kabusu 2010 tam bir fiyasko oldu mesela. Freddy Krueger makyajı ve klişe konusuyla ne korkuttu ne de keyif aldırdı. İşte budur diyebileceğimiz film ortalamasına en yakınlarını listelemek  bir hayli zor oldu. Gerilimle korku yakın tarzlar olduğu için hepsinden bir liste yapmak faydalı olsa gerek.

Hala izlenmeyen filmler için belki referans olur. İyi seyirler.

Listenin Devamını görmek için tıklayınız

Let Me In (2010)
Tür: Korku, Dram, Fantastik 
Konusu: Avrupa sinemasının parlayan yıldızı iskandinav ekolünün 2008 yılında çekip büyük beğeni toplayan Let the Right One In'in (Gir Kanıma) adlı yapımın hollywood versiyonu. Vampir filmlerinden hoşlananlar için tatmin edici bir hikaye ve kurgu.

İskandinav sinemasının son dönem çıkardığı en iyi filmlerden biri olan Let the Right One In’in Hollywood versiyonu.. Yalnız vakit geçirmekten hoşlanan, içine kapanık bir çocuk olan Owen aslında biraz da asosyal bir yapıya sahiptir. İçindeki dünyayla çevresi arasında pek bağ kuramamaktadır. Böyle bir dönemde Abby adlı bir kızla arkadaş olur. İyi anlaşan bu ikili zamanla birlikte vakit geçirmekten keyif alırlar. Abby görünenin ötesinde aslında bir vampirdir. İlk başlarda Owen ne arkadaşıyla çoğunlukla geceleri buluşmaları, Abby'nin soğuktan etkilenmemesi gibi belirtilere anlam veremese de vampir olduğunu, kendisini kötülüklerden Abby'nin koruduğunu farkedemez. Ama bir gün...
Filmin fragmanı :The Crazies (2010)
Tür: Korku, Dram, Aksiyon
Konusu: Orta batı amerikada sakin ve huzurlu bir yaşam süren kasaba halkı için  şebeke suyuna karışan bir maddenin halkı teşhisi konulamayan bir hastalığa bulaştırmasına kadar herşey yolundaydı.  Şerif David Dutton ve hamile eşi Judy komşularında baş gösteren tuhaf davranışlar yüzünden huzursuzlanmakta, bölgenin karantina altına alınıp dış dünyadan izole edilmesiyle hayat yaşanmaz hale gelmişti. Sokaklar birden bire cesetlerle dolunca hastalığın insanları acımasız, psikopat bir katile dönüştürdüğü anlaşılmış, hastalık kapanlar ile hala sağlıklı olanların hayatta kalma savaşı başlamıştı. Şerif David Dutton ve hamile eşinin bu savaşta yanlarında bir tek  Judy'nin sağlık merkezindeki asistan Becca ve Şerif'in sağ kolu Russell kalmıştı...

Filmin fragmanı :7 Days - les 7 Jours Du Talion - 7 Gün  (2010) 
Tür: Gerilim Korku
Konusu: Doktor bir ababa, karısı ve güzeller güzeli bir kızı... Mutlu bir aile kısacası.  Henüz sekiz yaşında olan Jasmine, bir gün kaçırılır önce tacavüze uğrar sonra da vahşice öldürülür. O gülümseyen aile fotoğrafı artık fotoğraflarda kalmıştır. Katil yakalanmış, cesasını çekmiştir. Fakat bu acıları dindirmeye, giden kızını ve mutluluklarını geri getirmeye yetmeyecektir. Baba kendisine bu acıları yaşatmış olan katilden intikamını almaya yemin etmiştir.

Katil bir gün hapisten kaçmıştır. Polis firariyi ararken bir mektup gelir. Bu kaçan kişinin elinde olduğunu ve ona 7 gün boyunca işkence edeceğini yazmaktadır mektupta... 

Filmimizin konusu 2009 yılında gösterime giren ve başrolünü Gerard Butler'in üslendiği Adalet Peşinde (Law Abiding Citizen) filmiyle neredeyse aynı ama böyle filmler hem beğenilmekte hem de konu olarak adaletin kestiği parmağı irdelemesi bakımından sinemaseverleri kendisine çekiyor.

Filmin fragmanı :


Black Swan - Kara Kuğu (2010)
Tür: Gerilim, Dram, Gizem
Konusu: Nina, hayatını sanatla kazanan ve aynı zamanda sanatı yaşayarak ömrünü geçiren genç ve güzel bir balerindir. New Yorkta hoş bir evde kendisi gibi balerin olup artık ömrünün son baharında kızıyla vakit geçiren annesiyle yaşayan karakterimiz son oyununda yönetmeni Thomas Leroy tarafından Kuğu Gölü eserinde saflık ve güzelliğin sembolu "beyaz kuğu"yu oynamasını teklif etmiştir. Oyunun baş kahramanının karşısında da şehveti ve hırsı temsil eden "siyah kuğu"ya hayat verecek olan karakterimiz Lily; Beyaz kuğu rolüne  Nina nasıl uyuyorsa kendisi de siyah kuğunun özelliklerini yapısında barındırmaktadır gerçek hayatta. İki farklı karaktere sahip Nina ve Lily arasında garip bir arkadaşlık başlar. Elbette bu ilk başlarda böyledir. Hırs, şehvet ve kötülük bu arkadaşlıkla çevrelerindekilere de yansımaya başlamıştır.

Black Swan filmi ağır ama sürükleyici, izleyende şok etkisini başarıyla yaşatabilen yönetmen Darren Aronofsky'den sinemaseverlere 2010 yılı hediyesi oldu. Bilmeyenler Pi (1998), The Wrestler (2009), Requiem for a Dream (2000) The Fountain (2006) dersek her halde kendi piyasasının en iyilerinden olduğunu kabul ederiz.

Hep kült filmlerle akıllara kazınan Darren Aronofsky gene şahane bir kurgu, gizemli karakterleri ve kulak paslarını temizleyecek film müzikleriyle gene ben sıradışıyım; yaptım mı en iyisini yapmaya çalışırım dedi.

Filmin fragmanı :


Toprak Altında (Buried)
Tür: Dram, Gerilim, Gizem
Puan: 7,5/10
Özet: Irakta görev yapan bir askerin esir düşüp kendini bir tabutta bulmasıyla, beraberinde zamana karşı ölümle mücadelesini anlatan aksiyon, gerilim filmi. Onu oraya kim koydu ne zamandır o karanlık yerde? Çıkabilecek mi?...

Filmin neredeyse tamamı toprak altında karanlık bir bölümde geçiyor. Ümitsizliğin her an peşlerinde olması vakitlerin kalmaması bir nefes havaya muhtaç olmaları ekrana yansıtılırken izleyenleri de yerin metrelerce altında o karanlık hücreye çekiyor.

Filmin fragmanı :Listenin Devamı İçin Tıklayın

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.