Counter Strike: Global Offensive ile tanışma zamanı

Bir neslin oyun fenomenidir counter strike. 1999 yılından beri dile kolay hala popüler hala oynanıyor.Aslında Counter Strike sahneye çıkmadan once sanki oyunseverleri ona hazırlarmışcasına önce Quake ardından Half-Life serilerinden sonra kendini gösterdi. 25 milyondan fazla satmasının yanında mahalli çaptan tutun da uluslararası alanda sayısız counter turnuvası bile düzenlendi.

Gençlik 3-5 kişi toplandı mı hadi kantır yapalım dedi, belki de hala diyor.. -Bomba atıyorum, -hadi bitirelim şu işi, -teröristler kazandı... gibi replikleri hala bir dönemin gençliğinin kulaklarında çınlamıyor mu?

Valve Corporation firmasının iki dahi oyun mühendisi Minh Lee ve Jess Cliffe tarafındangeliştirilen oyun son yıllarda tam da modası geçti, geçiyor iken Counter Strike: Global Offensive sürümü 2012 yılının ilk aylarında piyasaya sürüleceği duyuruldu. Ardından pek çok tanıtım afişi, oyun demo videoları counter tutkunlarının beğenisine sunuldu bile...

PlayStation Network, Xbox Live Arcade, Mac ve Steam platformlarında oynanabilecek yeni versiyonda neler yok ki;

Yeni oyun modları, yepyeni haritaların yanında de_dust2, de_nuke, de_inferno başta olmak üzere klasikleşen oyun alanları modernize edilmiş. Ayrıca terör grupları ve counter timleri de yeniden tasarlanıp giydirilmişler. Birkaç yeni karakter de göze çarpıyor. En dikkat çekici özelliklerden biri ise tanıdık bir silah olan molotof kokteylinin oyuna dahil edilmesi. Oyun grafikleri son derece gerçekçi bir hale getirilmiş. Çatışma sahneleri ve sokak aralarında yaşanan heyecanlı kovalamacalar sanki Kara Şahin Düştü filmine götürüyor insanı birden.


Arka plandaki sokak gürültüsü seslendirmeleri gayet yerinde olmuş. Öyle ki sıyırıp geçen mermilerin çıkardığı sesler oldukça başarılı bir gerçekçilik veriyor oynayana. Modlar ise yapay zekalarına söylenecek söz bırakmamakta kararlı olduklarını uzunca bir süreden beri söylüyordu yapımcılar. Oyun ekranında eskiden noktasal bir şekilde olan pusula ise değiştirilmiş, kat planı şeklinde yön tayini olanağı sağlayacak hale getirilmiş.

Silahlara gelince; bence fazla müdahale etmemeleri yerinde olmuş. Öyle uçuk kaçık lazer gibi silahlardan ziyade bildiğin kalaşnikof ve M16'lar yeter de artar bile böylesi bir oyuna.


Şimdi birçok otoritenin merak ettiği soru yanıtını bekliyor. Counter Strike: Global Offensive günümüzün popüler çoklu çatışma oyunları Call of Duty: Modern Warfare 3 ve  Battlefield 3 ile boy ölçüşebilecek mi? Bu sorunun yanıtı aslında içinde gizli sanırım. Counter serisinin yıllara dayalı hayran kitlesi ve tanınırlık, bilinirlik ayrıcalığı en büyük avantajı olacaktır. Zaten eski sürümleri oynamayanların konsolu diğer oyunlara kaptıran counter en büyük açığı olan grafik ve güncel sürüm özelliğini de devreye sokarak belki de diğerlerini piyasadan silebilir.

İşin can sıkan tarafı ise öyle her bilgisayarın kaldırabileceği bir oyun olmayacağı şüphesiz oluşu. Oyun, 2 Source Engine grafik motoru ile çalıştığından en az 1GB ekran kartı ve 2GB ram isteyeceğinden kuşku duymadığım bu oyun için çok meraklıysanız pc'nizi yeniden gözden geçirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bir de şu var ki hemen oynarım demek zor. 2012'nin ilk aylarında piyasaya sunulacak, ülkemize gelecek önce internet kafeler, oyun salonlarında test edilip evlere anca girecek. Kırık oyununu bulurum hayaline kapılanlar ise oyunun en can alıcı özelliği olan Steam ile oynama şansına sahip olamayacaklarını da hatırlatmak gerek şimdiden. 

Tanıtım videosu [Fragman 1]


Tanıtım videosu [Fragman 2]

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.