Bilimsel Sosyalizm

İhtilalaci ve diyalektik materyalizmin temsil ettiği Marx, Engels ve lenin tarafından ileri sürülen sosyalizmdir. 1848 de Marksizmin ortaya çıkmasıyla Bilimsel Sosyalizmin kurulduğu kabul edilir. Marx'ın materyalist ve tarihsel diyalektiğine bilimsel adının verilmesi bu diyalektiğin bilimsel bir yönteme, deney ve gözleme dayanması ve bunlarla doğrulanması nedenine dayanır. Bilimsel sosyalizm hem dine hemde dini ahlaka ve manevi değerlere kökten karşıdır. bu sistemin uygulanış biçimi olan Komünizmin kendisi bir din haline getirildiği için bunlar Allah'a, dine ve dini değerlere hiçbir şekilde yer vermezler.

Karl Marx, toplumsal değişimlerin belli yasalara bağlı olduğunu göstermiştir. yasalara bağlılık bilimselliğin nedenini oluşturmaktadır. bilimsel Sosyalizm Marxizmin ayrılmaz bi rparçasıdır ve sosyo-ekonomik yasaların kesin bir zorunluluğudur.

Hiç yorum yok

►Bir profiliniz yoksa "Yorumlama biçimi" seçeneğinden "Adı/URL" kısmına isminizi yazarak (url zorunlu değil) veya "Anonim" bölümüne tılayarak yorumunuzu yazabilirsiniz.