2010 Yılının En İyi Korku - Gerilim Filmleri -2-

Korku - Gerilim türünde geçtiğimiz yılın en dikkat çeken filmleri listesinin kalan beş filminde Testere 7, Shelter, Resident Evil, Paranormal Activity ve son olarak Kurt Adam bulunmakta.

Elbette testereyi beğenmeyenler, resident evil bomboştu diyenler veya kurt adam filminin korkuyla ne alakası var diyenler olabilir. Ne yapalım birbiriyle yakın olan korku ve gerilim tarzı filmlerden kaliteli yapımları birleştirsem de 10 filmi listelemek zor oldu.

Geçtiğimiz yıl içerisinden seçme on filmi ayıklayıp azırlanan listenin 2. serisinde kalan beş filmi tanıtmaya hakkındaki bilgileri yazmaya çalıştım. Burdaki listede en dikkat çeken film hangisi dersek belki de Paranormal Activity 2 olsa gerek. Karanlık bir ortamda yanlız izlendiğinde birçok kişi gerilimi an be an yaşayıp bazı sahnelerde de korkması içten bile değil. Siz deyin üç harfli biz diyelim kötü ruh her neyse ama bunu ev kamerasından birebir gerçekmişçesine izleyince insan geriliyor...

Bu liste ilkinin devamı olup ilk 5 filmi görmek için tıklayın

Hala izlenmeyen filmler için belki referans olur. İyi seyirler.

Tesetere 7 (3 Boyut) -Saw 7 3D-
Tür: Korku, Gerilim
Konusu: Jigsaw ölmüştür ama onun laneti devam etmektedir. Serinin başından beri süregelen kusursuz plan işlerken ondan kurtulan Bobby Dagen laneti hissedenlerin kurtuluş ümididir. Fakat Boby'nin sahip olduğu sırlar Jigsaw'ın kara listesindeki kurbanların hayatını daha fazla cehenneme taşıyacak.

Efsane filmin 7.si 3 Boyut olarak karşımızda. Yine Jigsaw'ın laneti gene kurbanlar... Bu kez kurbanlar alışılmışın dışında özel seçilmiş birkaç kişi değil, onlarca şanssız insan. Kuşkusuz 1-2 ve 3. serinin senaryo ve kurgu özgünlüğü bir çok sinema severe göre bu filmde yok...

Filmin fragmanı :Shelter (2010)
Tür: Korku, Gerilim, Gizem
Konusu: Her gün muayenehanenise gelip hastaların dertleriyle ilgilenen başarılı bir doktor. Yine rutin bir seans ama bu kez rutin olmayan bir hasta, bambaşka bir vaka. Tıp buna kişilik bölünmesi, mistisizm ise farklı tuhların hayat bulduğu beden desin. Hadi öyle desin... Ama asıl sorun kişilik bölünmesi veya bir bedende birden çok ruh değildir. Seanslar ilerledikçe doktor Cara bu kişiliklerin birinde cinayete kurban giden bir travma ile karşılaşır. Cinayet var mı kim işledi ve ne zaman oldu? Daha önemlisi bunu ortaya çıkarabilip polisi ikna edebilecek mi? Doktor Cara tüm bu sorunlarla uğraşa dursun asıl sorunun bu esrarı çözerken çevresindekilerin hayatını tehlikeye attığıdır...

İlk görüşte 2009 yılında izleyenleri şoka uğrata The Fourth Kind filmini anımsatan psikologla gizemli hastalarının taşıdıkları esrarengiz sırlar olsa da bu kez başarılı oyuncu Julianne Moore'un olması gerilim ile korku gelgitleri arasında sır perdesinin aralanmasında izleyenleri de psikologla beraber iz sürmeyi başarıyla gerçekleştiriyor. Bir korku filminde korkmak illa aniden çıkan katil ve yaratıklarla değil, filmde oynayan karakterin korkularını paylaştırmak olduğunu anlatarak değil bizzat olaylara katarak gerçekleştiriyor. Burada usta yönetmenler Måns Mårlind, Björn Stein ikilisini de kutlamak gerekir.

Filmin fragmanı : 
Resident Evil: Afterlife (2010)
Tür: Korku, Gerilim, Gizem

Konusu: Virüs heryeri sarmış kurtulanlar ise varlıklarını sürdürebilmek için ortalarda gözükmemektedir. Zombiler ise kana susamış hayvan misali kendilerine av ararken Alice (Milla Jovovich) hala virüs bulaşmamış insanları kurtarmanın mücadlesini vermektedir. Los Angeles'a varmak için umulmadık birinden yardım alan kahramanımız gizli bir geçitten şehre varıp amacına ulaşacakken aslında sinsi bir tuzağın içine düşürülmüştür. Artık yüzlerce zombiyle başbaşa ölüm kalım mücadelesi vardır.

Resident Evil efsanesini 3 boyutla yaşamak her ne kadar farklı olsa da aslında genel açıdan bakıldığında çok fazla bir yenilik katıldığını söylemek zor. Oyunuyla bağlantılı bir değerlendirme yapılacak olursa paralel gidilmesi oyunuyla senaryonun birbirinden bağımsız olmaması bir bütünlük oluşturmuş. Zombi filmlerindeki gerilim ve korkudan hoşlananlar için önerilecek en iyi yapım bu olsa gerek.

Filmin fragmanı : 
Paranormal Activity 2 (2010)
Tür: Korku, Gerilim, Gizem

Konusu: 2007 yılında çekilip büyük ses getirilen filmin 2010'da çekilen devam serisinde ise çocuklu bir ailenin babası evde  yaşanan olaylara inanmıyor, ilk başta evin küçük oğlu Hunter ve Abby adlı köpek olayların farkındadır hizmetçi ise bildiği halde elinden birşey gelmez.  Ali ise küçük Hunter'den sonra evde yaşanan gizemli olaylarla yüzleşir. Baba hala inanmamakta ısrarcıdır. Karısı bizzat kaçırılıp bodruma sürüklenince içine şeytan girmiş gibi davranışlar sergilemesi için daha beter acılara şahit olması gerekecektir.Ta ki korku, tüm evi kaplayana kadar...
İlkinde yaşananlara ışık tutacak. O gizemli yaratık, artık neyse kim ve neden bu çifte musallat oldu?

Gizemin yanıtını öğrenmek için son filmi izlemek gerekiyor. Öğrendiğinizde birilerine sayıp sövebilirsiniz. Neden mi? Katie ve Micah en yakınları tarafından satılmış da haberimiz yokmuş. Filmle ilgili daha fazla bilgi için Tıklayın

Filmin fragmanı : 
The Wolfman - Kurt Adam (2010)
Tür: Korku, Gerilim, Fantastik

Konusu: Gwen (Benicio Del Toro) annesinin hazin ölümü sonucunda kasabayı terketmiş şehirde yaşamaya başlamıştır. Burada sanatla ilgilenirken kardeşinin öldürüldüğü haberi üzerine cenaze işlemlerine katılmak için uzun bir aradan sonra eve döner. Kardeşinin vahşice öldürülmesinin ardında yatan sırrın da planlamasa da peşine düşmüştür artık. Kasaba halkına göre bu ölümlerin ardında geceleri ortaya çıkan kurt adamdır. Babası; Sir John Talbot (Anthony Hopkins) ile arasında geçmişten glen bir öfke bulunmaktadır. Gelişen olaylar ve kurt adam hikayesi onları yakınlaştıracak mı yoksa birer düşman mı yapacak?

2010 yılında ustaların birleştiği bir yapım hangisi dersek kuşkusuz bu film kurt adam filmi olurdu. Anthony Hopkins,  Hugo Weaving,  Emily Blunt,  Benicio Del Toro,  Geraldine Chaplin gibi yıldızları bir araya getiren filmde izlerken kurt adamın izini sürecek ve sonu bir anda belli olmayan bir sırrın aralanmasına tanık olacaksınız. Kurt adam ismiyle klişe belki ama senaryo ve kurgusuyla fantastik gerilim yapımlarının meraklılarını fazlasıyla tatmin edici.

Filmin fragmanı : 


Listenin İlk Beşini Görmek İçin Tıklayınız

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.