Eski telefonların melodileriyle nostalji

Bir dönem kullandığımız eski cep telefonlarının bir şekilde bizde hatırası vardır. Ya ilk göz ağrısıdır o telefonlar ya da bir olayı, birilerini çağrıştırırlar. Onlar artık piyasada olmasa da yeni telefonlar değil monofonik (Monophonic) polifonik melodiler bile eskidi. Gerçek sesin çekiciliğinin yanında eski telefonların melodilerini bazen arıyor insan.

90'lı yılların sonu ve 2000'li yılların başında revaçta olan Nokia (5110, 3110, 3210, 3310) Panasonic (G600, G90, GD92, GD93), Ericsson (618, 628, SH888, GA 628, T10, T21, T18) Motorola (CD 160, CD 930) Alcatel one Touch gibi telefonlarda aranan özellikler şimdiye göre gayet mütevaziydi.

Öyle bir dönem ki kimler yoktu ki cep telefonu piyasasında; Nokia, Ericsson, Sagem, Alcatel, Sony, Panasonic, Philips, Raks, Samsung, Siemens, BENQ, NEC, Motorola, LG, hatta Aselsan ve Bosch bile cep telefonu üretti... Öyle hızlı gelişti ki pazar ve teknoloji bu saydığımız firmaların büyük çoğunluğu ya ligden düştü yada aralarında birleşti. Kuşkusuz pazarın en güçlüsü daima Nokia oldu. Tabi ki şimdiki gözde marka Apple Iphone sayılmazsa.

Bir dönem telefondaki aranan özellik titreşim, saat, tarih, alarm, besteleyici, mümkünse oyun, bataryası küçük ve hafif gibi özelliklerdi. Panasonic farklı renkte yanan ekran ışıklı modelleriyle dikkatleri çekerken antensiz özelliğiyle Nokia 3210 daha da yukarılara atmıştı beklentileri. Zamanının telefon anlayışında öne çıkan antenin küçüklüğü, bataryanın hafifliği, boyut, ekran büyüklüğü ön plandaydı. Sağlamdı da o dönemin telefonları özellikle Nokia 5110 sağlamlığıyla dikkat çekiyordu. Ekran büyüdükçe, batarya küçüldükçe, anten kısaldıkça özellikler arttıkça telefonlar daha bi hassas oldu. Ericsson 688 modeli mesela sağlam kasası dağılmayan elektronik aksamıyla kullanıcılarını çok memnut ederdi. Üçüncü kattan düştü bişey olmadı diyenleri duymuştur illa o dönemin insanı.

Kim unutur ki Nokia'nın Mosquito, Sunny walks, Trio melodilerini yada Panasonic modellerinin Tip 1, 2, ve 3'ünü Ericsson'un da kendine has melodileri özdeşleşmişti markasıyla. Nokia 8110'un açılır sürgülü kapaklı modelinin karizmasını Matrix filminde izleyip satın alan yüzlercemiz oldu. Gene Nokia 3110 modelinin tanıtım reklamında Şafak Sezer peltek ağzıyla "Ekodinamik bir alet! derken Cem Yılmaz Panasonic modelleriyle reklamları süsledi.  Ericsson A 1018 telefonunun kocaman anteninin espirisini az mı yaptı yurdumun insanı...


Gelin geçmişe gidip o unutulmaz telefonların mütevazi melodilerini tekrar hatırlayalım. Mp3 uzantılı bu melodileri telefonunuza yükleyebilir yeni teknolojiyle eskinin nostaljisini yaşayabilirsiniz. Eski model  mesaj-uyarı ve zil sesinden gelen çağrıyı günümüz akıllı telefonlarıyla açmak nostaljinin ötesinde biraz da espiri konusu olabilir.

Eski telefonların unutulmaz Melodileri

  Nokia

Nokia Melodi 1
Nokia Melodi 2
Nokia Melodi 3
Nokia Melodi 4
Nokia Melodi 5

  Panasonic

Panasonic Melodi 1
Panasonic Melodi 2

  Ericsson

Ericsson Melodi 1
Ericsson Melodi 2

  Samsung

Samsung Melodi 1

  Alcatel

Alcatel Melodi 1
Alcatel Melodi 2


Devamı Gelecek...

1 yorum:

  1. Çok teşekkürler ya kaç zamandır panasonic g600 melodilerini arıyordum süpersiniz...

    YanıtlayınSil

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.